Agız kokusu hakkında yapmanız gerekenler

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Ağız kokusu insanların yüzde 25’ini etkiler. Bazı ağız kokusu nedenleri vardır, ancak büyük çoğunluğu ağız hijyenine neden olur.

Aynı zamanda halitoz veya fetor oris olarak da bilinir. Ağız kokusu önemli endişe, utanç ve kaygıya neden olabilir, ancak çözümlenmesi nispeten kolaydır.

Ağız kokusu ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler ana makalede yer almaktadır.

 • Ağız kokusunun küresel olarak 4 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir.
 • Ağız kokusunun en sık nedeni kötü ağız hijyenidir.
 • Yiyecek parçacıkları ağızda kalırsa, bakteriler tarafından parçalanması kükürt bileşikleri üretir.
 • Ağzın nemli tutulması, ağız kokusunu azaltabilir.
 • Ağız kokusu için en iyi tedavi düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve nemlendirmedir.

Ağız kokusu nedir?

Ağız kokusu bazı hastalıklarla ilişkili olmasına rağmen, ağız hijyeni en yaygın nedendir.

Ağız kokusu, önemli psikolojik sıkıntılara neden olabilecek yaygın bir sorundur. Mevcut birçok potansiyel neden ve tedavi vardır.

Herkes kötü nefes alabilir. Her 4 kişiden birinin düzenli olarak kötü nefes aldığı tahmin edilmektedir .

Ağız kokusu, insanların diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından sonra diş bakımına başvurmalarının en yaygın üçüncü nedenidir .

Gelişmiş ev hijyeni ve sigarayı bırakmak gibi basit ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri genellikle sorunu çözebilir. Ancak kötü nefes devam ederse, altta yatan nedenleri kontrol etmek için bir doktora gitmeniz önerilir.

tedavi

Ağız kokusu azaltmak için en iyi yöntem iyi ağız hijyenidir. Bu, boşluklardan kaçınılmasını sağlar ve diş eti hastalığı olasılığını azaltır.

Bireylerin yılda iki kez muayene ve temizlik için dişçiye gitmeleri önerilir.

Diş hekimi, antibakteriyel bir madde veya antibakteriyel bir gargara içeren bir diş macunu önerebilir.

Alternatif olarak, diş eti hastalığı varsa, diş etleri ve dişler arasındaki ceplerde bakteri birikimini ortadan kaldırmak için profesyonel temizlik gerekli olabilir.

Nedenler

Ağız kokusunun potansiyel nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Tütün: Tütün ürünleri kendi ağız kokusuna neden olur. Ek olarak, ağız kokusu riskini arttırır ve bu da ağız kokusuna neden olabilir.
 • Yiyecek: Dişlerin içinde kalmış yiyecek parçacıklarının parçalanması kokulara neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler de kötü nefes yapabilir. Parçalandıktan sonra, parçalanma ürünleri kanda nefesi etkileyebilecek akciğerlere taşınır.
 • Ağız kuruluğu: Tükürük, ağzı doğal olarak temizler. Ağız, xerostomia gibi belirli bir hastalık nedeniyle doğal olarak kuru veya kuru ise , koku oluşabilir.
 • Diş hijyeni: Fırçalama ve diş ipi temizleme işlemi, koku oluşturabilecek ve yavaşça parçalanabilecek küçük gıda parçacıklarının giderilmesini sağlar. Fırçalama düzenli değilse, plak adı verilen bir bakteri filmi oluşur. Bu plak diş etlerini tahriş edebilir ve diş ve diş eti arasında periodontitis denilen iltihaplara neden olabilir . Düzenli olarak veya düzgün bir şekilde temizlenmeyen protezler, ağız kokusuna neden olan bakterileri de barındırabilir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar tükürüğü azaltabilir ve bu nedenle kokuları artırabilir. Diğer ilaçlar parçalandıklarında ve soluktaki kimyasal maddeleri saldıklarında koku üretebilirler. Örnekler arasında anjin tedavisinde kullanılan nitratlar , bazı kemoterapi kimyasalları ve fenotiyazinler gibi bazı sakinleştiriciler bulunur. Yüksek dozda vitamin takviyesi alan kişilerde ayrıca kötü nefes almaya eğilimli olabilirler.
 • Ağız, burun ve boğaz koşulları: Bazen, boğazın arkasındaki bademcikler üzerinde küçük, bakteri kaplı taşlar oluşabilir ve koku verebilir. Ayrıca, burun, boğaz veya sinüslerdeki enfeksiyonlar veya iltihap halitozise neden olabilir.
 • Yabancı cisim: Özellikle çocuklarda, burun boşluğuna yabancı bir cisim yerleştirilmişse kötü nefes alınabilir.
 • Hastalıklar: Bazı kanserler , karaciğer yetmezliği ve diğer metabolik hastalıklar, ürettikleri spesifik kimyasal karışımlarından dolayı ağız kokusuna neden olabilir. 

Ağız kokusunun nadir nedenleri

Daha önce de belirtildiği gibi, ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız hijyenidir, ancak diğer durumlar da suçlanabilir.

Kötü nefesin nadir nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Ketoasidoz: Ne zaman insülin ile bir kişinin düzeyleri diyabet çok düşük, vücutları artık şeker kullanmak yerine yağ depolarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yağ parçalandığında ketonlar üretilir ve artar. Ketonlar çok sayıda bulunduğunda zehirli olabilir ve belirgin ve hoş olmayan bir nefes kokusu üretir. Ketoasidoz ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir durumdur.
 • Aspirasyon zatürree: Kusma , tükürük, yiyecek veya sıvıların solunması nedeniyle akciğerlerde veya solunum yollarında şişlik veya enfeksiyon.

belirtiler

Spesifik nefes kokusu, sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir. Ağız kokunuzu ölçmek için yakın bir arkadaşınıza veya akrabanıza sormak en iyisidir, çünkü bunu kendiniz değerlendirmek zor olabilir.

Hiç kimse mevcut değilse, kokuyu kontrol etmenin bir yolu bileğinizi yalamak, kurumaya bırakmak ve sonra onu koklamaktır. Bileğin bu bölgesi üzerinde oluşan kötü bir koku, ağız kokusu hissi vereceğinizi gösterir.

Bazı kişiler ağız kokusu az da olsa olmasa da nefesleri hakkında endişe duyuyorlar. Bu duruma halitofobi denir ve takıntılı ağız temizleme davranışına yol açabilir.

Evde yapılan ilaçlar

Ağız hijyeni, en kötü nefes sorunlarının anahtarıdır.

Diğer yaşam tarzı değişiklikleri ve kötü nefes için ev ilaçları şunlardır:

 • Dişleri fırçalayın: Günde en az iki kez, tercihen her yemekten sonra fırçaladığınızdan emin olun.
 • Diş ipi: Diş ipi kullanımı diş parçacıklarının birikmesini ve dişlerin arasındaki plakların oluşumunu azaltır. Fırçalama diş yüzeyinin sadece yüzde 60’ını temizler .
 • Takma dişlerin temizlenmesi : Takma dişler, köprü veya ağızlık da dahil olmak üzere ağzınıza giren her şey, günlük olarak önerildiği şekilde temizlenmelidir. Temizleme, bakterilerin birikmesini ve tekrar ağzına aktarılmasını önler. Her 2 ila 3 ayda bir diş fırçasını değiştirmek de benzer nedenlerden dolayı önemlidir.
 • Ağız kuruluğundan kaçının: Bol miktarda su için. Her ikisi de ağzınızı kurutan alkol ve tütünden kaçının. Sakız çiğnemek ya da tatlı, tercihen şekersiz bir suyu emmek tükürük üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. Ağız kronik olarak kuru ise, doktor tükürük akışını uyaran ilaç yazabilir.
 • Diyet: Soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Şekerli yiyecekler ayrıca ağız kokusuyla da bağlantılıdır. Kahve ve alkol tüketimini azaltın . Sert yiyecekler içeren bir kahvaltı yapmak, dilin arkasını temizlemeye yardımcı olabilir.

Teşhis

Genellikle, bir diş hekimi, ağız kokusu şüphesi olan bir kişinin nefesini koklar ve kokuyu altı puanlık bir şiddet ölçeğinde derecelendirir. Diş hekimi dilin arkasını kazıyabilir ve bu alan genellikle aroma kaynağı olabileceğinden kazımaları koklayabilir.

Kokuyu daha net bir şekilde değerlendirebilen çeşitli gelişmiş dedektörler vardır.

Özetle

Ağız kokusu nedenleri ağız ve diş temizliği ile önlenebilmektedir.En kolay basit yöntem gargara ile daha hijyenik ve temiz kalabilmektedir.Geçiçi olarak ağız spreyleri kullanarak çözüm olabilir.Ancak ağız spreyleri geçiçidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular