Avokado yağının cilt icin faydaları

Bunlarada bakabilirsiniz

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Avokado yağı en iyi nemlendirici ve güneşten koruyucunun bir bileşenidir.

Bu yazıda, avokado yağının cilt için sağladığı yararları araştırıyor ve uygulamanın en iyi yollarını anlatıyoruz.

Cilt için faydaları

Avokado yağı, yağ asitleri bakımından zengindir ve cildi nemlendirmek için mükemmeldir.

Avokado yağı, omega-3 yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri ile yüklenir . Aşağıda cilde fayda sağlayabileceği yollardan bazıları verilmiştir:

1. Nemlendirir ve besler

E vitaminin yanı sıra, avokado yağı potasyum , lesitin ve cildi besleyen ve nemlendiren diğer birçok besin içerir.

Epidermis olarak bilinen en dıştaki cilt tabakası bu cildi kolayca emer ve bu da yeni cilt oluşumuna yardımcı olur.

2. sedef hastalığı ve egzama iltihabı giderir

Antioksidanlar avokado yağı ve vitaminler ile ilişkili kuru tahriş ve pul pul bir cilt iyileşmek için yardımcı olabilir egzama ve sedef .

Cilt rahatsızlığı olan bir kişi, yağın semptomlarını tetiklememesini veya ağırlaştırmamasını sağlamak için ilk önce bir deri parçasını test etmek isteyebilir.

3. sivilce önler ve davranır

Kısa süre bekletilip ılık suyla durulanırsa, avokado yağı cildi yağlı bir tortu bırakmadan nemli tutar. Bu sivilce riskini azaltabilir .

Avokado yağı ayrıca sivilce ile ilişkili kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkilere sahiptir .

4. Yara iyileşmesini hızlandırır

Avokado yağı, yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir. 2013 çalışmalarından biri , avokado yağındaki esansiyel yağ asitleri ve oleik asidin, yeni bağ dokusu oluşturma işlemi olan kollajen sentezini destekleyebileceğini buldu .

Avokado yağındaki esansiyel yağ asitlerinin de iyileşme sürecinde iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu bulundu.

Bununla birlikte insanlarda, avokado yağının yaraları tedavi etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

5. Güneşten yanmış cildi tedavi eder.

Avokado yağındaki antioksidanlar güneş yanığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir . Bir 2011 incelemesine göre , E vitamini, beta karoten , D vitamini , protein, lesitin ve yağdaki esansiyel yağ asitleri cildi iyileştirmeyi ve yatıştırmayı destekleyebilir.

Diğer küçük çalışmalar , avokado tüketmenin cildi zararlı UV radyasyonundan korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

6. Yaşlanma belirtilerini azaltır

İlk yaşlanma belirtileri genellikle ciltte görülür. Bazı çalışmalar, avokado’da bulunanlar gibi sağlıklı yağ tüketmenin cildin esnekliğini korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ancak, araştırmacılar cilde avokado yağı uygulanmasının aynı etkiye sahip olup olmadığını henüz ele almadılar.

7. tırnak sağlığını iyileştirir

Bazı insanlar kuru, kırılgan tırnakları iyileştirmek için avokado yağı kullanırken, çok az bilimsel kanıt bu yararı doğrulamaktadır.

Bununla birlikte, tırnakları ve çevresindeki cildi yumuşak tutmak için doğal yağların kullanılması, kırılmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Kafa derisi sağlığını iyileştirir

Avokado yağının kafa derisine sıcak yağ maskesi olarak uygulanması, kepek ve kuru, lapa lapa saç derisinin neden olduğu diğer sorunları azaltmaya yardımcı olabilir .

Nasıl kullanılır

Bir avokado kabuğunun içi yüzün nemlendirilmesinde kullanılabilir.

Avokado yağı cilde masaj yapabilir, yüz maskesinde kullanılabilir veya losyonlara, kremlere, duş jellerine veya banyo yağlarına eklenebilir. Olumsuz etkileri olmadan günlük cilt üzerinde kullanılabilir.

Yüz nemlendirici olarak

Avokadoyu yüz nemlendirici olarak kullanmak için, bir kişi avokado kabuğunun içini alabilir ve yüzlerine masaj yapabilir. Tortuyu yaklaşık 15 dakika bekletin, ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Şişelenmiş avokado yağı, gece yüzünü nemlendirmek için de kullanılabilir. Ertesi sabah yıkayın.

Banyoda

Bir banyoya birkaç yemek kaşığı avokado yağı eklemek tüm vücudun yumuşak hissetmesine neden olabilir ve sıcak suyun cildin kurumasını önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca lavanta veya aloe vera gibi bir kişinin en sevdiği banyo yağı ile karıştırılabilir.

Nemlendirici olarak

Avokado yağını diğer esansiyel yağlarla birleştirin ve karışımı banyodan sonra cildinize uygulayın. Yağı kullanmadan önce cildi havluyla kurulayın.

Avokado yağı da kendi başına etkilidir ve cildi yumuşak tutmak için vücudun her yerine uygulanabilir.

Kafa derisi bakımı için

Kuru kafa derisi olan bir kişi, sıcak yağ tedavisinde avokado yağı kullanmaktan faydalanabilir. Yağı ısıtmak için küçük bir cam kavanozun içine 3-5 yemek kaşığı dökün ve kavanozu yakın zamanda kaynamış su tenceresine yerleştirin.

Çok fazla ısınmaması için yağ sıcaklığını sık sık test edin. Yağ ılık olduğu zaman, sürahiyi sudan çıkarın ve yağ derisine yavaşça masaj yapın.

Yağ gece boyunca bırakılabilir ve sabahları şampuanlanabilir. Bu, kafa derisi üzerinde kepek ve kuru, lapa lapa cildi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kuru, iltihaplı cildi tedavi etmek

Sert, kuru cildi iyileştirmek ve yumuşatmak için eşit miktarda avokado ve zeytinyağını karıştırın ve karışımı cilde bir veya iki kez uygulayın.

Karışıma bir koku vermek için lavanta gibi bir veya iki damla esansiyel yağı deneyin.

Avokado yağının diğer sağlık yararları

Araştırmalar, avokado yağının, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi çeşitli sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor . 2014 yılında yapılan bir çalışmada avokado yağının zeytinyağı kadar sağlıklı yararları olduğu bulundu.

Bir 2017 çalışma avokado yağı olan kişilerde böbrek hasarına yol açar oksidatif hasarı azaltmak sonucuna vardılar tip 2 diyabet . Sonuç, yağın birincil bileşeni olan “sağlıklı” bir yağ olan oleik asitten kaynaklanır. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bu iddia tam olarak desteklenmeden önce.

Böbrek hasarına karşı mücadeleye ek olarak, oleik asidin bazı kanserlerin gelişmesi riskini azaltması, bazı otoimmün hastalıkların alevlenmesini önleme, iyileşmeyi teşvik etmek için hücre yenilenmesini hızlandırma, mikrobiyal enfeksiyonları önlemeye yardımcı olma ve iltihaplanmayı azaltma kabiliyeti ile bilinir.

Başka bir çalışma , oleik asidin, artritle ilişkili iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirdi .

Riskler

Avokado yağı oldukça konsantredir ve cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Avokado yağının yan etkileri nadirdir, ancak alerjik veya avokado veya yağları olabilir.

Alerji ekarte etmenin en iyi yolu test yapmaktır. Kolun iç kısmındaki 1 cmlik deriye az miktarda avokado yağı uygulayın. 24 saatlik bir süre boyunca tahriş olmazsa, yağ cildin diğer bölümlerinde güvenle kullanılabilir.

Avokadoya alerjisi olan herkes avokado yağı ile temastan kaçınmalıdır.

Özetle

Avokado yağı kullanmanın riskleri azdır, ancak önceden var olan bir cilt rahatsızlığına sahip olan herkes yeni bir ev ilacı denemeden önce bir doktorla konuşmak isteyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

SEVGİLİLER GÜNÜ KIYAFET FİKİRLERİ

Sevgililer Günü hızla yaklaşıyor ve ne olursa olsun nihai kıyafeti bulmanıza yardımcı olacak bazı moda ipuçlarımız var. Kızlarla Bir...

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Benzer konular