B-12 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

B-12 Vitamini vücudun düzgün çalışmasını sağlayan temel bir besindir. B-12 vitamini eksikliği belirtileri yorgunluk, düşük ruh hali ve sinir problemleridir.

İnsan vücudu B-12 üretmez, bu yüzden insanlar bu besinleri diyetlerinden almalıdırlar. DNA ve kırmızı kan hücreleri yapmak için çok önemlidir ve sinir sistemini desteklemeye yardımcı olur.

B-12 Vitamini, kan hücrelerinin üretiminde hayati bir rol oynar.

B-12 vitamin eksikliği belirtilerinin birçoğu, sağlıklı kan hücrelerinin eksikliğine neden olduğu için ortaya çıkar. Vücudun etrafında oksijen almak ve organları sağlıklı tutmak için vücudun bol miktarda bu hücreye ihtiyacı vardır.

B-12 vitamini eksikliği hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu yazıda vitamin B-12 eksikliğinin 11 semptomunu araştırıyor ve neden oluştuğunu açıklıyoruz.

B-12 vitamini eksikliği hakkında ne bilmek

B-12 Vitamini eksikliği, kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyen belirtilere neden olabilir.

B-12 Vitamini eksikliği , insanların yüzde 1,5 ila 15,0’ını etkileyebilir .

Bu eksiklik, bir kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyen çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

Vücut B-12 vitaminini depolayamaz, bu nedenle düzenli olarak içeren yiyecekleri tüketmeniz önemlidir. Yetişkinlerin her gün yaklaşık 2,4 mikrogram (mcg) B-12 vitaminine ihtiyacı vardır .

B-12 Vitamini, hayvansal gıdalarda bulunan suda çözünebilir bir vitamindir, örneğin:

  • kırmızı et
  • beyaz et
  • Yumurtalar
  • balık

Eğer bir kişi hayvansal ürünler  , diyetlerine vejeteryan ve vegan vitamin B-12 eklemeleri gerekir.

B-12 vitamini eksikliği, diğer beslenme yetersizlikleri ve sağlık koşulları ile birçok belirtiyi paylaştığı için, insanların bunu farketmemesi veya tanı koymaması mümkündür.

Tüm işaretlerin farkında olmak, insanların eksikliği tanımlamasına ve tedavi aramasına yardımcı olabilir.

Aşağıda, B-12 vitamini eksikliği belirtileri ve nedenleri inceliyoruz.

1. Eller veya ayakların karıncalanma

B-12 Vitamini eksikliği, ellerde veya ayaklarda “iğne batmasına” neden olabilir. Bu belirti, vitaminin sinir sisteminde çok önemli bir rol oynaması nedeniyle oluşur ve yokluğu insanların sinir iletimi problemleri veya sinir hasarı geliştirmelerine neden olabilir.

Sinir sisteminde, B-12 vitamini, miyelin adı verilen bir madde üretmeye yardımcı olur. Miyelin, sinirleri koruyan ve duyularını iletmelerine yardımcı olan koruyucu bir kaplamadır.

B-12 vitamini eksikliği olan kişiler sinirlerini kaplayacak kadar miyelin üretemezler. Bu kaplama olmadan, sinirler zarar görebilir.

Periferik sinir denilen el ve ayaklardaki sinirlerde problemler daha yaygındır. Periferik sinir hasarı, vücudun bu kısımlarında karıncalanmaya neden olabilir.

2. Yürüme sorunu

Zamanla, B-12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan periferik sinir hasarı hareket sorunlarına neden olabilir.

Ayak ve uzuvlardaki uyuşukluk, kişinin desteksizce yürümesini zorlaştırabilir. Ayrıca kas zayıflığı ve azalan refleksler de yaşayabilirler.

3. Soluk cilt

Sarılık denilen soluk veya sarı cilt, B-12 vitamini eksikliği belirtisi olabilir.

Sarılık, bir kişinin vücudu yeterince kırmızı kan hücresi üretemediğinde gelişir. Derinin altında dolaşan kırmızı kan hücreleri normal rengini sağlar. Bu hücrelerin yeterli olmadığı takdirde, cilt soluk görünebilir.

B-12 Vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar. B-12 vitamini eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine veya sarılık ile ilişkisi olan megaloblastik anemiye neden olabilir .

Bu tip anemi ayrıca vücudun daha çabuk parçalandığı kırmızı kan hücrelerini de zayıflatabilir. Karaciğer kırmızı kan hücrelerini parçaladığında bilirubini serbest bırakır. Bilirubin, cilde sarılık özelliği olan sarımsı tonu veren kahverengimsi bir maddedir.

4. Yorgunluk

B-12 vitamini eksikliğine bağlı megaloblastik anemi, kişinin yorgunluk hissetmesine neden olabilir.

Vücudu etrafında oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi olmadan, bir kişi aşırı yorgun hissedebilir.

5. Hızlı kalp atış hızı

Hızlı bir kalp atış hızı ve nefes darlığı, B-12 vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.

Hızlı bir kalp atış hızı B-12 vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Vücuttaki azalmış kırmızı kan hücrelerinin sayısının artması için kalp daha hızlı atmaya başlayabilir.

Anemi, vücuda daha yüksek miktarda kan akıtmak ve daha hızlı yapmak için kalbe baskı uygular. Bu tepki, vücudun yeterli miktarda oksijenin tüm vücut sistemlerinde dolaşımını sağlayıp tüm organlara ulaşmasını sağlamaya çalışmanın yoludur.

6. Nefes darlığı

B-12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan anemi, bir kişinin nefes darlığı hissetmesine neden olabilir. Bunu kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ve hızlı bir kalp atışı ile ilişkilendirmek mümkündür.

Nefes almakta güçlük çeken herkes derhal bir doktora görünmelidir

7. Ağız ağrısı

B-12 Vitamini ağız sağlığını etkiler. Sonuç olarak, B-12 vitamini eksikliği, aşağıdaki ağız sorunlarına neden olabilir:

  • Şişmiş, pürüzsüz,
  • Ağız ülseri
  • Ağızda yanma hissi

Bu semptomlar B-12 vitamin eksikliğinin kırmızı kan hücresi üretiminde azalmaya yol açması nedeniyle oluşur ve bu da dile daha az oksijen girmesine neden olur.

8. Düşünme ya da akıl yürütme sorunları

B-12 Vitamini eksikliği, doktorların bilişsel bozulma olarak adlandırdığı düşünce problemlerine neden olabilir. Bu konular arasında düşünme zorluğu veya muhakeme ve hafıza kaybı sayılabilir.

Bir çalışma bile düşük B-12 seviyelerini Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı riskinde artışla ilişkilendirdi .

Beyne ulaşan oksijen miktarının azaltılması, düşünme ve akıl yürütme sorunları gösterilebilir .

9. Sinirlilik

B-12 vitamininde eksik olmak, kişinin ruh halini etkileyerek potansiyel olarak sinirlilik veya depresyona neden olabilir .

B-12 vitaminleri ile bağlar arasında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. akıl sağlığı. Bir teori , B-12 vitamininin homosistein denilen bir beyin kimyasının parçalanmasına yardımcı olduğudur. Beyinde çok fazla homosistein bulunması zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir .

10. Bulantı, kusma ve ishal

B-12 Vitamini eksikliği, sindirim sistemini etkileyebilir.

Kırmızı kan hücrelerinin olmaması, yeterli oksijenin bağırsaklara ulaşmadığı anlamına gelir. Buradaki yetersiz oksijen, kişinin hem hissetmesine hem de hasta olmasına neden olabilir. Aynı zamanda ishale de neden olabilir .

11. İştah azalması ve kilo kaybı

Bulantı gibi sindirim sorunlarının bir sonucu olarak, B-12 vitamin eksikliği olan kişiler iştahlarını kaybedebilir. İştahta azalma, uzun vadede kilo kaybına neden olabilir.

Nedenler

Vegan bir diyet yemek, B-12 vitamini eksikliği riskini artırır.

Bir insan diyetinde yeteri kadar B-12 vitamini alsa bile, bazı altta yatan sağlık koşulları bağırsakta B-12 vitamininin emilimini etkileyebilir.

Bu koşullar şunları içerir:

Aşağıdaki faktörler, bir insanı B-12 vitamini eksikliği yaşama olasılığını arttırır:

  • Yaşlılık, çünkü bir kişi yaşlandıkça B-12’yi daha az absorbe edebilir
  • Vejeteryan ya da vegan diyeti yapmak
  • Kilo ameliyatı veya sindirim sisteminin B-12 vitaminini nasıl emdiğini etkileyebilecek diğer mide ameliyatları

Tedavi ve korunma

Çoğu insan yeterli miktarda B-12 vitaminini diyet kaynaklarından alabilir. Yapamayanlar için, bir doktor B-12 takviyeleri yazabilir veya önerebilir. İnsanlar ayrıca eczanelerden B-12 takviyesi alabilir veya  markalar arasında seçim yapabilir .

Çoğu multivitamin B-12 vitaminini içerir. İnsanlar B-12 takviyelerini oral tabletler, dil altında çözünen dilaltı tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde alabilirler. Bir doktor bu vitaminin doğru dozu konusunda tavsiye verebilir.

B-12 vitaminini emmede güçlük çeken kişiler, eksikliklerini gidermek için vitamin çekimlerine ihtiyaç duyabilirler.

Bir doktor, insanlara diyet tercihlerine ve sağlıklarına bağlı olarak B-12 vitamin eksikliğini önlemenin en iyi yolunu önerebilir.

Vücudun, B-12 vitaminine, kırmızı kan hücreleri yapmayı da içeren çeşitli vücut fonksiyonları için ihtiyacı vardır. B-12 vitamininde eksik olmak, sinir problemleri, yorgunluk ve zorluk düşünmeyi içeren fiziksel ve psikolojik semptomlara neden olur .

B-12 vitamin eksikliği semptomlarının çoğu kırmızı kan hücrelerinin eksikliği nedeniyle oluşur, bu da vücudun yeterli oksijen alamadığı anlamına gelir. Vücudun oksijen kaynağı, sağlığın birçok yönü için çok önemlidir.

Diğer besinlerde olduğu gibi, çoğu insan için B-12 vitaminini almanın en iyi yolu diyettedir. Bir kişi normal diyetinden yeterince alamazsa, takviye edilmiş gıdalar ve diğer besin takviyeleri size yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, doktorlar B-12 vitamin eksikliğini tedavi edebilir. Bununla birlikte, uzun süreli eksikliği olan kişilerin sinir hasarı gibi uzun süreli etkileri olabilir.

B-12 vitamin eksikliğinin belirtilerini erkenden tespit etmek ve doğru tedaviyi görmek kişinin bakış açısını iyileştirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular