Çilek hakkında bilmeniz gereken her şey

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Taze yaz çilekleri, gezegendeki en popüler, canlandırıcı ve sağlıklı yiyeceklerden biridir.

Bugün 600’den fazla çeşit çilek var. Tatlı, hafif meyveli turta meyveleri , antioksidan içeriği için ilk 10 meyve ve sebze arasındadır .

Çilek de dahil olmak üzere her türlü meyve ve sebzeyi tüketmenin faydaları çeşitlidir. Bitkisel gıda tüketimi arttıkça, kalp hastalığı , diyabet ve kanser riski de azalır .

Meyve ve sebzelerin yüksek alımı, sağlıklı cilt ve saç, artan enerji ve daha düşük ağırlıkla da ilişkilidir. Meyve ve sebzelerin tüketimini arttırmak, obezite ve genel ölüm riskini önemli ölçüde azaltır .

Yararları

Çileklerin çok sayıda sağlık yararına sahip olduğu bulundu.

Çilek sağlığa bir dizi potansiyel fayda sağlar ve çeşitli hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı

Bir Harvard çalışması, meyvelerde bulunan bir flavonoid sınıfı olan antosiyaninlerin düzenli tüketilmesinin, genç ve orta yaşlı kadınlarda kalp krizi riskini yüzde 32 azaltabildiğini buldu .

Çileklerde bulunan flavonoid quercetin, ateroskleroz riskini azalttığı ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün hayvan çalışmalarında neden olduğu hasara karşı koruduğu görünen doğal bir antienflamatuvardır .

Çileklerdeki yüksek polifenol içeriği ayrıca trombosit oluşumunu önleyerek ve anti-enflamatuar mekanizmalar yoluyla kan basıncını azaltarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir .

Diğer çalışmalar, çilek yemenin kandaki atardamarların iç astarına zarar vermeyle ilişkili bir amino asit olan homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Çileklerde bulunan lif ve potasyum da kalp sağlığını destekler. Bir çalışmada , günde 4.069 miligram (mg) potasyum tüketen katılımcılar, günde yaklaşık 1000 miligram potasyum tüketenlere kıyasla, iskemik kalp hastalığından yüzde 49 daha düşük ölüm riskine sahipti.

İnme

Antioksidanlar kuersetin, kamferol ve antosiyaninler tüm gösterilmiştir ile ilişkilendirilen zararlı kan pıhtılarının oluşumunu azaltmak için vuruş . Yüksek potasyum alımı da inme riskini azaltma ile bağlantılı olmuştur.

Kanser

Çileklerde bulunan güçlü antioksidanlar serbest radikallere karşı çalışabilir , tümör büyümesini önler ve vücuttaki iltihabı azaltır .

Kan basıncı

Potasyum içeriğinin yüksek olmasından dolayı , vücuttaki sodyumun etkilerini yok etmek için yüksek tansiyonu olanlara çilek tavsiye edilir . Bir düşük potasyum alımı , yüksek sodyum girişi olarak yüksek kan basıncı geliştirmek için sadece büyük bir risk faktörüdür.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi’ne göre, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 2’sinden azı potasyum için günlük 4.700 miligram tavsiyesine uyuyor.

Ayrıca, yüksek potasyum alımı, tüm nedenlerden dolayı ölme riskinde yüzde 20’lik bir azalma ile ilişkilidir.

Kabızlık

Su içeriği yüksek, lif, çilek, üzüm, karpuz ve kavun gibi besinler yemek vücudun nemli ve barsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olabilir.

Lif kabızlığı en aza indirmek ve dışkıya yığın eklemek için çok önemlidir .

Diyabet

Çilek, diyabetli insanlar için mükemmel bir seçim olabilir.

Çilekler düşük glisemik indeksli bir besindir ve lif içeriği yüksektir, bu da kan şekeri düzenlenmesine ve aşırı yüksek ve alçaktan kaçınarak sabit kalmasına yardımcı olur.

Çilekler, diğer birçok meyveden daha düşük bir glisemik indekse sahip oldukları için şeker hastaları için akıllı bir meyve tercihidir.

Çalışma, çileklerde bol miktarda bulunan bir flavonoid olan fisetin, kültürde yetişen nöronların hayatta kalmasını ve sağlıklı farelerde artmış hafızayı desteklediğini , ayrıca diyabetik farelerde hem böbrek hem de beyin komplikasyonlarının önlendiğini gösterdi .

Hamilelik

Çilekler çok iyi bir folik asit kaynağıdır .

Yeterli folik asit alımı hamile kadınların bebeklerde nöral tüp defektlerine karşı korunmaları için esastır.

Beslenme

Çilek, temel besinleri C vitamini , potasyum, folik asit ve lif bakımından zengindir . Bir bardak taze çilek, sadece 50 kalori için günlük önerilen C vitamini miktarının yüzde 160’ını içerir .

Bir bardak dilimlenmiş, taze çilek veya 166 gram (g), aşağıdaki miktarlarda bir dizi önemli besin içerir:

 • Kalori: 53 kcal
 • Protein: 1.11 g
 • Karbonhidratlar: 12.75 g
 • Diyet lifi: 3.3 g
 • Kalsiyum: 27 mg
 • Demir: 0.68 mg
 • Magnezyum: 22 mg
 • Fosfor: 40 mg
 • Potasyum: 254 mg
 • C vitamini: 97.6 mg
 • Folat: 40 mikrogram (mcg)
 • A Vitamini: 20 uluslararası birim (IU)

Bu beslenme merkezi ayrıca antosiyaninler, ellagik asit, kersetin ve kaempferol dahil olmak üzere bir dizi güçlü antioksidan içerir. Bunların hepsinin belirli kanser türlerine karşı koruyucu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Diyet

Çilekler taze, dondurulmuş, dondurularak kurutulmuş ve jölelerde, şuruplarda ve reçellerde bulunur. Dondurulmuş ve kurutulmuş çilek etiketini ilave şeker için kontrol ettiğinizden emin olun. 

İşte bu süper yiyeceğin daha fazlasını diyetinize katmak için kullanabileceğiniz sağlıklı ipuçları:

 • Çilekleri doğrayın ve tavuk salataya ekleyin.
 • Kendi meyvenizi taze meyvelerle birlikte hazırlayın ve üzüm, ananas, dilimlenmiş şeftali ve çilekleri ekleyin. Ekstra tatlı bir muamele için meyve karışımının üzerine az miktarda bal dökünüz.
 • Çilekleri dilimleyin ve bir miktar agav nektarı ve dilimlenmiş bademleri ile sade yoğurtuna ekleyin.
 • Tam tahıllı gözleme, krep veya yulaf ezmesini taze çilek ile doldurun veya keklere ve tatlı ekmeklere katlayın. 
 • Ceviz ve keçi peyniri ile ıspanak salatası içine karıştırın.
 • Çilekli, şekersiz çilekleri hızlı ve kolay bir çilekli tatlı yüzlü için bir muz , süt ve buzla karıştırın .

Riskler ve önlemler

Organik ürünler bütçenizin dışındaysa endişelenmenize gerek yoktur. Geleneksel olarak yetişen beslenmenin beslenme yararı, çilek yememe riskini ağır basar.

Kalp hastalığı için en sık reçete edilen bir ilaç türü olan beta-blokerleri , kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Beta-blokerleri alırken yüksek potasyumlu yiyecekler az miktarda tüketilmelidir.

Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekleri tam olarak işlevsel olmayan insanlara zarar verebilir. Böbrekleriniz aşırı potasyum kandan çıkaramazsa ölümcül olabilir.

Bu sadece kısmi bir listedir ve potasyum seviyeleri kaygılanırsa doktorunuza danışmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular