D Vitamini eksikliği: Belirtileri, nedenleri ve önlenmesi

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

İç mekanda çok fazla zaman harcanması ve yetersiz beslenme, son yirmi yılda insanlarda D vitamini eksikliğinde bir artışa neden oldu. Fakat bir eksikliğin belirtileri nelerdir ve nasıl önlenebilir?

D vitamini “yetersiz.” Basit bir kan testi, bunun D vitamini eksikliği olup olmadığını tespit edebilir .

Bir noksanlığın test edilmesi artık yıllık olarak yapılan kan işlerinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu makale, D vitamini eksikliği belirtilerinin nasıl tespit edilip tedavi edileceğini araştırmaktadır.

D vitamini nedir?

D Vitamini , cilt güneş ışığına maruz kaldığında yapılan, yağda çözünen bir vitamindir . Süt gibi zenginleştirilmiş ürünler de dahil olmak üzere yalnızca az sayıda gıdada bulunur.

D vitamini en iyi kalsiyum metabolizmasını desteklemek için bilinir . Vücudun kalsiyumu gıdalardan almasına yardımcı olur ve sağlıklı kemik hücrelerinin korunmasını desteklemek için takviyeler sağlar.

Ancak kemikleri korumak için kalsiyumla çalışmak, vücuttaki D vitamini işlevinden çok uzaktır.

D vitamini çok çeşitli yiyeceklerden gelir ve cilt güneş ışığına maruz kaldığında üretilir.

D vitamini ayrıca:

 • kas sağlığını destekler
 • bağışıklık sisteminde rol oynar
 • hücre büyümesine yardımcı olur
 • kan basıncını düzenler ve kalp damar sağlığını destekler

D vitamini alımı, pek çok faktörün alımını etkileyebildiği için, vücuttaki vitamin durumunun en iyi ölçüsü değildir. Örneğin , midenin sağlığı, bir insanın yediği gıdalardan ne kadar D vitamini emdiğini engelleyebilir.

D vitamini eksikliğine ne sebep olur?

D vitamini düzeyi 20 nanogram / mililitre (ng / mL) altında olan kişiler D vitamini eksikliği için risk altındadır.

12 ng / mL’nin altındaki serum seviyeleri, D vitamini eksikliği olduğunu gösterir.

D vitamini eksikliği, bir insan yeterli miktarda D vitamini tüketmediğinde veya vücutlarında tüketdikleri D vitamini absorbe edip metabolize edilmediğinde ortaya çıkar.

Aşağıda, bir kişinin eksiklik riski altında olup olmadığını etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Yüksek enlemde yaşamak : Bunun nedeni güneşin ultraviyole-B (UVB) ışınlarına daha az faydalanmak
 • İçeride çok fazla olmak : Dışarıda çok az zaman geçirmek ya da hiç vakit geçirmemek, güneş ışınlarının faydalanmamanız demektir.
 • Çok kirli bir bölgede yaşamak : Kirlilik, güneş ışınlarının bir kısmını emebilir, böylece D vitamini için kapsamı azaltır.
 • Çok miktarda güneş kremi kullanmak: UV ışınlarını engellemek için yeterli güneş kremi kullanmak D vitamini emilimini engelleyebilir . Ancak çok az insan UV ışınlarını tamamen engellemek için yeterince güneş kremi kullanır.
 • Daha koyu bir cilde sahip olmak : Daha koyu bir cilde sahip kişiler, yeterince D vitamini almak için daha fazla güneş ışığına maruz kalmaya ihtiyaç duyarlar.
 • Ortam sıcaklığı : Sıcak cilt, D vitamini üretmek için güneş ışınlarını absorbe etmede soğuk veya soğuk ciltlerden daha iyidir.
 • Diyet : D vitamini yönünden zengin yiyecekleri ya da vitamin ile güçlendirilmiş yiyecekleri yemek, D vitamini eksikliği riskini azaltır.
 • Fazla kilolu olmak : Araştırmalar, fazla kilolu olmanın düşük D vitamini düzeyleri ile olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni aşırı vücut yağının bir şekilde D vitamini emilimini etkilemesi olabilir.
 • Yaş : İnsanların D vitaminini emme yetenekleri yaş arttıkça düşebilir.
 • Böbrek ve karaciğer sağlığı : Karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde D vitamini düzeyi düşük olma eğilimindedir.
 • Hamilelik veya emzirme : Bir bebeğin veya fetüsün beslenme talepleri, özellikle zaten D vitamini eksikliği riski taşıyan kadınlarda D vitamini seviyesini düşürebilir.
 • Emziren bir anne olmak : D vitamini bakımından anne sütü azdır. Emziren bebekler, özellikle her gün dışarıda çıkmazlarsa D vitamini desteğine ihtiyaç duyabilirler.
D vitamini

belirtiler

D vitamini eksikliği, halsizliğe ve ruh halindeki değişikliklere neden olabilir.

D vitamini eksikliği olan birçok insanda belirti olmaz veya belirtiler yaşamadan yıllarca sürebilir.

D vitamini eksikliği belirtileri belirsiz olabilir, zaman içinde değişebilir ve çok çeşitli hastalıkların belirtilerine benzer. Bu nedenle, D vitamini eksikliğini kendi kendine teşhis etmek tehlikelidir.

D vitamini eksikliği semptomları yaşayan veya açıklanamayan hastalıkları veya beslenme yetersizlikleri olan kişiler, D vitamini eksikliği için bir test talep etmelidir. D vitamini eksikliğinin bazı belirtileri şunlardır:

 • incelmiş veya kırılgan kemikler, osteoporoz veya sık görülen kemik ağrıları
 • özellikle de kas gücünde açıklanamayan bir değişiklik varsa, kas güçsüzlüğü
 • D vitamini olan kişilerde endişe veya depresyon yaşayan kişilerle birlikte ruh halinizdeki değişiklikler
 • Kronik ağrı, D vitamini kemik, kas ve hücre sağlığını desteklemede kilit rol oynar
 • yüksek veya yükselen kan basıncı
 • yorgunluk, yeterince uyusanız bile
 • dayanıklılıkta düşüş
 • açıklanamayan kısırlık

tedavi

İyi sağlık için doğru D vitamini miktarı konusunda anlaşmazlık vardır. İdeal D vitamini alımı, yaş, aktivite düzeyi ve metabolik sağlık gibi farklı faktörlere göre değişir. İnsanlar D vitamini alım hedefleri hakkında bir doktorla konuşmalıdır.

Tedavi başladığında belirtilerin kaydını tutmak iyi bir fikirdir. Bu, ilerlemeyi takip etmenin ve D vitamini alımını arttırmanın gerekli olup olmadığını değerlendirmenin basit bir yoludur.

D vitamini seviyesini yükseltmek için üç strateji vardır:

 • D vitamini takviyesi alın : Bunlar reçetesiz hazır. Bir doktor ayrıca ek veya multivitamin yazabilir. Çoğu yetişkin için, önerilen diyet yardımı (BKİ) 600 IU’dur. 70 yaşın üzerindeki yetişkinler için BKİ 800 IU’dur. 12 ayın altındaki çocuklar için 400 IU’dur.
 • D vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri yiyin : Ton balığı, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar ve ayrıca balık karaciğer yağları, mükemmel doğal kaynaklardır. Sığır ciğeri, peynir ve yumurta sarısı az miktarda D vitamini içerir. Süt, birçok tahılda olduğu gibi, D vitamini ile takviye edilir.
 • Doğal güneş ışığına maruz kalmanın artması : Güneş ışığına maruz kalma riski, güneş yanığı geçiren , cilt kanseri öyküsü olan veya çok soluk tenli insanlar için D vitamini eksikliği risklerinden daha büyük olabilir . Doğal ışıkta daha fazla zaman geçirmenin iyi bir fikir olup olmadığı hakkında bir doktorla konuşmaları gerekir.

D vitamini eksikliğini önleme

D vitamini yönünden zengin besinler yemek ve doğal güneş ışığında her gün 15-20 dakika harcamak, D vitamini eksikliğini önlemek için en iyi stratejilerdir.

Her gün açık havada doğal güneş ışığı altında zaman geçirmek, D vitamini eksikliğinin önlenmesine yardımcı olabilir.

D vitamini alım hedeflerine ve bir kişinin sağlığına bağlı olarak, bir D vitamini takviyesi de yardımcı olabilir. Ek almadan önce bir doktorla konuşmak en iyisidir.

Sağlık durumundaki herhangi bir değişiklik hakkında bir doktorla konuşmak her zaman ilk yapmanız gerekendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular