Dislerdeki beyaz lekeleri tedavi etmek icin ipucular

0
181

Diş florozisi, emaye hipoplazisi, zayıf diş hijyeni ve çok fazla asitli veya şekerli yiyecekleri yemek dahil dişlerde beyaz lekelerin birkaç olası nedeni vardır.

İnsanlar dişlerinde beyaz lekeleri istenmeyen olarak görseler de, nadiren tıbbi açıdan endişelenmek için ciddi bir neden olmaları gerekir.

Bu makalede, insanların dişlerinde beyaz lekeler oluşmasının nedenlerini inceliyoruz ve bunları tedavi etmek ve önlemek için ipucular veriyoruz

Nedenler

Dişlerde beyaz lekelerin birkaç olası nedeni vardır.

Yaygın bir neden diş florozudur.

İnsanlar genellikle çocukken çok fazla florür tüketirse, gençliğinde yine devam eder. Genellikle dişler diş etlerinden geçmeden önce gelişme eğiliminde olan genellikle zararsız bir durumdur.

Bir başka yaygın neden de emaye hipoplazisidir.

Bu durum bir insanın diş minesinin düzgün şekilde şekillenmediğinde oluşur. Floroz gibi, hipoplaziler de ancak bir çocuğun dişleri hala gelişirken çocukluk döneminde ortaya çıkar. Ancak diş çürümesi riskini artırabilir.

Dişlerdeki beyaz lekelerin diğer nedenleri, özellikle diş teli takarken veya çok fazla asitli veya şekerli yiyecekleri yemek yemek, zayıf diş hijyenidir.

Tedaviler

Dişlerdeki beyaz lekeler için birkaç olası tedavi vardır. Bu tedavilerin uygunluğu beyaz lekelerin altında yatan nedene ve bir kişinin dişlerinin durumuna bağlı olabilir.

1. Diş beyazlatma veya beyazlatma

Dişleri beyazlatma veya beyazlatıcı, beyaz lekelerin ve diğer lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. 

2.Diş kaplama

Diş kaplamaları, bir kişinin dişlerinin ön yüzeyine yapışan ince ve koruyucu kaplamalardır. Beyaz noktaları ve diğer lekeleri çok etkili bir şekilde gizleyebilirler.

Diş kaplamaları sadece bir diş hekiminden alınabilir ve profesyonelce monte edilmelidir. 

3. Florür içermeyen su kullanımı

Öncelikle beslenen bebekler için yemeklerini florürsüz suyla yapmak, dişlerinde aşırı miktarda florür birikmesini önlemeye yardımcı olabilir.

4. Doğru miktarda diş macunu kullanmak

3 yaşın altındaki çocuklar için, insanlar diş fırçalarında bir miktar diş macunu ya da bir miktar pirinç tanesinin fazla kullanılmamasını sağlamalıdır.

3 yaşından büyük çocuklar için bakıcılar bezelye büyüklüğünde bir diş macunu fazla kullanmadıklarından emin olmalıdır.

Küçük çocuklar genellikle diş macununu tükürmezler, bu nedenle küçük bir miktar kullanmak, floride maruz kalmanın azaltılmasına yardımcı olabilir. Bir çocuğun fırçalanmasını denetlemek, uygun miktarda diş macunu kullandıklarından ve çok fazla yutmadıklarından emin olabilir.

5. musluk suyunun test edilmesi

İnsanlar, evlerini musluk suyu bağlıyken, suyunun yıllık olarak florür seviyeleri için test edilmesini düşünmelidir. Bu politika, küçük çocukları olan herkes için doğal florür seviyeleri farklı yerlerde büyük ölçüde değişiklik gösterebileceği için hayati öneme sahiptir.

6. Şekerli ve asitli yiyecekleri ve içecekleri azaltmak

Soda ve sporlu içecekler diş minesine zarar verebilir ve diş çürümesine neden olabilir.

Diş mineleri zarar görebilir ve özellikle şekerler veya asitler yüksek olan bazı yiyecek ve içecekler nedeniyle diş çürümesi riski artar.

Dikkat edilmesi gereken yiyecekler ve içecekler şunlardır:

  • greyfurt, limon ve portakal gibi narenciye suları ve meyveleri
  • sert şekerlemeler ve diğer şekerli tatlılar
  • spor içecekleri de dahil olmak üzere, kolalar ve diğer yüksek şekerli içecekler

Bu yiyecekleri ve içecekleri zaman zaman yemek yemek zararsız olsa da, çok fazla veya çok fazla yemek beyaz lekeler de dahil olmak üzere zarara ve lekelere neden olabilir.

Bu yiyecekleri içtikten sonra su içmek, dişleri yıkamasına yardımcı olabilir ve hasar olasılığını azaltabilir. Bir kamışla içmek de yardımcı olabilir.

7. Bir dişçiye görünmek

Diş sağlığıyla veya çocuklarının sağlığıyla ilgilenen herkes bir diş hekimi ile konuşmalıdır.

Dişlerdeki beyaz lekeler arzu edilenden daha az olabilse de, genellikle endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, emaye hipoplazisi olan kişilerde diş hasarları ve çürümeler riski artabilir.

Bir kişi dişlerindeki beyaz lekelerin boyut veya sayı olarak değiştiğini veya diş ağrıları geçirmeye başladığını fark ederse, diş hekimlerini görmelidir.

Bir diş hekimi dişlerin semptomlarını ve durumunu değerlendirebilir ve gerekirse bir tedavi planı önerebilir.

Özetle

İnsanların dişlerinde beyaz lekeler varken nadiren fazla endişelenmeleri gerekmiyor ve eğer isterlerse kozmetik amaçlı olarak tedavi edebiliyorlar.

Diş hekimi, dişlerin daha renkli görünmesini sağlamak için profesyonel beyazlatma veya kaplamaların uygulanması gibi müdahaleleri önerebilir.

Dişlerindeki beyaz lekelerden endişe duyan herkes muayene için diş hekimlerini ziyaret etmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz