Diyetim için hangi besinler protein bakımından yüksektir ?

0
178

Protein içeriği yüksek yiyecekler yemek, kas geliştirme, kilo verme ve yedikten sonra daha dolu hissetme gibi birçok yarar sağlar. Bol miktarda protein tüketmek faydalı olsa da, dengeli beslenmek sağlıklı kalmanın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Protein bakımından zengin bir diyet yemek insanların fazla kilo vermekten kaçınmasına yardımcı olabileceği için kilo vermelerine yardımcı olabilir. Yüksek protein diyeti, egzersizle birleştirildiğinde yağsız kas yapımında yardımcı olabilir. Yağsız kas gün boyunca daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur , bu da kilo kaybına yardımcı olabilir.

Aşağıdakiler, bir kişinin kilo vermesine yardımcı olmak için tüketebileceği en yüksek proteinli gıdalardan bazılarıdır.

Kilo kaybı için yüksek proteinli gıdalar

Siyah fasulye uygun bir bitki proteini kaynağıdır.

Kilo kaybı için yüksek proteinli yiyecekler şunlardır:

Siyah fasulye

Siyah fasulye genellikle ucuz bir protein kaynağıdır. Siyah fasulye, yemek hazırlarken çok yönlü bir bileşen haline getirerek çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

Mısır

Sarı mısır fincan başına yaklaşık 15.6 g proteine ​​sahiptir. Ek olarak, mısır ayrıca kalsiyum da dahil olmak üzere iyi miktarda lif ve mineral içerir .

Somon balığı

Somon, yağlı balık olarak kabul edilir, yani omega-3 yağ asitleriyle doludur . Somon balığı aynı zamanda mükemmel bir protein kaynağıdır ve bir kişinin yemeklerde kendini daha tatmin hissetmesine yardımcı olabilir. Somon, diğer bazı protein seçenekleri kadar bütçe dostu olmayabilir.

Patates

Patatesler nişastalı bir karbonhidrat olarak bilinir ancak protein dahil iyi bir besin kaynağıdır.  Patates hazırlarken, insanların sık sık patates koydukları ekstralar kalori miktarını artırabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Brokoli

Bir fincan çiğ brokolinin yaklaşık 2.6 g proteini vardır ve folat ve potasyum gibi çeşitli besinleri içerir .

Karnabahar

Karnabahar çok az kalorili çok miktarda proteine ​​sahiptir. Bir fincan kıyılmış karnabaharda 27 kalori ve 2 g protein var.

Yumurtalar

Yumurtalar mükemmel bir protein, besin maddesi ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Çeşitli araştırmalar, yumurtaların insanların daha memnun hissetmelerine yardımcı olabileceğini ve aşırı yemek yemelerini durdurabileceğini göstermiştir. Örneğin, bir araştırma , kahvaltı için simit yerine yumurta yiyen bir grup kadının daha uzun süre daha tokluk hissettiğini ve gün boyunca daha az kalori yediğini buldu.

Kırmızı et

Kırmızı et, porsiyon başına yüksek miktarda protein sunar. Kilo kaybı için aralarından seçim yapabileceğiniz farklı türde sığır eti vardır. Orta derecede karbonhidrat diyeti uygulayan insanlar yağsız sığır eti yemeli, düşük karbonhidratlı diyete sahip bir kişi ise yağlı et yiyebilir.

Tavuk göğsü

Tavuk göğsü yağsız bir protein kaynağıdır. Kalorisinin büyük bir kısmı derisiz olarak alındığında doğrudan proteinden gelir. 136 g derisiz tavuk göğsü yaklaşık 26 g protein sağlar.

Yulaf

Yulaf , 100 g başına yaklaşık 17 g protein sunar. Aynı zamanda karmaşık bir karbonhidrat kaynağıdır. Çiğ yulafın yulaf ezmesi olarak hazırlanması kolaydır ve insanlar bunları meyve ve fındık gibi çeşitli sağlıklı yiyeceklerle lezzetlendirebilir. İnsanlar, sıklıkla eklenmiş şeker içerdiklerinden, yulaf ezmesi hazırlarından kaçınmalıdır.

Ton balığı

Ton balığı, aynı zamanda düşük kalorili sayılan mükemmel ve yaygın olarak bulunan bir protein kaynağıdır. Ton balığı, az yağlı bir yağsız balıktır. Salatalara, sandviçlere ve atıştırmalıklara ton balığı ekleyin. 

Baklagiller

Baklagiller hem lif hem de protein bakımından yüksektir. Bu, onları kilo verme diyetinin bir parçası olarak iyi bir seçim haline getiriyor, çünkü oldukça dolduruyor olabilirler. Ancak bazı insanlar baklagilleri sindirmekte zorlanabilirler.

Güneşte kurutulmuş biber

Güneşte kurutulmuş biber birçok yemeğe mükemmel bir katkı sağlar ve yaygın olarak bulunurlar. Hem iyi bir protein kaynağı hem de ilave besin ve lif sunarlar.

Enginarlar

Enginar lifleri yüksektir ve iyi miktarda protein sunar. Enginar çok yönlüdür ve çeşitli tariflerde kullanım için uygundur. Enginarların çoğu marketlerde kolayca bulunur.

Bezelye

Bezelye, protein, lif ve diğer besinlerde yüksektir. Bezelye ucuzdur, bulunması kolaydır ve birçok tarifte kullanılabilir.

Hindi eti

Hindi eti güçlü bir protein sahiptir. Kemiksiz hindi, 100 g’da yaklaşık 13 g protein sağlayabilir .

Nohut

Nohut, lif içeriği yüksek ve kalp ve kemik sağlığını destekleyen besinlerle dolu sağlıklı vejetaryen bir proteindir. Ayrıca kansere karşı koyarlar .

Yoğurt

Sade, az yağlı yoğurt , 200 g’lık bir tencerede 19 g kadar protein içerir. Kilo vermek isteyen insanlar, ilave şeker içeren yoğurt sınırlandırmalı veya bunlardan kaçınmalıdır. İnsanlar bunun yerine sade versiyonları tercih etmeli ve bazı meyve ya da tohumlarla süslemelidir.

Badem

Kuruyemişler yüksek kalorili olma ününe sahiptir, ancak biraz porsiyon kontrolü ile kuru kavrulmuş veya çiğ bademler dolgulu, protein bakımından zengin bir atıştırma yapabilir.

Süt

İnek sütü, süt içmeyi tolere edebilen insanlar için mükemmel bir protein kaynağıdır.

Mercimek

Mercimek, yüksek miktarda protein ve lif içerir. Çok uygun fiyatlı ve kalp sağlığını artırabilir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği protein ve magnezyum ve selenyum gibi minerallerle doludur . Kilo vermek isteyen insanlar, yağda kavrulmuş kabak çekirdeğinden uzak durmalı ve bunun yerine kuru kavrulmuş tohumları seçmelidir.

Avokado

Avokado, sağlıklı yağlar ve aynı zamanda protein içerir.

Avokadolar sadece protein ve kalbe sağlıklı doymamış yağ içermez, aynı zamanda potasyum gibi iyi düzeyde lif ve besin içerirler.

Ancak avokadolar çok kalorili yoğundur çünkü porsiyon kontrolü gereklidir.

Antep fıstığı

Antep fıstığı, büyük miktarda porsiyon protein içeren oldukça düşük kalorili bir cevizdir.

Bir avuç antepfıstığı, yaklaşık 6 g protein ve yüksek bir B-6 dozu dahil olmak üzere bir çok besin maddesi içerir.

Fındık ezmesi

Fıstık ezmesi de dahil olmak üzere fındık ezmesi çok fazla kalori içerir, ancak porsiyon kontrolü yapan porsiyon doymamış yağ ve bir kişinin diyetine bir doz protein ekleyebilir. Fındık ezmesi sağlıklı yemek isteyen insanlar, şeker veya yağ içermeyenlere yapışmalı.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz kalorilerinin dörtte birini proteinden alır. Ayrıca B vitaminleri dahil olmak üzere besinlerle doludur ve karbonhidrat oranı düşüktür.

40. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, protein, lif ve vitamin doludur. Bir bardak servis yaklaşık 3 g protein içerir.

Peynir altı suyu protein tozu

Peynir altı suyu protein tozu, birçok vücut geliştiricisi ve sporcu tarafından kas kütlesini ve gücünü arttırmaya yardımcı olmak için ek olarak kullanılır. Bu toz sütün sıvı kısmında bulunan proteinlerden yapılır ve bir kişinin diyetine önemli miktarda protein ekleyebilir.

Peynir altı suyu proteinleri çoğunlukla şekerle dolu olduğu için insanların etiketleri okuması zorunludur.

ÖZETLE

Kilo vermeye çalışırken birçok insanın seçebileceği birçok protein kaynağı vardır. Birçok protein kaynağı genel sağlığa fayda sağlayan ek besinler de sunar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz