Düşük E vitamini belirtileri nelerdir?

0
267

Vücudun çalışması için E vitamini gerekir, bu da onu gerekli bir vitamin yapar. Yağda çözünebilir, yani diyetten elde edilen yağın uygun şekilde emilmesini gerektirir. E Vitamini, kullanım için kan akışına bırakılmadan önce esas olarak karaciğerde depolanır.

Eksikliği nadirdir ve genellikle altta yatan bir durumun sonucudur. Bazı prematüre bebeklerde de düşük seviyeler vardır.

E vitamini sekiz kimyasal formda ortaya çıkar. Bir kan testi ile, bir doktor bir kişinin ne kadarının alfa tokoferol olduğunu öğrenebilir . Bu bilgiyi kullanarak, bir kişinin genel E vitamini seviyesinin olup olmadığını belirleyebilirler.

Normal bir seviye genellikle litre başına 5.5-17 miligram (mg / L) aralığındadır. Normal aralık prematüre bebekler ve 17 yaşın altındaki çocuklar için farklı olabilir. Normal aralıklar laboratuarlar arasında biraz da değişebilir.

Bir yetişkinin kanında 4 mg / L’den az E vitamini varsa, genellikle takviyesi gerekir.

Belirti ve eksiklik belirtileri

E vitamini eksikliği, oryantasyon bozukluğuna ve görme sorunlarına neden olabilir.

Düşük E vitamini seviyeleri şunlara yol açabilir:

 • Kas zayıflığı : E vitamini merkezi sinir sistemi için önemlidir. Vücudun ana antioksidanları arasındadır ve bir eksiklik stress ile sonuçlanır, kas zayıflığına neden olabilir.
 • Koordinasyon ve yürüme zorlukları : Eksiklik, Purkinje nöronları olarak adlandırılan bazı nöronların parçalanmalarına ve sinyalleri iletme yeteneklerine zarar vermelerine neden olabilir.
 • Uyuşma ve karıncalanma : Sinir liflerine zarar verilmesi sinirlerin doğru sinyal iletmesini önleyebilir ve bu da çevresel nöropati olarak da adlandırılan bu hislere neden olabilir .
 • Görme bozukluğu: E vitamini eksikliği, retinadaki ışık reseptörlerini ve gözdeki diğer hücreleri zayıflatabilir. Bu zamanla görme kaybına neden olabilir.
 • Bağışıklık sistemi sorunları : Bazı araştırmalar, E vitamini eksikliğinin bağışıklık hücrelerini engelleyebileceğini öne sürüyor. Daha yaşlı yetişkinler özellikle risk altında olabilir.

Kas güçsüzlüğü ve koordinasyondaki zorluklar, merkezi ve periferik sinir sistemlerine zararı gösteren nörolojik semptomlardır.

Periferik sistem, beyin ve omuriliğin ötesinde yer alan sinir ağıdır. Bu nöronlar vücudun her yerine mesajlar iletir.

Merkezi sinir sistemi, beyin ve omurilik arasında iletişim kurar.

Nöronların kılıfları çoğunlukla yağlardan oluşur. Vücudun E vitamini çok az olduğunda, bu yağları koruyan daha az antioksidan içerir ve sinir sisteminin işlevi bozulur.

E vitamini eksikliğinin nedenleri

Genetik

E vitamini eksikliği genellikle ailelerde bulunur.

Tıbbi durumlar

E vitamini eksikliği ayrıca, yağ emilimini ciddi ölçüde azaltan hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bunun nedeni, vücudun E vitamini doğru şekilde almak için yağ gerektirmesidir.

Bu hastalıkların bazıları şunlardır:

 • pankreas
 • Çölyak hastalığı
 • karaciğer hastalığı

Eksikliği, doğum ağırlığı düşük ve daha az yağ içeren prematüre doğan bebeklerde de yaygındır .

Erken doğan bebekler özellikle risk altındadır çünkü olgunlaşmamış bir sindirim sistemi yağ ve E vitamini emilimini engelleyebilir .

Bu bebeklerde E vitamini eksiklikleri de kırmızı kan hücrelerini yok eden hemolitik anemiye yol açabilir .

Ne zaman doktora görünmeli?

Bir kimsede genetik hastalık öyküsü yoksa, ancak E vitamini eksikliği belirtileri varsa, doktora başvurmalıdır.

Kandaki son derece düşük E vitamini seviyesi, altta yatan bir sağlık sorununu gösterebilir. Diğer testler, neden ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Yeni doğmuş bebeklere ve prematüre bebeklere midede bir tüp ile E vitamini desteği verilebilir.

E vitamini takviyesi genellikle etkilidir.

Yenidoğan ve prematüre bebekler

Mevcut uygulama, midede bir tüp aracılığıyla E vitamini desteği sağlamayı içerir. Gerektiğinde intravenöz olarak da uygulanabilir.

Bir doz, E vitamini kan seviyelerini yeterince yükseltebilirken, çoklu dozlar gerekebilir.

Çocuklar ve yetişkinler

Kalıtsal şartlardan kaynaklanan eksiklikleri olan çocuklar ve yetişkinler yüksek dozlarda E vitamini almayı gerektirir .

Takviye, hastalığın ilerlemesini durdurabilir. Eksikliği erken tespit edildiğinde nörolojik semptomları önleyebilir.

Diyetteki E Vitamini

Bir kişinin altta yatan bir kronik hastalığı, genetik bir durumu ya da yağ oranı çok düşük bir diyet yapmadıkça, düşük E vitamini seviyesine sahip olması pek olası değildir. Diğerleri için, takviye genellikle gerekli değildir.

E vitamini çok çeşitli yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Vücut üretemez, bu yüzden diyetten veya ek bir besinden alınmalıdır.

E vitamini içeren yiyecekler şunlardır:

 • buğday tohumu yağı, yerfıstığı yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar
 • fındık tohumları
 • kepekli tahıllar
 • Süt
 • ıspanak, İsviçre pazı, kırmızı biber ve avokado dahil çoğu sebze

Komplikasyonlar

Çok fazla yağda çözünen takviye almak tehlikeli olabilir.

Bir kişi, A, D, E ve K vitaminleri dahil olmak üzere, yağda çözünen vitamin takviyeleri almamalıdır.

Aşırı E vitamini düzeyleri anormal kanamaya, kas ağrıları, ishal ve kusmaya neden olabilir . Kanama, inme ve erken ölüm riskini artırabilir .

Bir kişi düzenli olarak aldığı tüm takviyeleri ve vitaminleri doktora bildirmelidir. Bir doktor tarafından talimat verilmedikçe, önerilen ilave dozaj miktarını aşmayın.

Özetle

Bir yetişkinin E vitamini eksikliği varsa, kronik bir hastalık veya genetik rahatsızlık sorumludur.

Bir kişi, hastalık konusunda tecrübesi olan uzman bir diyetisyen tarafından tedavi görmelidir.

Yağda aşırı derecede düşük bir diyet eksikliğinden sorumlu olduğunda, diyete yağ ekleyerek giderilebilir.

Devam eden E vitamini takviyesi, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve komplikasyonları önlemek için gerekli olacaktır. Bir kişi erken teşhis edilir ve sürekli tedavi alırsa, sağlık durumları genellikle iyileşir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz