Emzirme hakkında bilmeniz gerekenler

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Son dokuz ay içinde, bedeninizi ve zihninizi bebeğinizin nihayet gün ışığını gördüğü güne hazırladınız. Çocuğunuzun, özellikle anne sütüyle besleme sizin ve çocuğunuz için optimize emzirme yardımcı olabilir bilerek bilgi değerinde çok şey var.

Emzirmenin yararları nelerdir?

Yüzlerce kuşak kadının sayısız çalışması ve pratik deneyimi, emzirmenin hem anne hem de çocuk için birçok faydası olduğunu göstermiştir. Muhtemelen en büyük avantaj, doğasında yatmaktadır, çünkü başlangıçta insan çocuklarına yönelik yiyecekler olarak, anne sütü, çocuğunuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak kadar iyi donanımlıdır. Bu, anlaşılır bir şekilde, başka bir yiyecek karşılayamaz. Ek olarak, emzirmenin hamilelik depresyonu riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir, çünkü siz ve çocuğunuz arasında daha da yakın bir bağ oluşturur. Bu bağlanma aynı zamanda fizyolojik düzeyde kendini gösterir, çünkü araştırmacıların gösterdiği gibi, bu, diyabet tip 2, romatoid artrit veya meme kanseri geliştirme olasılığını azaltır.

Emzirme hakkında bilmeniz gerekenler 1

Emzirme ne zaman mümkün değildir veya yetersizdir?

Meme ile beslenmenin birçok faydası olmasına rağmen, buna karşı hala birkaç neden vardır. Örneğin, vücudunuz yeterli süt üretemezse, bebeğiniz yeterince içmekte zorlanır. Bu arada, bu senin için acı verici olabilir. Birçok genç anne, bebeklerini göğüsleriyle beslemeyi stresli buluyor.Onunla rahat hissetmiyorsanız, emzirmemelisiniz. Bir uzlaşma olarak, elbette bir göğüs pompası da kullanabilir ve böylece çocuğunuz için bir tedarik oluşturabilirsiniz, böylece yine de anne sütü ile besleyebilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdaki anne sütünün faydalarına daha yakından bakalım.

Diyetinizde nelere dikkat etmelisiniz

Çocuğunuzu emzirmek istiyorsanız diyetinizin bir parçası olarak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yeterli kalori tüketmenizdir. Genel öneri, süt üretimini en üst düzeye çıkarmak için kişisel ihtiyaçlarınıza ek olarak her gün tüketmeniz gereken 450 ila 500 kilokalori arasındadır. Tabii ki, bu ihtiyaç bir kadından diğerine değişebilir, çünkü her vücut farklıdır. Bu nedenle, ekstra kaloriden kilo aldığınızı fark ederseniz, önce kalori sayısını günde 100 kalori azaltmalı ve kilonuzu izlemelisiniz. Gerekirse, sonunda başka düzeltmeler de yapılabilir. Kısa vadede bunun yeterli olmayacağından endişelenmenize gerek yoktur.Sütün besin bileşiminin mümkün olduğunca iyi olması için, ayrıca yüksek kaliteli yiyecekler yediğinizden ve kendinizi tonlarca abur cuburla doldurmadığınızdan emin olmalısınız. Sebzeler, yüksek kaliteli proteinler ve karmaşık karbonhidratlar dahil olmak üzere aynı sağlıklı beslenme kuralları geçerlidir.

Özellikle nelere dikkat etmelisiniz?

Protein:
Protein sadece kaslarınız için değil aynı zamanda anne sütü için de önemli bir yapı taşıdır. 100 mililitre başına 0.9 gram protein içeren anne sütü, inek sütünden daha az protein içeriyor olsa da, bebeğinizin sağlıklı büyümesini sağlayacak temel besindir. Çocuğunuz için mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için, günde vücut ağırlığının kilogramı başına en az 1.0-1.2 gram protein tüketmelisiniz. Çok çeşitli besin maddelerini kapsamak için mümkün olduğunca çok farklı protein kaynağı kullanın. Balık ve yağsız etin yanı sıra yumurta, süt ürünleri, baklagiller, tohumlar ve fındık da içerir.

Yağ (özellikle omega 3 ve omega 6 yağ asitleri):

Hem hamilelik sırasında hem de emzirirken, özellikle bu yağ asitleri çocuğunuzun beyninin gelişimi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduklarından, yüksek kaliteli omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin yeterli miktarda alınması çok önemlidir. Bu nedenle, her yemeği bu doymamış yağ asitleri ile takviye etmeye çalışırsanız mükemmel olur. Bunu, örneğin, yabani somon, bütün yumurta, fındık, tohum veya eşdeğer omega 3 ve 6 takviyeleri ile yapabilirsiniz. Ayrıca, yağlar toplam enerji ihtiyaçlarınızın yaklaşık yüzde 20’sini karşılamalıdır. Meyve ve sebzeler Vitaminler ve mineraller elbette bebeğiniz için kendiniz kadar önemlidir. Emzirirken anne sütüne yeterince emildiklerinden emin olmak için günde birkaç porsiyon meyve ve sebze almanız önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve yabani havuç veya havuç gibi nişastalı sebzeler çok uygundur. Meyvenin yanında, özellikle vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olan kabak, muz ve yabani meyveler tavsiye edilir.

karbonhidratlar
 :
Tabii ki, besin alımınızın çoğu emzirmede karbonhidrattır. Aç olsanız bile, kan şekeri seviyenizin tavan yapmasına neden olan kısa zincirli karbonhidratlardan kaçının. Bunun yerine, patates, kahverengi pirinç, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi tam teşekküllü karmaşık karbonhidrat kaynaklarına başvurun.

Ne zaman ve ne kadar yemeliyim?

Diyetinizin bileşimi ile ilgili olarak belirtilen yönleri koruduğunuz sürece, bu konuda emzirme için belirli birşey yoktur. Vücudunuzu dinleyin ve size açlık sinyali verdiğinde bir şeyler yiyin, çünkü bütün gün bebeğiniz için süt üretmekle meşgul olacak. 

Emziren kadınlar için önemli mikrobesinler

Kalsiyum:
Her ne kadar kalsiyum anne sütünün temel bir bileşeni olsa da, iyi yediğiniz sürece kendi kalsiyum takviyenizi sağlama konusunda gerçekten endişelenmenize gerek yoktur. Vücudunuzun süt üretmesi için gereken minimum minimum! günde yaklaşık 1000 miligramdır. Bu nedenle düzenli olarak süt ürünleri, lahana, sardalya, somon, soya fasulyesi, soya peyniri veya badem sütü tüketirseniz, bu tedarik genellikle garanti edilir.
D Vitamini:
D vitamini, çocuğunuzun büyümesi için kemik sağlığını desteklediği ve raşitizmi önlediği için en önemli vitaminlerden biridir. İnsanların diyet yoluyla aldıkları az miktarda D vitamini nedeniyle, anne sütündeki D vitamini içeriği de çok düşüktür. Bu miktarı arttırmak için, uygun D vitamini takviyelerine ulaşmanız mantıklıdır.

Hidrojenasyonun rolü nedir?

Açıkçası, anne sütü ağırlıklı olarak su olduğundan, anne sütünün kalitesi ve yeterli varlığı için elbette yeterli su temini gereklidir. Çok az içmek, her şeyden önce, kendiniz için sonuçları vardır, çünkü evrim vücudunuzu çocuğunuza öncelik verecek şekilde programlamıştır. Su alımı çok düşükse, önce diğer şeylerin yanı sıra yorgunluk, baş ağrısı ve böbrek sorunlarına neden olabilecek dehidrasyonun etkilerini hissedeceksiniz.

Emzirirken spor takviyelerinden kaçınmalı mıyım?

Bu soru elbette oldukça haklıdır, çünkü kendinizi diyet veya takviyeler yoluyla aldığınız tüm maddeler nihayetinde anne sütüne dönüşür. Takviyeleriniz uyarıcı veya benzer maddeler olmadığı sürece, bilimsel açıdan, alımın olumsuz bir etkiye sahip olacağına dair bir kanıt yoktur. 

Yediğim yiyecekler çocuğumun refahını etkiler mi?

Bazı yiyecekler anne sütüne iz bırakır ve bazen bebeğinizde sindirim sorunlarına ve şişkinliğe neden olur. Bununla birlikte, uygun gıdaların seçimi genelleştirilemez, bu yüzden pratikte biraz denemeniz gerekir. 

Kafein ve alkol

Emzirirken, anne sütünde uyarıcı izleri de bulunduğundan, kafein alımınızı sınırlandırmaya çalışmalısınız. Bu bazen bebeğinizin daha uzun uyanık olmasına ve daha huzursuz uyumasına neden olur. Sabahları bir fincan kahve ile yanlış bir şey yok.İdeal olarak, elbette emzirmekten tamamen kaçınacaksınız. 

Emzirirken kafeini durdurmanız önerilir.

Sonuç

Yazımızdaki bilgilerin emzirmek isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz. Dikkat ediceğiniz konuları bilmenizde faydası olucaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular