Endometriozis (çikolata kisti) nedir? Bilmeniz gereken her şey

Bunlarada bakabilirsiniz

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Endometriozis (çikolata kisti) nedir?

Endometriozis, uterusunuzun astarını oluşturan dokuya benzer dokunun uterus boşluğunuzun dışında büyüdüğü bir hastalıktır. Rahiminizin astarına endometrium denir.

Endometriozis, uterusun astar hücrelerinin uterusun dışına yerleştiği bir hastalıktır. İyi huylu bir durum olmasına rağmen, genellikle şiddetli ağrı ve adet krampları ile ilişkilidir. Çoğalan doku genellikle yumurtalıkları, bağırsakları ve pelvik dokuları etkiler.

Endometriozis, yumurtalıklarınız, bağırsaklarınız ve pelvisinizi kaplayan dokularda endometriyal doku büyüdüğünde ortaya çıkar. Endometriyal dokunun pelvik bölgenizin ötesine yayılması olağandışıdır, ancak imkansız değildir. Rahim dışında büyüyen endometriyal doku, endometriyal implant olarak bilinir.Endometriozis en sık yumurtalıklarınızı, fallop tüplerini ve pelvisinizi kaplayan dokuyu içerir.

Menstrüel siklusunuzdaki hormonal değişiklikler, yanlış yerleştirilmiş endometriyal dokuyu etkiler ve bölgenin iltihaplı ve ağrılı olmasına neden olur. Bu, dokunun büyüyeceği, kalınlaşacağı ve parçalanacağı anlamına gelir. Zamanla, parçalanan dokunun gidecek hiçbir yeri yoktur ve pelvisinizde sıkışıp kalır.

Endometriozis, özellikle adet dönemlerinde bazen şiddetli – ağrıya neden olabilir. Doğurganlık sorunları da gelişebilir. Neyse ki, etkili tedaviler mevcuttur.

Pelvisinizde sıkışan bu doku neden olabilir:

 • tahriş
 • skar oluşumu
 • dokunun pelvik organlarınızı birbirine bağladığı adezyonlar
 • dönemlerinde şiddetli ağrı
 • doğurganlık sorunları


Endometriozis, kadınların yüzde 10’unu etkileyen yaygın bir jinekolojik durumdur.Bu rahatsızlığınız varsa yalnız değilsiniz.

Endometriozis (çikolata kisti) belirtileri ?

Endometriozisin en sık görülen semptomu, zaman içinde daha da kötüleşebilen ve zayıflatıcı olabilen adet sırasında kramptır.Bu rahatsızlığı olan kadınlar, adet sırasında yorgunluk, ağrılı idrara çıkma veya bağırsak hareketleri sırasında ağrı yaşayabilir

Endometriozis belirtileri değişir. Bazı kadınlar hafif semptomlar yaşar, ancak diğerleri orta ila şiddetli semptomlara sahip olabilir. Ağrınızın şiddeti, durumun derecesini veya aşamasını göstermez. Hastalığın hafif bir formuna sahip olabilirsiniz, ancak acı veren bir ağrı yaşayabilirsiniz. Şiddetli bir şekle sahip olmak ve çok az rahatsızlık vermek de mümkündür.

Pelvik ağrı endometriozisin en yaygın semptomudur. Aşağıdaki belirtilere de sahip olabilirsiniz:

 • acı dönemler
 • adet öncesi ve sırasında alt karın bölgesinde ağrı
 • menstrüasyon etrafında bir veya iki hafta kramplar
 • ağır adet kanaması veya dönemler arasında kanama
 • kısırlık
 • cinsel ilişkiden sonra ağrı
 • bağırsak hareketlerinde rahatsızlık
 • adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilecek bel ağrısı

Ayrıca hiçbir belirtiniz olmayabilir. Jinekoloğunuzun herhangi bir değişikliği izlemesini sağlayacak düzenli jinekolojik muayeneler almanız önemlidir. İki veya daha fazla belirtiniz varsa bu özellikle önemlidir.

AÇIKLAMA

 • Ağrılı dönemler (dismenore). Pelvik ağrı ve kramp önce başlayabilir ve birkaç gün adet dönemine kadar uzayabilir. Ayrıca bel ve karın ağrınız da olabilir.Sıklıkla belirtiler menstrüasyon sırasında veya hemen öncesinde kramp ve ağrı şeklindedir. Ağrı özellikle büyüme uterus kaslarında olduğunda şiddetlidir. Bu gibi durumlarda, iş içeren düzenli bir günlük rutin düşünülemez.
 • İlişki ile ağrı. Seks sırasında veya sonrasında ağrı endometriozis ile yaygındır.Cinsel ilişki sırasında yanma veya kramp ağrısı sık görülür.
 • Bağırsak hareketleri veya idrara çıkma ile ağrı. Bu semptomları adet döneminde yaşamanız muhtemeldir.Nadir durumlarda, hastalık bağırsak hareketleri veya idrara çıkma sırasında ağrı ile ilişkilidir. Bundan sorumlu olan, bağırsak ve mesanenin etkilenmesidir. Bazı durumlarda, döngüye bağlı olarak kanlı dışkı ve idrar mevcut olabilir.
 • Aşırı kanama. Ara sıra ağır adet dönemleri veya dönemler arasında kanama (adetler arası kanama) yaşayabilirsiniz.
 • Kısırlık. Bazen endometriozis önce infertilite tedavisi arayanlarda teşhis edilir.
 • Diğer belirti ve bulgular. Özellikle adet dönemlerinde yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz.
 • Bacak ve sırt ağrıları, adet döneminden bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Bu ağrılar genellikle bacaklara veya sırtlara yayılır.

Endometriozis (çikolata kisti) tedavisi

Anlaşılır şekilde, ağrı ve diğer endometriozis semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmak istersiniz. Bu durum tedavi edilmezse hayatınızı bozabilir. Endometriozisin tedavisi yoktur, ancak semptomları yönetilebilir.

Semptomlarınızı azaltmaya ve olası komplikasyonları yönetmeye yardımcı olmak için tıbbi ve cerrahi seçenekler mevcuttur. Doktorunuz önce konservatif tedavileri deneyebilir. Durumunuz düzelmezse ameliyat önerebilirler.

Herkes bu tedavi seçeneklerine farklı tepki gösterir. Doktorunuz sizin için en uygun olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Hastalığın erken evresinde tanı ve tedavi seçenekleri bulmak sinir bozucu olabilir. Doğurganlık sorunları, ağrı ve rahatlama korkusu nedeniyle, bu hastalığın zihinsel olarak ele alınması zor olabilir.

Endometriozis (çikolata kisti) riski taşıyanlar

Çeşitli faktörler, endometriozis gelişme riskinizi artırır, örneğin:

 • Asla doğum yapmamak
 • Adet dönemine erken yaşta başlamak
 • Yaşlılıkta menopoz geçikmesi
 • Kısa adet döngüleri – örneğin, 27 günden az
 • Yedi günden uzun süren ağır adet dönemleri
 • Vücudunuzda daha yüksek östrojen seviyelerine sahip olmak veya vücudunuzun ürettiği östrojene daha uzun ömürlü maruz kalma
 • Düşük vücut kitle indeksi
 • Endometriozisli bir veya daha fazla akraba (anne, teyze veya kız kardeş)
 • Menstrüel akışın vücuttan normal geçişini önleyen herhangi bir tıbbi durum
 • Üreme yolu anormallikleri

Endometriozis (çikolata kisti) Hormon tedavisi

Ek hormonlar almak bazen ağrıyı hafifletebilir ve endometriozisin ilerlemesini durdurabilir. Hormon tedavisi vücudunuzun endometriozis olduğunda ortaya çıkan doku büyümesini destekleyen aylık hormonal değişiklikleri düzenlemesine yardımcı olur.

Danazol
Danazol, adet kanamasını durdurmak ve semptomları azaltmak için kullanılan başka bir ilaçtır. Danazol alırken hastalık ilerlemeye devam edebilir. Danazol, akne ve hirsutizm dahil olmak üzere yan etkilere sahip olabilir . Hirsutizm yüzünüzde ve vücudunuzda anormal saç büyümesidir.

Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistleri ve antagonistleri
Kadınlar, yumurtalıkları uyaran östrojen üretimini engellemek için gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistleri ve antagonistleri alırlar. Östrojen , esas olarak kadın cinsel özelliklerinin gelişmesinden sorumlu olan hormondur. Östrojen üretimini engellemek menstruasyonu önler ve yapay bir menopoz yaratır.

GnRH tedavisinin vajinal kuruluk ve sıcak basması gibi yan etkileri vardır. Aynı anda küçük dozlarda östrojen ve progesteron almak, bu semptomları sınırlamaya veya önlemeye yardımcı olabilir.

Endometriozis (çikolata kisti) Kanser ilişkisi

Endometriozisi olanlarda yumurtalık kanseri beklenenden daha yüksek oranda görülür. Ancak yumurtalık kanserinin yaşam boyu genel riski düşüktür. Bazı çalışmalar endometriozisin bu riski arttırdığını, ancak yine de nispeten düşük olduğunu göstermektedir. Nadiren de olsa, endometriozise bağlı adenokarsinom gibi başka bir kanser türü, endometriozisi olanlarda yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir.

Endometriozis (çikolata kisti) nedenleri ve risk faktörleri

Yoğun bilimsel araştırmalara rağmen, kesin neden hala belirsiz. Sağlam bir açıklayıcı yaklaşım, aktarma veya nakil teorisi olarak adlandırılır. Bu, uterusun mukozal hücrelerinin kan dolaşımına kaçırıldığı veya vücudun diğer bölgelerine retrograd menstrüasyon olarak adlandırıldığı ve kendilerini oraya bağladığı anlamına gelir.

Ek olarak, bağışıklık sisteminin işlev bozuklukları, bozulmuş bir hormon metabolizması veya genetik faktörler gibi olası risk faktörleri vardır. Endometriozis genellikle bir aile içindeki birkaç kadında ortaya çıkmasına rağmen, şu anda doğrudan aileden gelen diyemeyiz.

Endometriozis (çikolata kisti) ne sebep olur?


Düzenli bir adet döngüsü sırasında, vücudunuz rahminizin astarını atar. Bu, adet kanının rahimdeki rahim ağzındaki küçük açıklıktan ve vajinanızdan dışarı akmasına izin verir.

Endometriozisin kesin nedeni bilinmemektedir ve hiçbir teori bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, nedenle ilgili birkaç teori vardır.

En eski teorilerden biri, endometriozisin retrograd menstrüasyon adı verilen bir süreç nedeniyle ortaya çıkmasıdır. Bu, adet kanı vücudunuzu vajinadan bırakmak yerine fallop tüplerinizden pelvik boşluğunuza geri aktığında olur.

Başka bir teori, hormonların uterus dışındaki hücreleri, endometriyal hücreler olarak bilinen uterusun iç kısmını kaplayan hücrelere benzer hücrelere dönüştürmesidir.

Diğerleri, karnınızın küçük alanları endometriyal dokuya dönüşürse durumun ortaya çıkabileceğine inanır. Karnınızdaki hücreler, şekli değiştirebilen ve endometriyal hücreler gibi davranabilen embriyonik hücrelerden büyüdüğü için olabilir. Bunun neden oluştuğu bilinmiyor.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavi ve terapi

Hastalığın tedavisi, semptomların ne ölçüde ulaştığına bağlıdır. Büyük rahatsızlığa neden olmayan hafif semptomlar için, genellikle tedavi gerekmez. Öte yandan, kalıcı ağrı, organ fonksiyonunun bozulması veya hastalık çocuğun arzusuna aykırı ise, bir tedavi tavsiye edilir.

Kural olarak, ağrı kesiciler, progestin preparatları veya hormon preparatları yardımıyla bir ilaç tedavisi ile kalır. Daha kötü durumlarda, hastalık cerrahi olarak tedavi edilir. Örneğin hastalık infertilite veya şiddetli semptomların nedeni olduğunda durum budur.

Endometriozis (çikolata kisti) aşamaları


Endometriozisin dört aşaması veya tipi vardır. Aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 • Minimal
 • hafif
 • orta
 • şiddetli


Bozukluğun evresini farklı faktörler belirler. Bu faktörler endometriyal implantların yerini, sayısını, boyutunu ve derinliğini içerebilir.

Aşama 1: Minimal
Minimal endometrioziste yumurtalıklarınızda küçük lezyonlar veya yaralar ve sığ endometriyal implantlar vardır. Pelvik boşluğunuz içinde veya çevresinde iltihaplanma olabilir.

Aşama 2: Hafif
Hafif endometriozis, bir yumurtalık ve pelvik astar üzerine hafif lezyonlar ve sığ implantları içerir.

Aşama 3: Orta
Orta endometriozis, yumurtalık ve pelvik astarınıza derin implantlar içerir. Daha fazla lezyon da olabilir.

Aşama 4: Şiddetli
Endometriozisin en şiddetli aşaması pelvik astarınıza ve yumurtalıklarınıza derin implantlar içerir. Fallop tüplerinizde ve bağırsaklarınızda da lezyonlar olabilir.

Endometriozis (çikolata kisti) Teşhis


Endometriozis semptomları, yumurtalık kistleri ve pelvik inflamatuar hastalık gibi diğer durumların semptomlarına benzer olabilir. Ağrınızı tedavi etmek doğru bir teşhis gerektirir.

Doktorunuz aşağıdaki testlerden birini veya daha fazlasını gerçekleştirecektir:

Yaş
Her yaştan kadınlar endometriozis riski altındadır. Genellikle 25 ila 40 yaş arasındaki kadınları etkiler, ancak belirtiler ergenlikte başlayabilir.

Adet günlerinde değişim
Adet döneminizle ilgili sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Bu sorunlar daha kısa döngüler, daha ağır ve daha uzun süreler veya genç yaşta başlayan adet kanamasını içerebilir. Bu faktörler sizi daha yüksek riske sokabilir

Endometriozis (çikolata kisti) ne yapabilirsiniz


Hastalığı kontrol altına almak ve semptomları hafifletmek için kendiniz de çok fazla iş yapabilirsiniz. Tıbbi tedavi ile birlikte, başarı şansı iyidir.

1 · Düzenli egzersiz yapın Spor: Özellikle hafif dayanıklılık sporları, metabolizmanızı sağlıklı ve hareket halinde tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca yürüyüş, kolay yürüyüşler ve yoga idealdir.

2 · Stresi azaltın: Çok fazla stresiniz varsa, vücudunuzu hormon dengesini bozan stres hormonlarını ve dolayısıyla çeşitli metabolik süreçleri serbest bırakmaya zorlar. Bu da endometriozis riskini artırır. Stresi azaltın meditasyon yoga sıcak banyolar yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Benzer konular