Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Şişlik var Hamile miyim ?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Erken Gebelik Belirtileri hakkında bilmeniz gerekenler Erken gebelik belirtiler ne zaman başlar?Hamilelik döneminizde haftalara göre belirtilerHamilelik döneminizde haftalara göre belirtilerErken gebelikte adet kaçırılmasıYorgunluk erken gebelik belirtisi mi ?Erken hamilelik sırasında vücut sıcaklığı yükselmesiErken gebelikte şişkinlik ve kabızlık

Gebeliği öğrenmek için, gebelik testleri ve ultrasondan hamile olup olmadıklarını öğrenmek tek yolu, ancak belli durumlar belirtilerde hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. En erken hamilelik belirtileri, kaçırılan bir adet dönemden daha fazladır. Ayrıca sabah bulantısı, koku hassasiyeti ve yorgunluğu içerebilir.

Erken gebelik belirtiler ne zaman başlar?

Kulağa tuhaf gelse de, hamileliğinizin ilk haftası son adet döneminizin tarihine dayanır.Son adet döneminiz, henüz hamile olmasanız bile, gebeliğin 1. haftası olarak kabul edilir.

Bu nedenle, belirtiler göremediğiniz ilk birkaç hafta 40 haftalık hamileliğinize de sayılır.

Hamilelik döneminizde haftalara göre belirtiler

Belirti ve bulgularkaçırılan adet dönemi
hafif kramp 1.hafta ila 4. hafta görülmektedir.
Pelvik bölgesi rahatsızlıkları4. hafta
yorgunluk4. veya 5. hafta
mide bulantısı4. ila 6. hafta
karıncalanma veya ağrıyan göğüsler4. ila 6. hafta
sık idrara çıkma4. ila 6. hafta
şişkinlik4. ila 6. hafta
araba tutması veya yol tutmasıhafta 5 ila 6
ruh hali6. hafta
Vücut sıcaklığında değişiklikler6. hafta
yüksek tansiyon8. hafta
aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi9. hafta
daha hızlı kalp atışı8. – 10. hafta
Göğüste ve göğüs ucu değişiklikleri11. hafta
sivilce11. hafta
fark edilir kilo alımı11. hafta
hamileliğin belirginliği12. hafta

Hamilelik döneminizde haftalara göre belirtiler

 1. haftadan 4. haftaya kadar her şey hala hücresel düzeyde gerçekleşiyor. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarına ve vücut kısımlarına gelişecek bir sıvı dolu bir hücre grubu oluşturur.

Gebe kaldıktan yaklaşık 15 ila 24 gün sonra (4. hafta), blastosist uterusun astarı olan endometriyumda implant edecektir. Bu, hafif bir süre boyunca yanlış olabilecek implantasyon kanamasına neden olabilir.

İşte implantasyon kanamasının bazı belirtileri:

 • Renk: Akıntı rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.
 • Kanama: Kanama genellikle normal adet döneminizle karşılaştırılır. Lekelenme sadece sırasında mevcut olan kan ile tanımlanır.
 • Ağrı: Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir.

Sigara içmekten, alkol almaktan veya ağır kanama ile ilişkili yasadışı uyuşturucular kullanmaktan kaçının.

Erken gebelikte adet kaçırılması

İmplantasyon tamamlandığında, vücudunuz insan koryonik gonadotropini (hCG) üretmeye başlayacaktır. Bu hormon vücudun hamileliği sürdürmesine yardımcı olur. Ayrıca yumurtalıklara her ay olgun yumurta üretmeyi bırakmalarını söyler.

Evde hamilelik testi için en doğru zaman, adet döneminin sekiz gün sonra hCG’yi tespit edebilir . Hamilelik testi idrarınızdaki hCG seviyelerini tespit edebilecek ve hamile olup olmadığınızı gösterecektir.

İpuçları

 • Hamile olup olmadığınızı görmek için hamilelik testi yapın.
 • Olumlu ise, ilk doğum öncesi randevunuzu planlamak için doktorunuzu arayın.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza büyüyen bebeğiniz için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığını sorun.

Erken hamilelik sırasında vücut sıcaklığı yükselmesi

Daha yüksek vücut ısısı da hamilelik belirtisi olabilir. Vücudunuzun sıcaklığı egzersiz sırasında veya sıcak havalarda daha kolay artabilir. Bu süre zarfında, daha fazla su içtiğinizden ve dikkatli egzersiz yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Erken gebelikte yorgunluk

Yorgunluk erken gebelik belirtisi mi ?

Yorgunluk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gelişebilir. Bu belirtiler hamileliğin erken döneminde yaygındır. Progesteron seviyeleriniz yükselir, bu da sizi uykulu hissettirebilir.

İpuçları

 • Hamileliğin ilk haftaları bitkin hissetmenizi sağlayabilir. Yeterince uyumak için çaba sarf edin .
 • Yatak odanızı serin tutmak da yardımcı olabilir. Vücut sıcaklığınız hamileliğin erken aşamalarında daha yüksek olabilir.

Erken hamilelik sırasında kalp çarpıntısı

8 ila 10 hafta civarında, kalbiniz daha hızlı ve daha sert pompalamaya başlayabilir. Çarpıntı ve aritmiler hamilelikte yaygındır. Bu normalde hormonlardan kaynaklanır.

Erken hamilelikte Göğüslerde değişiklikler: Karıncalanma, ağrı, büyüme

Meme değişiklikleri 4. ve 6. haftalar arasında ortaya çıkabilir. Hormon değişiklikleri nedeniyle hassas ve şişmiş göğüsler geliştirebilirsiniz. Vücudunuzun hormonlara uyum sağlaması birkaç hafta sonra ortadan kalkacaktır.

Meme başı ve meme değişiklikleri de 11. haftada ortaya çıkabilir. Hormonlar göğüslerinizin büyümesine neden olur.

İpuçları

 • Rahat, destekleyici bir sütyen satın alarak göğüs hassasiyetini hafifletin. Pamuklu, balensiz sütyen genellikle en rahat olanıdır.
 • Meme uçlarınızdaki ve meme ağrınızdaki sürtünmeyi azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri satın alın.

Erken hamilelik sırasında ruh halindeki değişiklikler

Kişisel östrojen ve progesteron seviyeleri hamilelik sırasında yüksek olacaktır. Bu artış ruh halinizi etkileyebilir ve sizi normalden daha duygusal veya reaktif hale getirebilir. Duygularda dalgalanmaları hamilelik sırasında yaygındır ve depresyon, sinirlilik, kaygı ve öfori duygularına neden olabilir.

Erken gebelikte sık idrara çıkma ve idrar kaçırma

Hamilelik sırasında vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreğin normalden daha fazla sıvı işlemesine neden olur, bu da mesanenizde daha fazla sıvıya neden olur.

Erken gebelikte sık idrara çıkma ve idrar kaçırma

Hormonlar da mesane sağlığında büyük rol oynar. Kendinizi banyoya daha sık görebilirsiniz veya yanlışlıkla idrar kaçırırken bulabilirsiniz.

Erken gebelikte şişkinlik ve kabızlık

Adet döneminin belirtilerine benzer şekilde, erken hamilelik sırasında şişkinlik oluşabilir. Bu, sindirim sisteminizi de yavaşlatabilecek hormon değişikliklerinden kaynaklanabilir. Sonuç olarak kabız ve şişkin hissedebilirsiniz.

Erken gebelikte sabah bulantısı, bulantı ve kusma

Mide bulantısı ve sabah bulantısı genellikle 4-6 hafta arasında gelişir. Sabah bulantısı olarak adlandırılmasına rağmen, gündüz veya gece herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bulantı ve sabah bulantısına neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak hormonlar rol oynayabilir.

Hamileliğin ilk üç ayında, birçok kadın hafif ila şiddetli sabah bulantısı yaşar. İlk üç aylık dönemin sonuna doğru daha yoğun olabilir, ancak ikinci üç aylık döneme girdiğinizde genellikle daha az şiddetli hale gelir.

İpuçları

 • Yatağınızın yanında bir paket tuzlu bisküvi krakeri bulundurun ve sabah bulantılarını gidermek için sabah kalkmadan önce birkaç adet yiyin.
 • Bol su içerek vücudunuzu nemlendirin.

Erken hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve baş dönmesi

Çoğu durumda, hamileliğin erken aşamalarında yüksek veya normal kan basıncı düşecektir. Bu, kan damarlarınız genişlediğinden baş dönmesi duygularına da neden olabilir.

Hamilelik sonucunda yüksek tansiyonun belirlenmesi daha zordur. İlk 20 haftadaki hemen hemen tüm hipertansiyon vakaları altta yatan problemleri gösterir. Erken hamilelik sırasında gelişebilir, ancak önceden de mevcut olabilir.

İpuçları

 • Henüz yapmadıysanız, hamilelik dostu egzersizlere geçmeyi düşünün .
 • Tansiyonunuzu düzenli olarak nasıl izleyeceğinizi öğrenin.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olması için doktorunuza kişisel diyet kuralları hakkında bilgi verin.
 • Baş dönmesini önlemek için düzenli olarak yeterli su ve atıştırmalık yiyin. Bir sandalyeden kalkarken yavaşça ayakta durmak da yardımcı olabilir.

Erken gebelikte koku duyarlılığı ve gıda isteksizlikleri

Erken gebelik koku duyarlılığı, çoğunlukla kendini bildiren erken gebelik belirtisidir. İlk üç aylık dönemde koku duyarlılığı hakkında çok az bilimsel kanıt vardır. Ancak, koku hassasiyeti bulantı ve kusmayı tetikleyebileceğinden önemli olabilir. Ayrıca bazı gıdalar için güçlü bir tatsızlığa neden olabilir.

hamile kadınların ilk üç aylık dönemlerinde kokuları daha yoğun olarak değerlendirdiği yönünde bir eğilim buldu.

Erken gebelikte kilo alımı

Kilo alma ilk üç aylık döneminizin sonuna doğru daha yaygın hale gelir. Kendinizi ilk birkaç ayda yaklaşık 1 ila 4 kilo kazanabilirsiniz. Erken hamilelik için kalori gereksinimleri normal diyetinizden çok fazla değişmez, ancak hamilelik ilerledikçe artar.

Erken hamilelik sırasında mide ekşimesi

Hormonlar midenizle yemek borusu arasındaki kapağın gevşemesine neden olabilir. Bu mide asidinin sızmasına ve mide ekşimesine neden olur.

İpuçları

 • Daha büyük öğünler yerine günde birkaç küçük öğün yiyerek hamilelikle ilgili mide ekşimesini önleyin.
 • Yemeğinizin daha fazla sindirilmesi için en az bir saat dik oturmaya çalışın.

Semptomlar ikinci trimesterde azalır

İlk üç aylık dönemde yaşadığınız birçok vücut değişikliği ve hamilelik belirtisi , ikinci üç aylık döneme ulaştığınızda durmaya başlayacaktır.Günlük yaşamınıza müdahale eden belirtiler hakkında doktorunuzla konuşun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular