Fasulyenin saglıga faydaları nelerdir?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Fasulye, genellikle baklagil, bezelye veya fasulye ailesi olarak bilinen Fabaceae familyasından tohumlardır. Bunlar, sağlık açısından birçok fayda sağlayan uygun bir protein, lif ve vitamin kaynağıdır.

Bu makalede, daha fazla protein elde etmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere fasulyenin sağlık açısından sekiz faydası hakkında bilgi edinin .

Fasulye: Temelleri

Fasulye, Fabaceae familyasındaki çiçekli bitkilerin tohumlarıdır ve baklagiller olarak sınıflandırılır. Genellikle içinde birkaç fasulye bulunan kapsüller olan baklalarda yetişirler. Bu bakla veya kapsüller çiçeklerden gelişir. Diğer baklagiller bezelye, yerfıstığı ve mercimek içerir.

Fasulye, protein oluşturmak ve kas oluşturmaya yardımcı olmak için birleşen kimyasallar olan amino asitleri içerir. Protein temel bir besindir.

Fasulye bir protein, vitamin ve lif kaynağıdır.

Çeşitli farklı fasulye çeşitleri vardır ve bir çoğunun güvenli olması için pişirilmesi gerekir. En popüler fasulye çeşitlerinden bazıları şunlardır:

 • Kara fasulye
 • soya fasulyesi
 • fasulye
 • nohut
 • barbunya
 • kırmızı fasulye

Fasulyenin sağlık yararları

Fasulye da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunar:

1. Protein kaynağı

Diyete fasulye eklemek, eksik bir proteini tam bir proteine ​​dönüştürebilir.

Protein, vücudun yaptığı her şeyde kilit rol oynayan hayati bir besindir. Fasulye, proteinlerin yapı taşları olan amino asitler bakımından yüksektir.

Tüm fasulye türlerinden sadece soya fasulyesi dokuz amino asidin tümünü içerir. Eksik proteinler, tam proteinler elde etmek için gün boyunca tek bir öğünde veya gün boyunca çeşitli öğünlerde fındık, tohum, süt veya tahıllarla kolayca birleştirilebilir.

Örneğin, bir kişi pilav ile fasulye yiyebilir. Öğle yemeğinde siyah fasulye ve daha sonra gün içinde badem veya peynir bile olsa insanların tam protein almasını sağlayabilir.

Fasulye, vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca, süt ürünleri gibi diğer bazı protein kaynaklarından daha düşük kaloriler ve doymuş yağlardır.

2. Besin yoğun gıda

Fasulye folat dahil birçok hayati besin içerir . Folat, hamilelik sırasında fetüsteki nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kuru fasulyeler konserve fasulyenin içerdiği folatın yaklaşık iki katı içerir, bu yüzden onları kurutulmuş formlarından pişirmek daha iyidir. Bununla birlikte, konserve fasulye hala birçok yiyecekten daha fazla folat içermektedir.

Yeterli folat almamak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir:

 • zayıflık
 • yorgunluk
 • kalp çarpıntısı
 • iştah kaybı
 • sinirlilik

Fasulyede bulunan diğer önemli besinler şunlardır:

 • çinko
 • Demir
 • magnezyum
 • lif

3. Antioksidan

Fasulye polifenoller adı verilen bir tür antioksidan bakımından zengindir . Antioksidanlar, fiziksel yaşlanmadan kansere ve iltihaplanmaya kadar vücuttaki çok çeşitli süreçleri etkileyen kimyasal maddeler olan serbest radikallerin etkileriyle savaşır .

4. Daha iyi kalp sağlığı

Fasülye tüketen kişilerin kalp krizi , felç veya diğer kardiyovasküler sağlık sorunlarından ölme olasılığı daha düşük olabilir .

<Önceki çalışmaların bir 2018 analizi , fasulye yemek ve koroner kalp hastalığı riskini azaltma arasında açık bir korelasyon bulundu .

Diğer araştırmalar , fasulyenin kolesterolü düşürdüğünü gösteriyor . Yüksek kolesterol kalp hastalığı ve kalp krizi için risk faktörüdür.

5. Azalan kanser riski

Bazı araştırmalar , fasulyenin antioksidanlar ve antienflamatuarlar olarak etki ettiğini göstermiştir . Bu etkiler kanser riskini azaltabilir.

2017 yılında yayınlanan araştırmalar, fasulyenin bağırsak kanseriyle savaşan antioksidan özelliklere sahip olup olmadığını analiz etti. Siyah fasulye en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir.

6. Diyabet ve metabolizması

Fasulye kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir veya diyabeti önleyebilir . Çekirdekler lif bakımından yüksektir, bu da kan şekeri düşürmeye yardımcı olur.

Soya fasulyesi pankreas hücrelerinin sağlıklı çalışmasını da destekler. Pankreas kan şekeri düzenleyen insülin üretir .

7. Karaciğerin yağlanması önlenmesi

Yağ karaciğeri, karaciğerde yağ biriktiğinde ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır.

Araştırmalar , fasulyesinin farelerin karaciğerinde yağ birikimini arttırdığını ortaya çıkardı. Bu sonuç, bu fasulyelerin karaciğer sağlığını koruyabileceğini ve insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen yağlı karaciğer riskini azaltabileceğini göstermektedir.

8. İştahı kontrol etmek

Fasulyelerdeki lif ve sağlıklı nişastalar yiyecek isteklerinin önlenmesine yardımcı olabilir . İnsanlar fasulye yedikçe sonra kendilerini daha fazla hissedebilir, bu da aşırı yemek yemeyi önleyebilir ve hatta kilo kaybına yardımcı olabilir.

9. Bağırsak sağlığının iyileştirilmesi

Araştırmalar , barbunya bağırsak bariyerini iyileştirerek ve sağlıklı bakteri sayısını artırarak barbunya fasulyesinin çeşitliliğini, bağırsak sağlığını iyileştirdiğini göstermiştir. Bu, bağırsakla ilişkili hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Fasulyeleri en az 10 dakika pişirmek lektinleri yok eder, böylece güvenle yenebilirler.

Fasulyenin en sık görülen yan etkileri gaz ve bağırsak rahatsızlığıdır. Bunlar tehlikeli değil ama bazı insanlar için nahoş ve hatta acı verici olabilir.

Bir kişi, sıcak ıslatılan fasülyeleri ve ıslatmak, filizlendirmek, kaynatmak veya basınçlı pişirmek için kullanılan suyu atarak gaz ve diğer bağırsak sorunları riskini azaltabilir . Fasulyenin sindirimini iyileştirmek için sindirim enzimleri de alınabilir.

Diyetinize fasulye eklemek

Karışık bir fasulye salatası hem dolgulu hem de lezzetlidir.

Bir kişi, pişirmeden önce fasulyeleri her zaman yıkamalı ve kırışmış veya rengini değiştirmiş olan fasulyeleri çıkarmalıdır.

Fasulye baharatla kaynatılarak ve yumuşak oluncaya kadar kaynamaya bırakılarak pişirilebilir.

Konserve fasulye önceden pişirilir ve çeşitli yemeklerde hemen kullanılabilir.

Düzenli bir diyete fasulye eklemek için bazı basit stratejiler şunlardır:

 • Etin fasulyeyle değiştirilmesi . Çorbalara, güveçlere ve makarnalara et yerine fasulye eklemeyi deneyin.
 • Soğutulmuş fasulye salatası yemek . Fasulye lezzetli ve bağımsız bir salata ya da diğer salatalara garnitür olarak dolduruyor.

Birisinin tercih ettiği yemekler için en iyi sonucu veren fasulyeleri bulmak biraz denenebilir ve hata verebilir, ancak fasulyeler hemen hemen her öğüne sağlıklı bir katkı yapabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular