Gençlerde meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Meme kanseri gençler arasında oldukça nadirdir, o yüzden çoğu kurum bu yaş grubundaki hastalıklara ilişkin istatistikleri tutmaz.

Evde meme kanseri teşhisi yapabilmeniz için videomuz makalenin sonundadır.

Bununla birlikte, gençler ergenlik döneminde göğüslerinde meydana gelen değişikliklerin meme kanseri nedeniyle olabileceğinden endişe duyabilirler . Bu kaygıları hafifletmek için, göğüslerini değişiklik açısından izlemeli ve güvence almak istiyorsa doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Ayrıca meme değişikliklerinin korkacak bir şey olmadığını ve meme kanseri anlamına gelme ihtimalinin düşük olduğunu da bilmeleri gerekir.Gençlerde meme kanseri konusunda hızlı gerçekler:

 • Bu yaş grubundaki durumun ortaya çıkması neredeyse duyulmamıştır.
 • Hastalık, sadece semptomlarla teşhis edilemez
 • Gençlerde çok nadirdir.

Genç kadınlarda nasıl oluşur?

Genç kadınlar meme kanseri riski daha düşüktür ve bu nedenle gençlerde çok nadir görülür.

Ergenliğin getirdiği değişiklikler herhangi bir genç için korkutucu olabilir. Genç kadınlar ilk kez göğüs geliştirir ve görünüşlerine ve hislerine alışkın olmayabilirler. Bazıları meme kanseri için endişelenebilir.

Erken meme gelişimi sıklıkla, meme başının altında şişlik şeklinde başlar, bu da genç bir gencin meme kanseri ile ilgili endişelerini artırabilir. Bu göğüs tomurcukları ayrıca hassas olabilir, bir şeylerin yanlış olduğuna dair korkuları tetikler.

Ebeveynler ve doktorlar gençleri normal meme büyümesi konusunda güvence altına almalıdır, çünkü gelişmekte olan göğüsler yeni bir deneyim olacaktır ve sinir bozucu olabilir.

Nadir olmasına rağmen, bir gencin meme kanseri geliştirmesi mümkündür. Meme kanseri, tüm kanserlerde olduğu gibi normal hücreler büyümeye ve kontrolden çıkmaya başladığında ortaya çıkar. Zamanla, bu büyüme sağlıklı dokuya zarar veren ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluşturabilir.

Kadınların yaklaşık yüzde 12’si yaşamları boyunca meme kanseri geliştirecek. Bununla birlikte, meme kanseri için en önemli risk faktörü daha yaşlı olmaktır. Zamanla genetik ve hücresel değişiklikler, göğüslerde olağandışı hücre büyümesi olasılığını artırabilir. Bu nedenle, genç kadınlar çok daha düşük bir riskle karşı karşıya.

Meme kanseri gelişen genç kadınların sıklıkla agresif, hızlı büyüyen tümörleri vardır. 

Ek olarak, daha genç kadınlar tedavi aramadan önce daha uzun süre bekleyebilirler; bu da meme kanseri olanların prognozunun yaşlı kadınlardan daha kötü olduğu anlamına gelir.

Gençlerde meme kanseri ne kadar yaygındır?

Genç erişkin kadınlarda bile, meme kanseri geliştirme olasılığı çok düşüktür. Meme kanserlerinin yüzde 5’inden azı 40 yaşın altındaki kadınlarda görülür. 30 yaşında, meme kanseri gelişme riski yüzde 0,44’tür.

Bu istatistikler, göğüslerle ilgili sorunların neredeyse kesinlikle diğer nedenlerden kaynaklandığı ve bunların genellikle normal gelişim olduğu anlamına gelir.

Bir gencin göğsünde bir yumru gelişmesine neden olabilecek diğer nedenler:

Fibroadenom

Bir fibroadenom , iyi huylu bir meme tümörüdür. 20’li ve 30’lu yaşlarda kadınlar arasında yaygın olan bu topaklar kansere dönüşmez.

Sistosarkom filloidleri

Phyllodes hızlı büyüyen tümörlerdir, ancak neredeyse her zaman iyi huyludurlar. Çok nadir görülürler ancak vakaların yüzde 10’unda vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler. Bu yüzden bu tümörleri olan kadınlar, cerrahi müdahale isteyebilirler.

Meme kistleri

Kistler meme dokusunda, cilt altındaki sivilcelere benzeyen küçük büyümelerdir . Bazı kadınların fibrokistik göğüsleri vardır, bu da göğüslerinin birçok kist içerdiği ve topaklanmış hissedebileceği anlamına gelir .

Fibrokistik göğüsleri olan gençler, endişeleri hakkında bir doktorla konuşmalıdır. Göğüslerinin normalde nasıl hissettiğini bilmek, topaklı bir göğsü olan kadınların kanseri kistten ayırt etmesine yardımcı olabilir.

Daha az yaygın kanserler

Diğer meme kanserleri çok daha az yaygındır. İçerirler:

 • şişmiş veya kırmızı göğüslere neden olabilen inflamatuar meme kanseri
 • kan veya lenf damarlarında başlayan ve göğüslere yayılan kanserler
 • kansere dönüşen filloid tümörler

belirtiler

Yıllık meme muayenesi tavsiye edilir.

Yıllık meme muayenesi ve güvenilir bir doktorla , meme ile ilgili durumların teşhisi için değerli araçlardır. Meme kanseri ile ilişkili birkaç semptomu olan gençler bile, bunların başka bir nedene bağlı olduğunu bilmelidir.

Bazıları yüzde 90 arasında meme topaklar kanseri nedeniyle değildir. Kanserli topaklar , yumuşak veya hareketli olmayan düzensiz kenarlı, sert olma eğilimindedir .

Yaygın meme kanseri belirtileri şunlardır:

 • Memede topaklanma
 • koltukaltı altında veya boyunda şişmiş lenf bezleri
 • göğüslerin boyut, şekil veya simetrisinde açıklanamayan değişiklikler
 • meme veya meme ucunun derisindeki değişiklikler
 • adet, hamilelik veya emzirme ile ilgili olmayan meme ucundan akıntı
 • kırmızı veya şişmiş görünen bir göğüs
 • göğüs derisinin bozulması veya çukurlaşması
 • memede kaşıntılı deri döküntüsü

Meme kanseri ve normal gelişim

Normal meme gelişimi meme kanserine benzeyebilir ve neyin normal olduğunu ve semptomların karşılaştırılmasına dayanmadığını söylemek mümkün değildir.

Normal meme gelişimi, ancak genellikle bir kalıp izler. Her meme başının altındaki nikel büyüklüğünde topaklar ile başlar ve bu topaklardan yavaş yavaş memeler büyür.

Hayatta kalan genç meme kanseri

Meme kanseri, genel olarak, derhal tedavi ile hayatta kalabilir. Bu, özellikle invaziv olmayan meme kanserleri ve vücudun diğer bölgelerine yayılmayan meme kanserleri için geçerlidir.

Tedaviler genellikle kemoterapi , radyasyon, ilaç, cerrahi veya bunların bir kombinasyonunu içerir.

Meme kanseri için kendinizi kontrol etmek

Göğüs topaklarını ve diğer değişiklikleri kontrol etmek için yapılan kendi kendine meme muayenesi, kadınların erken kanser belirtilerini tespit etmelerine yardımcı olabilir.

Özel değişiklikler aramaktan daha da önemli olan, göğüslerinizin normal olarak nasıl hissettiğini bilmektir. Şeklindeki veya dokusundaki bir değişiklik, yeni bir topak veya diğer önemli değişiklik, kanser de dahil olmak üzere bir soruna işaret edebilir.

Kadınlar ayrıca doktorlarından düzenli meme muayenesi yaptırmalıdırlar. Meme kanseri riski yüksek olanların yıllık mamogramlara ihtiyacı olabilir, ancak gençler neredeyse hiç bu kategoriye girmiyor.

Evde Meme Kanserini Muayenisi Nasıl Yapılır ?

Ne zaman doktora görünmeli?

Gecikme tedavisi, bir kanserin yayılmasına izin verebileceği için hayatta kalma şansını azaltabilir. Göğüslerinden endişe duyan kızlar, genç meme kanseri nadir olsa da derhal doktora görünmelidir.

Özetle

Meme kanseri düşünceleri, özellikle göğüsleri gelişirken kızlar için korkutucu olabilir. Bununla birlikte, çoğu genç için meme kanseri konusunda endişeli olmak için çok az neden vardır. Endişelenmek yerine, daha iyi bir strateji gelecekte meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olan sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir.

Doktor, kızlara ve genç kadınların kişisel risklerini belirlemelerine yardımcı olabilir ve olağandışı meme semptomlarını anlamalarına yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular