Genel kuru cildin nedeni Yaptığımız 6 hata

0
208

Genel kuru cildin nedeni Yaptığımız 6 hata

Cildinizin neden sürekli kurumuş göründüğünü merak ediyor musun ? Düzenli olarak nemlendirseniz bile, bu kuru beyaz cilt lekeleri yüzünüzde görünebilir ve neden oluştuğuna dair cevaplar arıyor olabilirsiniz. Bu nedenle kuru cildinize neyin tam neden olduğunu anlamanız çok önemlidir böylece nedenin kökünden halletmiş ve kuru cildinizi iyileştirmiş olursunuz

Kuru Hava

Nem seviyeleri düştüğünde, ciltteki nem miktarı da düşer. Bu nedenle, kuru cilt genellikle hava kuruduğunda kışın cildinizde çatlamalar olur. Sıcak havalarda bile, iklim kuraksa, cildiniz su içeriğini kaybedebilir. Cilde karşı esen rüzgarlı hava, güneşe sık sık maruz kaldığı gibi yüzünüzü doğal yağlarından da arındırır.Hem iç mekan kalorifer hem de klima, havadan ve cildinizden nemi alır.Zaten farketmişsinizdir klimalı bir ortamda yüzünüz kuruduğunu hissedersiniz.

Sıcak Duş

Uzun sıcak duş almanın çok cazip olabileceğini biliyoruz, ancak bunu çok sık yapmamaya çalışın. Sıcak su, ciltteki lipid bariyerlerini yıkarak koruyucu yağları alır. Sıcak duşta ne kadar uzun kalırsanız, cildinizi o kadar kurutursunuz.

Sert Cilt Bakımı

Yüzünüz için doğru cilt bakım ürünlerini seçmek çok önemlidir. Eski bir kalıp sabun yapmaz! Yüksek pH seviyelerine sahip ağır kokulu, antibakteriyel ve standart sabunların hepsi cildinizin yüzeyindeki yağı temizler ve kurutur. Yüzünüzü temizlemek için aşındırıcı fırçalar ve lifli fırçalar kullanarak koruyucu lipitleri benzer şekilde temizler.

Cildinizi besleyecek nazik bir temizlik için cildinizin özel ihtiyaçları için özel olarak formüle edilmiş Temizleyicilere göz atın.

Kuru Cildin Nedeni

Dehidrasyon
Sıcak olmasa ve terlemiyor olsanız bile, her gün cildinizdeki suyu kaybedersiniz. Su, hücrelerimizi dolgun ve sağlıklı tutar ve yeterince içmiyorsanız, cildiniz susuz hale gelir ve kurumuş bir cilde neden olur.

Yaşlanma ve Hormonlar
Kadınlar yaşlandıkça epidermileri incelir ve daha kırılgan hale gelir, bu da cildin nemi tutmasını zorlaştırır. Ayrıca östrojen seviyeleri, özellikle menopoz döneminde düşmeye başlar. Östrojen, sağlıklı cildin bakımı için gerekli bir hormondur ve bu hormonun düşük seviyeleri cilt yağlarının üretimini bozar.

Tıbbi Durumlar
Bazı tıbbi durumlar kuru cilde neden olabilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir doktora danışılmasını gerektirebilir:

Sedef hastalığı – Kalın ölçekler oluşturan pürüzlü, kuru, ölü cildin hızlı bir şekilde birikmesine neden olan otoimmün bir hastalıktır.

Atopik Dermatit (Egzama) – Kuruluk ve döküntülerle işaretlenmiş cildin kronik bir hastalığıdır.

Diyabet – Glikoz seviyelerindeki dalgalanmalar cildi kurutan dehidrasyona neden olabilir.

Hipotiroidizm – Düşük tiroid hormon seviyeleri cildin ürettiği yağ miktarını azaltabilir. Bu bazen hamile kadınları etkiler.

kuru cildin nedeni

Nedeni Bulun, Çözümü Alın
Kuru cildin nedenini belirledikten sonra, bir sonraki adım uygun tedaviyi uygulamaktır.Bununla birlikte, periyodik olarak sadece kuru cildiniz varsa veya cildiniz biraz sıkı hissetmeye başlıyorsa, sorun olmadan önce kuru cildi durdurmak için önleyici tedbirler almayı düşünün.

beyazdut.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz