Göğüs kanseri belirtiler nedir ? Bilinen belirtiler var mı ?

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Göğüste topaklanma veya kitlesi, kadınlarda veya erkeklerde olası meme kanseri belirtilerinden yalnızca biridir. Meme kanseri, meme üzerinde ve çevresinde cilt üzerinde birkaç ek değişikliklere neden olabilir. Bu değişikliklerden herhangi birini farkeden herkes bir doktora görünmelidir.

Bazı durumlarda, meme kanseri herhangi bir belirtiye neden olmayabilir, ancak doktor mamogramda bir kitle belirleyecektir. Bir doktor tarafından önerildiği gibi meme kanseri taraması, bu durumun en erken ve tedavi edilebilir aşamasında tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Bu yazıda, memede gözle görülür bir topaklanma olmadan ortaya çıkabilecek olası meme kanseri belirtileri ve semptomlarından bazılarını tartışıyoruz.

Bu semptomların hepsinde ayrıca kanserli olmayan altta yatan bir neden olabilir. Bununla birlikte, bu semptomları olan kişiler, hem kanserli hem de kanserli olmayan durumları kontrol etmek için test yapılması gerektiğinden doktorlarıyla konuşmalıdır.

1. Cildin dokusunda değişiklikler

Deri değişiklikleri erken meme kanseri belirtisi olabilir.

Meme kanseri değişikliklerini ve neden olabilir iltihabı doku değişikliklerine yol açabilir cilt hücrelerindeki. Bu doku değişikliklerinin örnekleri şunları içerir:

  • cildin güneş yanığı olmuş veya aşırı derecede kuru sanki meme başı
  • memenin herhangi bir yerinde cilt kalınlaşması

Bu değişiklikler, yaygın olmamakla birlikte, insanların sıklıkla meme kanseri ile ilişkilendirdiği kaşıntıya da neden olabilir.

Bu cilt değişiklikleri, Paget hastalığı adı verilen nadir görülen meme kanseri tipinde semptomatik olabilir.

Doku değişiklikleri, dermatit ve egzama dahil, iyi huylu cilt durumlarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

2. Meme akıntısı

Bir kişi, ince veya kalın olabilen ve berraklıkla sütlü ila sarı, yeşil veya kırmızı arasında değişebilen, meme ucundan boşalma gözlemleyebilir.

Emziren kişilerin meme uçlarından sütlü bir akıntı olması normaldir, ancak herhangi bir başka meme akıntısı hakkında bir doktora görünmeniz önerilir.

Meme başı boşalmasının çoğu kanserli olmasa da, bazı insanlarda meme kanserine işaret ediyor olabilir.

Meme başı boşalmasının diğer olası nedenleri şunlardır:

  • meme enfeksiyonları
  • doğum kontrol haplarının yan etkisi
  • belirli ilaçları almanın yan etkisi
  • vücut fizyolojisindeki değişimler
  • tiroid hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar

3. Çukurlaşma

Deri çukurlaşma bazen agresif bir meme kanseri türü olan enflamatuar meme kanseri belirtisi olabilir . Kanser hücreleri, memede şişkinliğin yanı sıra çukurlaştırılmış veya çukurlaşmış cilde neden olan lenf sıvısı birikmesine neden olabilir. Deri çukurluğunu fark eden herkesin doktora başvurması çok önemlidir.

4. Lenf düğümü değişiklikleri

Kanser hücreleri koltuk altı lenf düğümlerine gidebilir.

Lenf düğümleri, sıvıyı filtreleyen ve potansiyel olarak zararlı hücreleri yakalayan immün sistem dokularının küçük, yuvarlak koleksiyonlarıdır. Bunlar bakteri, virüs ve kanser hücrelerini içerir.

Eğer bir kanser hücresi memeden ayrılırsa, seyahat ettiği ilk yer etkilenen memeyle aynı tarafta koltuk altı lenf düğümü bölgesidir. Bu, bu alanda şişmeye neden olabilir.

Koltuk altındaki şişmiş lenf nodlarına ek olarak, bir kişi onları köprücük kemiği etrafında görebilir. Genellikle küçük, sert, şişmiş topaklar gibi hissederler ve dokunmaya hassas olabilirler.

Bununla birlikte, lenf dokusu ayrıca meme enfeksiyonları veya diğer tamamen alakasız hastalıklardan dolayı da değişebilir.

Bir kişi, olası bir nedeni tespit edebilmesi için bir doktorla bu değişiklikler hakkında konuşmalıdır.

5. Meme veya meme ağrısı

Meme kanseri, cilt hücrelerinde ağrıya, hassasiyete ve memede rahatsızlığa neden olan değişikliklere neden olabilir. Meme kanseri genellikle ağrısız olmasına rağmen, meme kanseri nedeniyle olabilecek herhangi bir belirti veya semptomu göz ardı etmemek önemlidir.

Bazı insanlar ağrıyı yanma hissi olarak tanımlayabilir .

6. Meme reaksiyon veya inversiyon

Meme kanseri, meme ucunun arkasında hücre değişikliklerine neden olabilir. Bu değişiklikler meme ucunun memeye içe ve tersine dönmesine neden olabilir veya büyüklüğü bakımından farklı görünebilir.

Meme uçlarının görünümü, yumurtlama sırasında veya adet döngüsünün diğer bölümlerinde sıklıkla değişebilir , ancak insanlar herhangi bir yeni meme ucu değişikliği hakkında bir doktora görünmelidir.

7. Kızarıklık

Meme kanseri, cildinde renksiz ve hatta çürük görünmesine neden olabilecek değişikliklere neden olabilir. Cilt kırmızı veya mor olabilir veya mavimsi bir renk tonu olabilir.

Bir kişi bu değişiklikleri açıklamak için memeye yakın zamanda travma yaşamadıysa, doktorlarını görmelidir. Travma sebebi olsa bile, meme renk bozulması kaybolmazsa tıbbi yardım almanız da çok önemlidir.

8. Şişme

Meme kanseri tüm memenin veya memenin bir bölümünün şişmesine neden olabilir. Bu şişlikten sonra belirgin bir yumru olmayabilir, ancak meme diğer memeye göre daha büyük olabilir.

İnsanların her zaman biraz farklı boyutta göğüsleri olması mümkün olsa da, bu şişlik normal göğüs boyutlarından bir değişikliğe neden olacaktır.

Cilt ayrıca şişlik nedeniyle kendini gergin hissedebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Memedeki değişiklikleri doktorunuzla tartışın.

İnsanlar meme değişikliklerini fark ettikleri zaman panik yapmamalı veya korkmamalıdır. Yaşlanma, hormon seviyelerindeki değişiklikler ve diğer faktörler bir insanın yaşamı boyunca meme değişikliklerine neden olabilir.

Bununla birlikte, insanlar sağlıkları konusunda proaktif olmalı ve herhangi bir meme semptomunun nedenini belirlemek için bir doktora gitmelidir.

Yukarıda listelenen sekiz değişikliğin her biri, özellikle bu değişikliklerin aşağıdakilerden biriyle ilişkili görünmediği durumlarda doktora gitmeyi garanti edebilir:

  • adet döngüsü
  • meme enfeksiyonu gibi önceki hastalıklar

Bir doktor semptomları değerlendirebilir, etkilenen meme veya memeleri inceleyebilir ve gerekirse daha ileri çalışmalar önerebilir. Enfeksiyon veya diğer potansiyel nedenleri ekarte etmek için mamografi, ultrason , diğer görüntüleme testleri veya kan çalışması önerebilirler .

Özetle

Meme kanseri, meme üzerinde ve çevresinde ciltte değişiklikler içeren belirti ve semptomlara neden olabilir.

Değerlendirme ve tanı için doktora görünmek, meme değişikliklerinin endişe kaynağı olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular