Günlük bir avuç kuruyemiş hastalık ve ölüm riskini azaltır mı ?

0
193

Günlük bir avuç kuruyemiş hastalık ve ölüm riskini azaltır mı ?

Zengin lif içeriği, düşük doymuş yağ ve yüksek antioksidan seviyeleri ile fındık, en sağlıklı ve en besleyici atıştırmalıklardan biridir. Yeni araştırmalar fındıkların sağlığa faydalarının düşündüğümüzden daha geniş olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, günlük olarak sadece bir avuç kuruyemişin birçok sağlık yararı sunabileceğini öne sürüyorlar.

Somunlar besin değeri ile doludur. Doymamış yağ asitleri, lifler, vitaminler , mineraller ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengin olan fındıklar, “süper gıdalar” kategorisindeki yerini aldı.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar , koroner kalp hastalığı , felç ve kanser riskini azaltmak için fındık tüketimini göstermiştir , ancak yeni araştırmalar, sağlık yararlarının, bu büyük hastalıkların ötesine uzanabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılar, pubMed ve Embase tıbbi araştırma veritabanlarını, fındık tüketimi ve kardiyovasküler hastalık riski (KVH), toplam kanser vakaları, tüm nedenlere bağlı ölüm oranları ve 19 Temmuz 2016’ya kadar neden olan ölüm oranlarına ilişkin ileriye dönük araştırmaları aramak için kullandılar.

Analiz 819.448 katılımcıyı içermiştir ve 12.300’den fazla koroner kalp hastalığı vakası, 9.200’den fazla inme vakası, 18.600’den fazla CVD vakası ve 18.400’den fazla kanser vakasını içermektedir.

Çalışma, solunum hastalığı, diyabet , nörodejeneratif hastalık, bulaşıcı hastalık ve böbrek hastalığı gibi çeşitli nedenlerden dolayı fındık tüketimi ile ölüm arasındaki bağlantıyı incelemiştir .

Araştırma, fındık, ceviz, kaju fıstığı, fıstığı ve çam fıstığı gibi baklagillerin yanı sıra yer fıstığı da dahil olmak üzere her türlü kuruyemiş içermektedir.

Çeşitli hastalıkların riskini azaltacak kadar günde bir avuç fındık

Günlük bir avuç fındık tüketmek, tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde toplam yüzde 22’lik bir düşüşle ilişkilendirildi.

Analiz, bir avuç eşdeğeri olarak günde 20 gram kadar az miktarda, koroner kalp hastalığı riskini neredeyse yüzde 30, CVD riskini yüzde 21 ve tüm kanser riskini yüzde 15 azaltabildiğini ortaya koydu.

Solunum hastalığı riskinin yüzde 52’de yarıdan fazla azaldığı gösterilmiştir.

Her gün bir avuç fındık yemek de diyabet riskini yaklaşık yüzde 40 ve bulaşıcı hastalık riskini yüzde 75 oranında azalttı.

Hem fıstık hem de fındık, koroner kalp hastalığı, KVH ve mortalite riskini azalttığı görülmüştür, ancak yalnızca yer fıstığı inme riskini azaltmıştır. Ek olarak, sadece ağaç kuruyemişleri kanser riskinin azalmasına bağlandı.

Riskteki düşüşün çoğu, günde yaklaşık 15-20 gramlık bir alım ile ilişkiliydi ve alımın artması durumunda başka bir azalma görülmedi.

Bu nedenle araştırmacılar, fındıkların besinsel özelliklerinden tam olarak yararlanmak ve önlenebilir ölümlerden kaçınmak için en az 20 gramın gerekli olduğunu söylüyor:

Ancak yazarlar, böyle bir tahminin, somun tüketimi ile sağlık sonuçları arasında nedensel bir ilişki olduğu varsayımına bağlı olduğuna dikkat eder. Bu analiz böyle bir nedensellik sağlayamaz.

Neden fındık senin için iyi

Pek çok farklı hastalıkta riskte tutarlı bir azalma bulduk” diyor ve “somun tüketimi ile farklı sağlık sonuçları arasında gerçek bir ilişkinin olduğuna dair güçlü bir gösterge.” Bu kadar küçük bir miktar gıda için oldukça önemli bir etki .

Ayrıca, olumlu sağlık sonuçlarından fındıkların besin değerinin nasıl sorumlu olabileceğini de açıklıyor.

Araştırmacılar “Fındık ve yer fıstığı, lif, magnezyum ve çoklu doymamış yağ bakımından zengindir – kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yararlı olan ve kolesterol seviyelerini azaltabilen besinlerdir” açıkladılar.

Önceki çalışmalar ayrıca fındıkların antioksidanlar bakımından zengin olduğunu, tek bir ceviz porsiyonunun, meyve ve sebzelerin birleştirilmesinden daha fazla antioksidan sağladığını göstermiştir.

Karışık kuruyemişlerin de düzeldiği gösterilmiştir insülin direncini arttırdığı ve metabolik sendromlu hastalarda inflamasyonu azalttığı .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz