Hamileligin erken belirtileri nelerdir?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Gebe kalmaya çalışan herhangi biri, yumurtlama ile kaçırılan sürenin ilk günü ila iki haftanın bir hamileliği yakın olmak için uzun bir süre olduğunu bilir.

Kadınlar yumurtlamadan 8 ila 14 gün sonra, yumurta implante edildikten hemen sonra hamilelik semptomları yaşayabilirler .

8 haftalık hamilelik nedeniyle, kadınların yüzde 90’ı hamilelik belirtileri yaşayacak.

Erken hamilelik ve adet öncesi belirtiler genellikle benzer ve belirsizdir, çoğu kadının hamile mi yoksa adet öncesi olduğunu tahmin etmesini sağlar. Her kadın tipik hamilelik belirtileri görmez.

Hamilelikten şüpheleniliyorsa, daha düzenli besinler ve daha doğru yaşam tarzına geçmeyi düşünebilir.

Makalede, hamileliği erken evrelerde belirleyen işaretleri açıklıyoruz.

Gebeliğin erken belirtileri

Kaçırılan dönem

Kaçırılan bir dönem genellikle hamileliğin erken bir belirtisidir.

Kaçırılan bir dönem, genellikle hamileliğin ilk belirtisidir. Az miktarda kanama normal olabilir.

İmplantasyon kanaması, adet kanamasının olağan tarihi boyunca gerçekleşebilir ve kanama kaynağını tanımlamak önemlidir, çünkü bir adet dönemine benzer görünebilir.

İmplantasyon genellikle hafif lekelenmeyi içerir, bir günden daha az sürer ve beklenen süreden daha erken gelir.

Mide bulantısı

Mide bulantısı ya da sabah bulanması hamile olan bazı kadınlar için ortak bir semptomdur. Tüm kadınlar mide bulantısı yaşamaz, bazıları ise hamileliği boyunca bu deneyimi yaşar.

Bulantı 5 hafta gibi erken bir sürede başlayabilir, çoğu kadın hamileliğin 8. haftasında bir miktar mide bulantısı yaşamaktadır.

Meme de değişiklikler

Memelerde görülen değişiklikler, özellikle de ilk hamileliğin başlangıcında, hamileliğin erken bir göstergesi olabilir.

Süt üretimi için hazırlıkta göğüs dokusu artar. Damarlar memelerde daha belirgin şekilde görülür ve meme başları koyulaşır. Göğüsler ve meme uçları ağrıyor ve dokunmaya duyarlı hissediyor olmak.

Bu dönemde dikkatli olmanızı istiyoruz.Memeleriniz eski görünümü korumak için daha hassas, rahat spor sütyeni sonraki dönemlerde anne sütyenleri kullanmanızı öneriyorum.

Mağazamızdan bakabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Sık sık idrara çıkma, hamileliğin erken döneminde ortaya çıkmaya başlar. Büyüyen uterusun yanı sıra pelvise kan dolaşımını artıran hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Birçok kadın, ikinci trimesterde bu semptomun bir nüksünü yaşar, ancak fetusun mesane üzerine daha sonra hamilelikte yaptığı baskı daha sık ve acil idrara çıkma ile sonuçlanabilir.

İdrar ağrılı hale gelirse veya idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olabileceğinizi düşünüyorsanız , bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Yorgunluk

Yorgunluk, baş dönmesi ve bulantı gebeliğin erken belirtileridir.

Yorgunluk en sık görülen erken gebelik belirtilerinden biridir.

Hamileliğin erken döneminde, yorgun hissetmek normaldir ve gebe olan kadınların uykularını harcadıkları süreyi artırması, sağlıklı bir diyet yapması ve bu yorgunluğu gidermek için düzenli egzersiz yapması gerekir.

Birinci trimester yorgunluğunu genellikle ikinci trimesterde artan enerji izler.

kramp

Adet sırasında yaşanana benzer kramp sık görülür. İlk trimesterde kanamasız hafif uterus krampı normaldir ve uterus genişlemesinin sonucudur.

Hamileliğiniz doğrulanmışsa ve yoğun kramp veya vajinal kanama varsa, tıbbi yardım alın.

Karın şişkinliği, kabızlık ve mide ekşimesi

Bunların tümü gebeliğin erken bir aşamasında başlayan ve genellikle tüm gebelik boyunca devam edecek olan semptomlardır.

Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, gebeliğin sıklıkla gözden kaçan bir erken belirtisidir.

Kan desteği arttıkça, burun pasajlarının hafif şişmesi tıkanıklığa neden olabilir.

Yiyecek istek ve isteksizlik

Yiyecek istek ve isteksizlik erken ve sonraki hamilelikte sık görülür. İsteklerin belirli bir besin maddesinin eksikliği ile ilgili olduğuna ya da belirli gıdalara yönelik isteksizliklerin belirli tepkileri tetikleyen içgüdüsel bir mekanizmanın parçası olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Hem gebe olan kadının hem de fetüsün sağlığı için, hamilelik sırasında besleyici madde yoğun gıdalardan yeterli miktarda kalori alımını sağlamak önemlidir . Hem anne hem de çocuk, özellikle protein ve folik asit olmak üzere iyi bir besin alımına ihtiyaç duyar .

Ruh hali değişiklikleri

Ruh halindeki ani değişiklikler, hamileliğin erken döneminde hormon değişiklikleri, yorgunluk ve stres ile ilgili olabilir . Duygusal hassasiyetin arttığını ve ruh halindeki ani dalgalanmaları hissetmek normaldir.

Ruh hali değişiklikleri günlük hayatınızı ve ilişkilerinizi engelliyorsa, profesyonel yardım alın.

Hamilelik, depresyon , anksiyete ve diğer tanı konmamış psikolojik durumlar gibi önceden var olan durumları daha da kötüleştirebilir .

Işık sersemlik

Hamilelikte sersemlik, kan hacmindeki ve basıncındaki değişikliklerden, ağırlık değişimlerinden kaynaklanan dengenin değişmesinden ve demir eksikliği anemisi gibi diğer faktörlerden kaynaklanabilir .

Ortamınızda hızlı bir şekilde değiştiği zaman, örneğin dururken veya yattıktan sonra otururken göz tansiyonu gibi kısa görme kayıpları oluşabilir. Bazı sersemlik normaldir, ancak bu belirti uzandıktan sonra da devam ederse, endişe nedeni olabilir.

Pozisyonları daha yavaş değiştirmek, bol miktarda sıvı almak ve daha küçük, daha sık yemek yemek, sersemlik sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Belirtiler devam ederse, sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun.

Baş ağrısı

Baş ağrısı hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler sonucu sık görülür.

Teşhis

Hamilelik testi, evde veya doktorun ofisinde olsun, implantasyon gerçekleştiğinde üretilen bir hormon olan HCG seviyelerini ölçer.

Diğer durumlar nedeniyle erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilir, bu nedenle gebeliği mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek önemlidir.

Tıp uzmanlarının hamileliği tespit etmesinin üç yolu vardır.

  • Kan ve idrar testleri : Bunlar insan koryonik gonadotropinin (hCG) varlığını kontrol eder. Doktorlar ve ebeler evde hamilelik kitine benzer bir idrar testi kullanıyor. HCG, implantasyondan sonra üretilen bir hormondur. Bazı nadir durumlar ve hastalıklar da yüksek hCG seviyelerine neden olabilir, bu nedenle pozitif kan veya idrar testini genellikle hamileliği onaylamak için ek bir yöntem izler.
  • Ultrason muayenesi : Doktor, ses dalgaları ve özel bir tarayıcı kullanarak fetüsün bir görüntüsünü oluşturur. Bu yöntem genellikle hamileliği onaylamak için kullanılır. Büyüyen embriyoyu görselleştirmek için erken gebelikte vajinal ultrason probu da kullanılabilir.

Hamilelik belirtiniz varsa, doğum öncesi bakıma başlamak için sağlık kuruluşu ile irtibata geçin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular