Hamilelik diyeti: Ne yenmeli ve ne kaçınmalı

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Gebe kadınların, beslenmelerinin bebeğin doğru gelişmesi ve büyümesi için yeterli besin ve enerji sağladığından emin olmaları gerekir. Ayrıca, vücudunun, meydana gelen değişikliklerle başa çıkacak kadar sağlıklı olduğundan emin olmaları gerekir.

Sağlıklı bir hamilelik için, annenin diyetinin dengeli ve besleyici olması gerekir bu proteinler, karbonhidratlar ve yağların doğru dengesini ve sebzeler ve meyveler gibi çok çeşitli bitkilerin tüketilmesini içerir.

Annenin yalnızca bir bebeği olması durumunda, tipik kilo alımı, hamilelik öncesi kiloya ve diğer faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Bir kadının vücudu demiri daha verimli bir şekilde emer ve hamileyken kan hacmi artar, bu nedenle hem bebeğinin hem de bebeğinin yeterli miktarda oksijen aldığından emin olmak için daha fazla demir tüketmesi gerekir.

Bilinenler

Yukarıda belirtildiği gibi, anne çeşitli, dengeli ve besleyici bir diyet izlemeli ve şunları içermelidir:

Meyve ve sebzeler

Günde beş porsiyon meyve ve sebzeyi hedefleyin. Meyve suyu şeklinde, kurutulmuş, konserve, dondurulmuş veya taze olabilirler. Taze ve dondurulmuş (toplandıktan hemen sonra dondurulursa) genellikle daha yüksek seviyede vitamin ve diğer besinlere sahiptir.

Nişastalı karbonhidrat bakımından zengin besinler

Nişastalı karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler arasında patates, pirinç, makarna ve ekmek bulunur. Karbonhidratlar enerjileri yüksektir ve bu nedenle iyi bir hamilelik diyetinin önemli bir bileşenidir.

Protein

Sağlıklı, hayvansal kaynaklı proteinler arasında balık, yağsız et, tavuk ve yumurta bulunur. Tüm hamile kadınlar ve özellikle veganlar aşağıdaki yiyecekleri iyi bir protein kaynağı olarak düşünmelidir:

Soya peyniri ve soya ürünleri.

Fasulye, mercimek, baklagiller, fındık, tohumlar ve fındık ezmesi iyi bir protein ve demir kaynağıdır.

Yağlar

Aşırı derecede yüksek yağ içeren bir diyetle hamilelik için başka riskler de vardır, bu nedenle bir dengeye ihtiyaç vardır ve tekli doymamış ve omega- 3’ler veya “sağlıklı yağlar” birincil yağ seçimleri olmalıdır.

Tekli doymamış yağlarda yüksek olan gıda örnekleri arasında zeytinyağı, yerfıstığı yağı, ayçiçeği yağı, susam yağı, kanola yağı, avokado, birçok fındık ve tohum bulunur.

Lif

Kepekli ekmek, yabani pirinç, kepekli makarna, baklagil ve mercimek gibi bakliyat, meyve ve sebze gibi kepekli yiyecekler lif bakımından zengindir.

Kadınlar hamilelik sırasında kabızlık gelişme riski daha yüksektir ; Bol miktarda lif yemek bu riski en aza indirmede etkilidir. Araştırmalar hamilelik sırasında bol miktarda lif tüketmenin hemoroit riskini veya ciddiyetini azalttığını göstermiştir ki bu fetüs büyüdükçe daha da yaygınlaşmaktadır.

Kalsiyum

Günlük sağlıklı bir kalsiyum alımı yapmak önemlidir . Peynir, süt ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyum bakımından zengindir. Anne vegan ise, aşağıdaki kalsiyum bakımından zengin yiyecekleri göz önünde bulundurmalıdır;

Çinko

Çinko hayati bir eser elementtir. Normal büyüme ve gelişme, hücresel bütünlük ve nükleik asit metabolizması ve protein sentezi dahil olmak üzere çeşitli biyolojik fonksiyonlarda önemli bir rol oynar.

Tüm bu fonksiyonlar büyüme ve hücre bölünmesine katıldığı için, çinko fetüsün gelişimi için önemlidir. En iyi çinko kaynakları tavuk, hindi , jambon, karides, yengeç, istiridye, et, balık, süt ürünleri, fasulye, yer fıstığı yağı, fındık, ayçiçeği tohumu, zencefil , soğan , kepek, buğday tohumu, pirinç, makarna, hububat, yumurta, mercimek ve tofu.

Demir ve hamilelik

Demir hemoglobinin önemli bir bölümünü oluşturur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan pigment ve ana proteindir; vücutta oksijen taşır. Hamilelik sırasında, annenin vücudundaki kan miktarı neredeyse yüzde 50 artar – tüm bu ekstra kan için daha fazla hemoglobin yapmak için daha fazla demire ihtiyacı var. Kadınların çoğu, özellikle 3. veya 4. aydan sonra, vücutlarının artan taleplerini karşılamak için yeterli demir depoları olmadan hamileliklerine başlar. Demir depolarının yetersiz kalması durumunda, anne anemik hale gelebilir ve aşağıdakilerin riski daha yüksektir:

 • Erken doğum.
 • Düşük kilolu bebek.
 • Ölü doğum.
 • Gebelikte yorgunluk , sinirlilik, depresyon (annede).

Eğer anne hamilelikte anemik ise, doğum yaparken çok kan kaybetme riski daha yüksektir. Aşağıdaki yiyecekler zengin demir kaynaklarıdır:

 • Kuru fasulye
 • Kuru meyveler, kayısı gibi.
 • Yumurta sarısı.
 • Bazı tam tahıllı tahıllar, demirle takviye edilmişlerse.
 • Karaciğer demir açısından zengindir, ancak doktorlar ve diyetisyenlerin çoğu hamile kadınlara karaciğerden uzak durmaları konusunda tavsiyede bulunur. Karaciğer A vitamini açısından çok yüksektir, bu hamilelik sırasında bebeğe zarar verebilir.
 • Yağsız et.
 • İstiridye (hamile kadınlar onları pişmiş olarak yemelidir).
 • Kümes hayvanları.
 • Somon.
 • Tuna.
 • Kuzu ve kabuklu deniz hayvanları da demir içerir, ancak yukarıda listelenenlerden daha az.
 • Sebzeler, özellikle koyu yeşil olanlar – brokoli, ıspanak, karahindiba yaprakları, kuşkonmaz
 • Kepekli – kahverengi pirinç, yulaf, darı ve buğday.

Hayvansal olmayan demir kaynakları vücut tarafından daha az kolay emilir. Bazı yağsız et, balık veya kümes hayvanlarını bunlarla karıştırmak, emilim oranlarını artırabilir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Aşağıdaki yiyecekler en iyi hamilelik döneminde önlenir:

 • Bazı balık türlerinde cıva – köpek balığı, kılıç balığı ve marlinden kaçınılmalı veya mutlak minimumda tutulmalıdır.
 • Pişmemiş veya kısmen pişmiş et – bu kaçınılmalı, hemen pişirilmelidir. Pişmemiş kabuklu deniz ürünleri – Gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakteri veya virüs bulaşma riski vardır . Bazı bakteri ve virüsler plasentayı geçebilir ve bebeğe zarar verebilir.
 • Çiğ yumurta – içinde çiğ veya kısmen pişmiş yumurta bulunan yiyecekler dahil.
 • Pişmemiş veya az pişmiş hazır yemekler hazır yemeklerin içmeye hazır hale gelinceye kadar pişirilmesi çok önemlidir.
 • Boş kalorili yiyecekler – kekler, bisküviler, kurabiyeler, cipsler ve şekerler minimumda tutulmalıdır. Bu seçeneklerin birçoğu şeker ve yağ bakımından yüksektir, besin içeriği azdır ve hamile bir kadının sağlıklı bir vücut ağırlığını koruma çabalarını baltalayabilir .

Alkol almayı tamamen bırakmalı mıyım?

Dünya genelindeki halk sağlığı otoriteleri, bir kadının her hafta içmesi gereken maksimum alkol miktarını aşamalı olarak azaltmaktadır. Bir fetüsün karaciğeri, bir yetişkinin alabileceği kadar neredeyse hiçbir yerde alkolü işleyemez. Alkole çok fazla maruz kalmak bebeğin gelişimine ciddi zarar verebilir. Doktorların çoğu hamile annelere tamamen alkolden uzak durmalarını tavsiye eder.

Bazı kurallar, anne hamileyken içmeyi seçerse, haftada yalnızca çok küçük miktarlarda önerilerde bulunur. Hamilelik sırasında aşırı alkol tüketimi anneye ve bebeğe zarar verebilir.

Aşırı veya yetersiz kilo alımı hem fetüsün hem de annenin sağlığına zarar verebilir.

Takviyeler

Aşağıdaki bilgiler hiçbir zaman bir doktorun hastaya söylediklerini geçersiz kılmamalıdır; Hamile kadınların herhangi bir takviyeye devam etmeden önce bir doktora danışmaları önemlidir.

Demir

Hamile bir kadın, günde 27 miligram demir tüketmelidir. Kadınların çoğu sağlıklı bir diyet uygularlarsa yeterli miktarda alabilirler. Bununla birlikte, bazıları demir eksikliğini önlemek için demir takviyelerine ihtiyaç duyabilir. Bazı kadınlar demir takviyesi alırken mide ekşimesi , bulantı veya kabızlık yaşayabilir . Bu sorunlardan kaçınmak için, haplarını yemeklerle birlikte almalı, daha küçük dozlarla başlamalı ve sonra yavaşça tam doza kadar çalışmalıdır.

D vitamini

Avrupa da araştırmalarda, hamile bir kadının günde 10 mcg D vitamini içeren takviyeler alması gerektiğini söylüyor . Yaz güneş ışığı iyi bir D vitamini kaynağıdır (ışığın vitamini yoktur, ancak cildi sentezlemesi için tetikler) – ancak maruz kalma sınırlandırılmalıdır, çünkü ciltte çok fazla güneş ışığı yanmaya neden olabilir ve cildin gelişme riskini artırabilir kanser .

A vitamini takviyesinden kaçının

Hamile kadınlar çok fazla A vitamini almaktan kaçınmalıdır, çünkü bu bebeklerine zarar verebilir. Bu kuralın istisnası, doktorun belirli bir sebepten dolayı tavsiye ettiği durumdur. Örneğin, bir annenin hamileliği sırasında A vitamininde eksik olduğu tespit edilebilir, bu durumda doktor bir takviye önerebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular