Hamilelikte sık görülen enfeksiyonlar

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Hamilelik sırasında insanlar enfeksiyon kapma ve gelişmekte olan bebeği nasıl etkileyebileceği konusunda daha fazla endişe duyabilirler.

Maya enfeksiyonları da dahil olmak üzere vajinal enfeksiyonlar hamilelikte sık görülür ve genellikle endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, uterin enfeksiyonları daha fazla komplikasyon üretebilir.

Bu makale, hamilelik sırasında sık görülen enfeksiyonlara, bebeği nasıl etkileyebileceğine ve bunların gelişmesini nasıl önleyeceğine bakar.

Gebelikte vajinal enfeksiyonlar

Hamile olan bir kişi belirli enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olabilir ve enfeksiyonlar tedavi edilmezse daha ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında küçük bir enfeksiyonu olan herkes bir doktor veya ebe ile konuşmalıdır.

Hamilelik sırasında görülen tipik vajinal enfeksiyonlar:

Vajinal mantar enfeksiyonları

Vajina çevresindeki kaşıntı, vajinal mantar enfeksiyonunun sık görülen bir belirtisidir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarına Candida adlı bir mantar neden olur . Bu enfeksiyonlar, immün sistemdeki değişiklikler, glikojen üretiminin artması ve östrojen seviyelerinin yükselmesi nedeniyle hamilelik sırasında ortaya çıkma eğilimindedir .

Bir vajinal maya enfeksiyonunun en yaygın semptomları aşağıdakileri içerir:

 • vajina çevresinde kaşıntı
 • kalın, beyaz, benzeri bir vajinal akıntı
 • vajinadan maya kokusu
 • vajina içinde veya çevresinde ağrı veya yanma
 • cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma

İnsanlar vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için reçeteli veya reçetesiz ilaçlar kullanabilirler. Bununla birlikte, hamile olan kimseler bu ilaçları ilk önce bir doktor veya ebe ile konuşmadan kullanmamalıdır.

Tedaviye başlamadan önce tanı koymak esastır, çünkü bakteriyel vajinoz ve klamidya gibi diğer enfeksiyonlar maya enfeksiyonlarıyla karıştırılabilir.

Bakteriyele bağlı belirtiler

Bakteriyel vajinoz vajinada kolayca tedavi edilen bir bakteriyel enfeksiyondur. Belirtiler şunları içerir:

 • vajina da kaşıntı, yanma veya ağrı
 • vajinadan gelen bir balık kokusu
 • cinsel ilişkiden sonra kötüleşen kötü bir koku
 • çok miktarda ince, gri renkli sıvı

BV hamilelik sırasında tedavi edilmezse, erken doğum ,  ve daha düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir .

Gebelikte uterus enfeksiyonları

Rahimdeki bir enfeksiyon çeşitli nedenlerden dolayı tehlikeli olabilir. Enfeksiyon plasentayı etkileyebilir, gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir, erken doğum eylemine neden olabilir veya doğum anormallikleri ortaya çıkarabilir.

Uterin enfeksiyonlar ayrıca daha tehlikeli ve zor hale getirebilir. Bazı kişiler organ yetmezliği ve yaşamı tehdit edici diğer hastalıklar yaşarlar.

Uterin enfeksiyonlar sıklıkla vajinadaki bakteriler uterusa girdiğinde gelişir, bu nedenle tedavi edilmemiş bir vajinal enfeksiyon uterus enfeksiyonları için risk faktörüdür. Bir kişi zarları uzun bir çalışma sırasında yırtılırsa uterus enfeksiyonlarına karşı daha hassastır.

Tedavi antibiyotik içerir ve hastanede kalmayı gerektirebilir.Ateş doğum sırasında gelişir, bir doktor veya ebe fetüsü izleyecektir. Belirtiler şiddetli ise, doktor sezaryen doğum önerebilir.

Hamilelik sırasında diğer enfeksiyonlar

Grip hamileliği sırasında daha şiddetli olabilir.

Hamilelik vücutta birçok değişikliğe neden olur ve bu da insanları birçok enfeksiyonun hastalıklara daha duyarlı hale getirir.

Örneğin, hamilelik sırasında hormona bağlı cilt değişiklikleri, egzama veya ağır kuru cilt gibi durumlara neden olabilir . Cilt açılıp kanarsa, selülit gibi ciddi bir cilt enfeksiyonu gelişebilir.

Hamilelik sırasında daha ciddi olabilecek diğer bazı enfeksiyonlar şunlardır :

 • grip
 • hepatit tipik olarak hafif bir viral form olan hepatit E
 • kızamık
 • HIV

Bu enfeksiyonların hamilelik sırasında artan riskleri iyi anlaşılmamıştır, ancak hormon ve vücuttaki kan hücrelerinin sayısını değiştiren diğer değişiklikler olabilir. Örneğin, hamileliğin sonlarında, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan T hücreleri sayıca azalır .

Hamilelik ayrıca kan dolaşımının artmasına ve kalpte talep edilmesine neden olur. Bu talepler hastalığı daha da kötüleştirebilir. Örneğin, hamile bir kişi gripten zaturreye geliştirirse , fetusun kalp ve akciğerlere verdiği talepler nedeniyle nefes almada zorluk çekebilir.

Sık görülen enfeksiyonları etkili bir şekilde tedavi edebilen bazı ilaçlar, hamilelik sırasında daha az güvenli olabilir. Bu nedenle, enfeksiyonu olan gebelerin, çeşitli tedavi seçeneklerinin yararlarını ve risklerini arttırmak için doktorları veya ebeleri ile konuşmaları önemlidir.

Anne enfeksiyonları bebeği nasıl etkiler?

Çok sayıda enfeksiyon gelişmekte olan bebeği etkileyebilir. Bununla birlikte, doktorların bir fetüsün etkilenip etkilenmediğini ve ne ölçüde etkileneceğini söylemeleri zordur.

Enfeksiyonlar gelişmekte olan bebeği üç yoldan biriyle etkileyebilir:

 • Anneye zarar verebilir, vücudunun bebeği beslemesini daha az güçlendirebilir veya cenine zarar verebilecek ilaçların kullanılmasını gerektirir.
 • Doğum bozukluklarına yol açan değişikliklere neden olarak bebeğe doğrudan zarar verebilirler.
 • Erken doğum veya düşük durumunu tetikleyebilir.
 • erken doğum eylemine neden olabilecek bakteriyel vajinoz
 • fetusa bulaşabilecek hepatit, sifiliz , herpes ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklar
 • göz enfeksiyonlarına ve zatürreeye neden olabilen grip
 • düşük yapmayı tetikleyen veya fetal anemiye neden olabilen hastalık
 • Yenidoğanlarda ve nadir durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilen B grubu streptokoklar ölümcül olabilir.
 • doğum anormallikleri ve zihinsel engellere neden olabilecek toksoplazmoz
 • Düşük , ölü doğum ve doğum anormalliklerine neden olabilecek listeria
 • Genellikle zararsız olan ancak doğum anormalliklerine ve zihinsel engellere de neden olabilen sitomegalo virüs

Diğer enfeksiyonlar, gelişmekte olan bir bebeğe, gebenin genel sağlığına, enfeksiyon oluştuğunda ve tedavi görüp görmediğine bağlı olarak da zarar verebilir.

Enfeksiyonları önleme

Prezervatif kullanmak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 • prezervatif kullanmak ve bir partnerden cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test edilmesini istemek
 • dikkatlice ve özenle el yıkama
 • bulaşıcı enfeksiyonları olan insanlardan kaçınmak
 • grip aşısı olmak
 • pastörize edilmemiş gıdalardan kaçınma

Özetle

Hamilelik sırasında enfeksiyon yaşayan çoğu kişi her hastalığı yaşamaz. Hızlı tedavi, sağlıklı doğum olasılığını artırır.

Hamileliği sırasında olağandışı semptomlar yaşayan herkes doktoru veya ebesi ile konuşmalıdır. Doğum öncesi bakım da önemlidir; çünkü bazı enfeksiyonları semptomlara neden olmadan önce bile tespit edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular