Hamileyim Çocuğum beni ne zaman duyar ?

0
5

İnsanlar sık ​​sık anne karnında bulunan çocukları için acaba beni duyabiliyor mu diye merak ederler. Birçok bebek bekleyen ebeveyn, gelişmekte olan bir çocukları için sohbet ederler müzik çalarlar bir sürü aktive yaparlar.

Gebeliğin 18. haftasında gelindiğinde ve bebeğin 5-6 aylık gelene kadar gelişmeye devam ettiğini göstermektedir.

Gelişimin her aşamasında bebeğin duyması

Bir mercimek boyutuna yakın olmasına rağmen, embriyo hamileliğin 2. ayında kulak organı gelişmeye başlamaktadır. Kulaklar, baş tarafındaki küçük cilt kıvrımları olarak başlar. Sekizinci haftadan sonra embriyo bir fetüs haline gelir.

18 haftada baştan çıkmaya başlar ve fetus duyabilir hale gelir. Bu aşamada, beyin koku, tat, görme, dokunma ve sesi yöneten alanları belirlemeye başlar.

22 ila 24 haftaya kadar , fetüs bir mango büyüklüğünde olacak ve rahim dışından düşük frekanslı sesler duymaya başlayacaktır.

Fetüs büyüdükçe ve işitme duyuları geliştikçe, artan sayıda farklı sesi ayırt edebileceklerdir.

Araştırmalar , işitme gelişimi için en hayati zamanın 25 haftalık hamilelik ile 5 ila 6 ay arasında olduğunu gösteriyor.

Bebekler 6 aylık olduklarında, gözlerini döndürebilir veya bir ses kaynağına yönelebilirler.

Farklı sesler arasında ayrım yapabilirler mi?

İlk başta, bir fetüs farklı sesler arasında ayrım yapamaz.

Bir fetüs, sese 22 ila 24 hafta arasında yanıt vermeye başlar düşük frekanstaki sesleri duyabilir.

İşitme sistemi ve beyin gelişmeye devam ettikçe, bu aralık artar. Hamileliğin sonunda bebeğiniz sesleri duyabilir ve aralarında ayrım yapabilir.

Bebeğiniz için yüksek sesler kötü mü?

Birçok insan hamile iken yüksek bir mekana veya gürültülü bir işte çalışmanın güvenli olup olmadığını merak eder. Ara sıra yüksek sesleri duymanın zararlı olması pek mümkün olmamakla birlikte, araştırmalar yüksek seslere uzun süre maruz kalmanın bebeklerde işitme kaybına katkıda bulunabileceğini bulmuştur .

Gürültülü işlere örnekler;

  • Yüksek sesli müzik
  • Kalabalıklar
  • Sirenler
  • Kamyonlar
  • Uçaklar
  • Makinalar
  • Silahlar

Bununla birlikte, sesin vücuttan nasıl geçtiğini göz önünde bulundurursak , ses yalıtımlı bir ortamda kalmıyor.Bu yüzden hamile kadınların mümkün olduğu kadar yüksek özellikle 115 desibelden daha yüksek olan herhangi bir yüksek ses seviyesinden kaçınmasını önerir.

Bir bebeğin kulakları hamilelikte nispeten erken gelişmeye başlar. Bununla birlikte, işitme sistemi, beyin ve genellikle 22 ve 24 haftaları arasında meydana gelen belli yollar oluşmaya başlayana kadar işitme gelişmez. .

Bir bebeğin işitme doğumdan sonra, yaklaşık 5 veya 6 aylık olana kadar gelişmeye devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here