Hasta olduğunuzda ne yemelisiniz?

0
194

Bir kişi hasta olduğunda, iştağı azalabilir. Bununla birlikte, özellikle kendini iyi hissetmediğinde, susuz kalmaması çok önemlidir.

Farklı yemek türleri farklı hastalıklarla mücadele edebilir.

Bu yazıda, sık görülen hastalıkları olan insanlar için yiyecek ve kaçınılması gereken yiyeceklerin bir listesini sunuyoruz.

Soğuk algınlığı ve grip

Bitki çayları vucüt sıvısına iyi gelir ve buharlarını solumak, sinüslerden sümüğün giderilmesine yardımcı olabilir.

Tıkalı bir burun, öksürük ve boğaz ağrısı soğuk algınlığı ve grip belirtileridir . Aşağıdaki yiyecekler tıkanıklığı ve iltihabı hafifletmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

1. Bitkisel çaylar

Soğuk algınlığı ve grip belirtileri yaşarken, susuz kalmak önemlidir. Bitkisel çaylar canlandırıcıdır ve buharlarını solumak, sinüslerden sümüğün giderilmesine yardımcı olabilir.

Bir fincan sıcak suya zerdeçal eklenmesi boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırma zerdeçal sahip olduğunu göstermiştir.

Çay yaprakları polifenoller, flavonoidler ve kateşinler gibi doğal bitki bileşiklerinde bol miktarda bulunur. Bunlar bağışıklık sistemini uyarır.Belirli grip virüsü tiplerine karşı koruma sağlayabilir.

Bazı insanlar soğuk algınlığı ve grip semptomlarının süresini kısaltmak için Ekinezya çayı içmeyi tavsiye eder. Bununla birlikte, bu etki henüz bilimsel araştırmalarla kanıtlanmamıştır .

2. Bal

Boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyon neden olabilir. Bal, bu tür enfeksiyonları gidermeye yardımcı olan antimikrobiyaller bakımından zengindir.

Bal, 12 aylıktan küçük bebeklere verilmemesine rağmen, çocukların öksürüklerinin tedavisinde de etkili olabilir.

Bal bozulmayan besinlerdir.

3. Turunçgiller ve meyveler

Portakal, limon, greyfurt ve Turunçgiller, flavonoidler ve yüksek düzeyde içeren vitamini C yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalar , çileklerde de bulunan kersetin adı verilen bir flavonoidin rinovirüs enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bu virüs yaygın soğuk algınlığının çoğundan sorumludur.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Süt , çoğunun mukus üretimini arttırdığına inanılıyor, ancak bunu destekleyecek çok az bilimsel kanıt var. Mandıra , mukusun kalınlaşmasına neden olabilir, bu da sinüs tıkanıklığını daha da kötüleştirebilir.

Kafein dehidrasyona neden olabilir , bu da tıkanıklığı daha da kötüleştirir. Bununla birlikte, çay ve kahve gibi bazı kafeinli içecekler, bağışıklık arttırıcı antioksidanlar içerir ve bunlar ölçülü olarak yardımcı olabilir.

Alkol , soğuk algınlığı ve grip semptomlarını ağırlaştırabilen inflamatuar bir cevabı kurutup tetikleyebilir.

Bulantı, kusma ve ishal

Zencefil bulantı ve kusmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Birisi bu semptomlardan bir veya daha fazlasına sahipse, kilit nokta mideyi bulan yiyecekleri yememektir. Bunu yapmak, insanların iştahlarını yeniden kazanmalarına yardımcı olmalıdır.

1. Zencefil

Araştırmalarda , zencefilin bulantı ve kusmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini, ancak bu bulguların doğrulanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini öne sürüyor .

Bir kişi bir bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı taze zencefil ekleyerek zencefil çayı yapabilir. Karışımı süzmeden ve zencefille biraz balla tatlandırmadan önce 5 dakika boyunca zencefile sarılın.

2. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyunda bulunan tanen adı verilen bileşikler bu iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir .

Hindistan cevizi suyu, sodyum ve potasyum gibi mineraller bakımından da yüksektir . İshal veya kusmadan sonra vücudun çabuk suyunu kaybetmesine yardımcı olabilirler.

Bir çalışma , hindistan cevizi suyunun, bir spor içeceği ile aynı seviyede hidrasyon sağlayabildiğini buldu. Ayrıca daha sağlıklıdır, ilave şeker içermez. Ancak, bu çalışmanın sadece 12 katılımcıyı içerdiğini belirtmekte fayda var.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Yağlı yiyecekler , sindirimi zor olan ve mideyi tahriş edip mide bulantısını kötüleştiren yüksek düzeyde yağ içerir.

Kafein , mide kramplarına neden olabilen ve bağırsak hareketlerini artırabilen bir kas uyarıcısı olarak işlev görür.

Süt ürünleri laktoz adı verilen ve ishal sonrası sindirimi zorlaşabilen, şişkinlik ve bulantıya neden olan bir şeker içerir.

Yapay tatlandırıcıların müshil etkisi olabilir.

Kabızlık

Yulaf ezmesi kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağıdır.

Kabızlığı gidermede anahtar, lif alımını arttırmaktır.

Daha fazla diyet lifi yemenin aşırı gaza neden olabileceğini unutmayın. Bir kişi şişkinliği önlemek için alımını kademeli olarak arttırmalıdır.

Çözünebilir lif aynı zamanda çok fazla su emer, bu yüzden bol su içtiğinizden emin olun.

1. Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği

Su ile yapılan tek bir yulaf ezmesi bir yetişkinin günlük alımının yüzde 16’sını yaklaşık 4 gram lif içerir.

Yulaf ezmesi sadece yulafın tohumunu içerirken, yulaf kepeği lifli kabuğu da içerir. Bu nedenle, fincan başına 5.7 gram lif sağlar, bu nedenle kepeğin sindirim için daha iyi olması gerekir.

Çiğ yulaf porsiyon başına pişmiş yulaftan daha fazla lif içerir.

Kuru yulaf yerken susuz kalmak önemlidir. Karışık meyvelerden elde edilen fazladan lif ayrıca kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

2. Kuru meyveler

Bütün meyveler iyi lif kaynaklarıdır, ancak kayısı, incir ve kuru erik gibi kuru meyveler tipik olarak en yüksek seviyeleri içerir.

Bu meyveler ayrıca, bağırsak hareketlerini destekleyen ve bağırsaklara su çekerek sorbitol olarak bilinen doğal bir müshil içerir .

3. Keten tohumu

Yüksek çözünür lif içeriği nedeniyle keten tohumu, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemede özellikle iyidir.

Aynı zamanda mükemmel bir omega-3 esansiyel yağ asidi kaynağıdır . Omega-3 asitlerinin uzun süreli kabızlıktan sonra oluşabilecek bağırsak iltihabını azalttığına dair bazı kanıtlar vardır.

Tohumun dış kabuğu sindirilemez, bu yüzden insanlar öğütülmüş keten yemelidir. Bu, vücudun faydalı besinleri emmesini sağlar.

Öğütülmüş keten tohumu, yulaf lapasına ve tatlılara eklenebilir veya fırınlamada kullanılabilir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

İşlenmiş gıdalar yağ ve tuz bakımından yüksek ve lif bakımından düşük olma eğilimindedir. Yağların sindirimi zordur, tuz ise dışkıdaki nem seviyesini azaltır.

Beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar kepek ve tohumdan çıkarılmıştır. Bunlar en yüksek seviyede lif sağlayan kısımlardır.

Özetle

Diyet değişiklikleri, bir kişi kendini hasta hissettiğinde rahatlama sağlayabilir. Bir kişi semptomları için tavsiye edilen diyeti izlemeye çalışmalı, ayrıca kendilerini kötüleştirecek yiyeceklerden kaçınmalıdır.

Önlemenin bir tedaviden daha iyi olduğunu hatırlamak önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz