Hayvansal ve bitkisel proteinler arasındaki fark nedir?

0
236

Protein, diyetin önemli bir parçasıdır. Vücut yapılarının inşa edilmesine, onarılmasına ve korunmasına yardımcı olur. Bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen yiyecekler hem protein sağlayabilir, ancak bazı farklılıklar vardır.

Protein vücutta, kaslardan ve organlardan kemiklere, cilde ve saçlara kadar her şeyde bulunur. Vücut, proteinleri diğer makro besin maddeleri gibi depolamamaktadır, bu yüzden bu proteinin diyetten gelmesi gerekir.

Proteinler, amino asitlerden oluşur. Bir insanın vücudunun doğru çalışması için 22 tür amino asidin dengesine ihtiyacı vardır.

Vücut, esansiyel amino asitler denilen bu asitlerden dokuzunu üretemez.

Tam bir protein kaynağı, dokuzunun tümünü içeren bir tür yiyecek anlamına gelir.

Doğru aminoasit dengesine sahip olmak kas inşa edebilir ve vücudun egzersizden hızla iyileşmesine yardımcı olabilir. Bitki ve hayvansal proteinler arasındaki farkları anlamak, diyetlerinin sağlıklı olmasını sağlamak isteyen herkes için önemlidir.

Bu yazıda hayvansal ve bitkisel proteinler arasındaki farklılıklara baktık. Ayrıca sağlık üzerindeki etkileri araştırıyoruz, vücut geliştirme için hangi tipin daha iyi olduğunu ve her birinin en iyi kaynaklarını listeliyoruz.

Bitkisel mi hayvansal protein mi

Bitki ve hayvansal proteinler içerdikleri amino asitlerin sayısına göre değişir.

Bitki ve hayvansal proteinler arasındaki temel farklılıklardan biri, amino asit içeriğini içerir.

Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Vücut proteinleri gıdada sindirdiğinde, onları amino asitlere böler.

Vücut farklı zamanlarda farklı amino asitlere ihtiyaç duyabilir. Pek çok insan, diyetin dokuz temel amino asidin tümünü içeren tam protein kaynakları içermesi gerektiğine inanmaktadır.

Bazı hayvansal ürünler, örneğin:

 • balık
 • çeşitli yumurta türleri
 • peynir, süt ve peynir altı suyu gibi süt ürünleri
 • inekler gibi kırmızı et
 • tavuk, hindi ve bıldırcın gibi kaynaklardan gelen kümes hayvanları

Bununla birlikte, kinoa ve karabuğday gibi bazı bitki bazlı yiyecekler, protein kaynaklarının tamamıdır .

Vejetaryenlerin ve veganların protein kaynaklarını karıştırması ve gerekli tüm amino asitleri aldıklarından emin olmaları önemlidir.

Ayrıca, bazı bitki protein kaynaklarının vücudun sindirmesi ve kullanması için daha uzun sürebileceğini unutmayın.

Aşağıdakiler, protein açısından zengin bitki bazlı gıdaların örnekleridir:

 • taneler
 • mercimek
 • Fındık
 • Fasulyeler
 • bakliyat
 • avokado gibi bazı meyveler
 • soya
 • kenevir
 • pirinç
 • bezelye

Diğer birçok fındık, tahıl ve sebze de yüksek miktarda protein içerir.

Hangisi sağlık için daha iyidir?

Bitki bazlı gıdalar, sindirim sistemine faydalı olan lif içerir.

Bitkisel ve hayvansal protein kaynakları arasında seçim yaparken, besinlerin sağladığı diğer besinleri de hesaba katmak önemlidir.

Protein yönünden zengin besinler çok çeşitli beslenme profillerine sahip olabilir.

Bazı hayvansal protein kaynakları yüksek seviyede demiri ve B-12 vitamini içerebilirken , bazı bitkisel gıdalar bu besinlerden yoksundur.

Öte yandan, bitkisel besinler, fito-besinler ve bazı antioksidanlar hayvansal protein kaynaklarından yoksundur.

Hayvansal ürünler, doymuş yağ ve bitkisel protein kaynaklarından daha yüksek kolesterol seviyeleri içerir . Bir kişi bu sebeplerden hayvansal ürünlerden uzak durmak isteyebilir.

Lif bir başka önemli faktördür. Sadece bitki bazlı yiyecekler, sindirim sistemini dengede tutmaya yardımcı olan lif içerir.

Daha fazla bitki proteini yemek de bir kişinin genel sağlığını iyileştirebilir.

2016 yılı meta-analizinin sonuçları , özellikle işlenmiş kırmızı etten elde edilen, daha fazla hayvansal protein tüketmenin kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskini artırabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, hayvansal protein ve kalp damar hastalıkları arasındaki bağlantıyı sigara, ağır alkol alımı veya aşırı kilolu veya obez olmak gibi yaşam tarzıyla ilgili en az bir risk faktörü olan kişilerde bulduğunu belirtmişlerdir.

Sonuçlar ayrıca daha fazla bitki proteini yemenin bu riski ve diğerlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Genel olarak, bir kişinin diyet ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu çok çeşitli yiyecekleri yemektir.

Kas geliştirmek için hangisi daha iyi?

Sporcular sıklıkla kas yapımında yardımcı olmak için peynir altı suyu proteini seçmektedir.

Sporcular ve kas kütlesini arttırmak ve egzersizden kurtarmak için harcadığı zamanı azaltmak isteyen diğer kişiler protein alımlarına sıklıkla dikkat ederler.

Protein, sıkı bir çalışmadan sonra kasları onarmaya ve geliştirmeye yardımcı olur.

Birçok sporcu kas geliştirmek için peynir altı suyu proteinine yönelir. Bu protein türü vücudun parçalanması ve emilmesi için daha kolaydır, bu da peynir altı suyunu et, yumurta ve sebze gibi diğer kaynaklar üzerinde bir kenar oluşturabilir.

Bitki bazlı kaynaklar ile ilgili olarak, bir araştırma pirinç proteini izolatının peynir altı suyu proteinine benzer faydalar sağlayabileceğini öne sürmektedir.

Birçok insan bir antrenmandan sonra bitki kaynaklı proteinlerin bir kombinasyonunu tüketmeyi önerir. Bu, vücuda bir dizi amino asit sağlayabilir.

En iyi bitki ve hayvansal protein kaynakları

Diyette yeterli miktarda protein almak, protein türüne odaklanmaktan daha önemli olabilir.

Bir çalışma , diyetin ortalamanın üzerinde protein seviyelerinin dahil edilmesinin yağsız kitle ve kuvvet gibi kas sağlığı belirtilerini iyileştirdiğini buldu. Araştırmacılar, protein miktarının türden daha önemli olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, bazı protein kaynakları genel sağlık için daha iyi olabilir. Örneğin, balık ve beyaz etler kırmızı etlerden daha az yağ içerme eğilimindedir.

Özetle

Birçok insan için, hayvansal ve bitkisel proteinler arasındaki seçim bir dizi düşünceyi içerir.

Tek bir protein türüne odaklanmak yerine, çok çeşitli yiyecekleri yemeye odaklanmak daha iyi olabilir. Bu, bir kişinin sağlıklı bir amino asit dengesi ve diğer hayati besinleri elde etmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Protein gereksinimleri ve kaynakları hakkında özel soruları olan herkes bir diyetisyenle konuşmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz