Kabızlık en iyi gelen bitkisel çaylar

Bunlarada bakabilirsiniz

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Yüzyıllar boyunca, insanlar sindirim sorunlarını hafifletmek için bitkisel çayları kullandılar. Bazı çaylar sindirim sistemini uyarabilir ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Kabızlık , bir kişinin haftada üçten az bağırsak hareketi geçirmesidir. Bununla birlikte, bazı insanlar her gün bir bağırsak hareketi yoksa, kabız hissedebilirler. Dışkı sert, kuru ve geçmesi zor olabilir.

Bu yazıda, farklı çayların bağırsakları hareket ettirmek için nasıl yardımcı olabileceğine bakıyoruz ve bitkisel çay kullanmanın nedenlerini ve risk faktörlerini tartışıyoruz.

Çay kabızlığa yardımcı olabilir mi?

Bazı çaylar kabızlığa doğrudan veya dolaylı olarak yardımcı olabilir.

Ilık sıvıların içilmesi, vücuda daha fazla su almak için harika bir yoldur ve sulandırılmış kalmak kabızlığı kolaylaştırmak için güçlü bir doğal yöntemdir.

Dışkıdaki ekstra su daha yumuşak hale getirir ve daha yumuşak bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Aslında, sıvıların düşük olması kabızlığın yaygın bir nedenidir .

Çayın sıcaklığı ayrıca sindirim sistemini de uyarabilir ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Stres ek bir rol oynayabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırmanın yazarları, stresin sindirim sistemi ile ilgili sorunlara neden olabileceği sonucuna varmıştır.

Bu neden bu kadar çok insanın kaygı rahatlatmak ve rahatlatmak için bitkisel çay kullandığını açıklayabilir . Stresi azaltmak için, kişisel çay rutinine bitki çayları eklemeyi deneyin.

Kabızlık için dokuz bitkisel çaylar

Aşağıdaki çaylar kabızlığı gidermeye ve bağırsak hareketlerini teşvik etmeye yardımcı olan müshil veya kas gevşetici etkilere sahip olabilir.

1. Nane çayı

Nane çayı sindirim sorunları için popüler bir doğal ilaçtır ve sindirim sorunları için pek çok OTC ilacı nane özü içerir.

Mentolün nane içindeki rahatlatıcı etkisi, dışkıyı bağırsaklardan geçirirken rahatsız edici bir mideyi gevşetmeye yardımcı olabilir .

Her yemekten sonra bir bardak nane çayı içmek, kabızlık ve mide rahatsızlığı yaşayan insanlara faydalı olabilir.

2. Zencefil

Kabızlık kötü sindirimden kaynaklandığında, zencefil kökü yardımcı olabilir. Birçok insan sindirim sistemindeki tahrişi sakinleştirmek ve sindirimi iyileştirmek için zencefil çayı kullanır.

Zencefil çayı, yoğun bir yemekten sonra sindirime yardımcı olabilir. Her gün yemeklerden sonra 1 veya 2 bardak içmek vücudun gıdayı işlemesine ve bağırsak hareketlerini üretmesine yardımcı olabilir.

3. Siyah çay, yeşil çay veya kahve

Çayları ve kahveyi uyarıcı ayrıca müshil etkisi yaratır.

Siyah çay, yeşil çay ve kahve doğal olarak pek çok insanda barsak hareketlerini hızlandıran bir uyarıcı olan kafein içerir.

İnsanlar genellikle kendilerini uyandırmak ve barsak hareketlerini teşvik etmek için bu içecekleri sabahları içerler.

Bununla birlikte, kafein, buna duyarlı insanlarda olumsuz yan etkileri olabilir.

4. Meyan kökü

Meyan kökünden yapılan çay, sindirim sorunları için popüler bir toniktir. Meyan kökü, anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir ve sindirime yardımcı olabilir.

Bir yemeğin yerleştikten sonra, bir bardak meyan kökü çayı içmek sindirim sistemini rahatlatabilir ve bir bağırsak hareketini teşvik edebilir.

5. Papatya

Papatya, çaylarda vücuttaki rahatlatıcı etkileri için kullanılan tanıdık kokulu bir bitkidir.

Yemeklerden sonra veya günün sonuna doğru bir bardak papatya çayı içmek, bağırsaklardaki kasların sakinleşmesine ve bir yemek ile bağırsak hareketi arasındaki sürenin hızlandırılmasına yardımcı olabilir.

6. maydanoz

Maydanoz, sindirim bozuklukları konusunda yardımcı olabilecek yaygın bir bitkidir.

Bitkinin yapraklarını veya tohumlarını içeren bir çay, hafif kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Geleneksel olarak, insanlar yaprakları çiğnemiş veya ağız kokusu ve şişkinlik gibi sorunları gidermek için kaynaklanıyor .

Bitkisel çayların riskleri

Birçok insan bitkisel çayları yumuşak ve dinlendirici bulsa da, göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır.

Bitki çayları çocuklar için güvenli midir?

Sadece erişkinler müshil çay veya bitki tüketmelidir, çünkü çocuklarda farklı sonuçlara neden olabilirler.

Çocuklarda kabızlığı tedavi etmenin en iyi yollarını bir doktora danışın. Bazı OTC müshil ilaçlar, genç insanlar için dozlarda mevcuttur.

Bitkisel çayların yan etkileri

Bilenenler gibi çaylardaki bazı müshil maddeler yan etkilere neden olabilir ve diyare de dahil olmak üzere ek sorunların ortaya çıkma riskini artırabilir .

Çaylardaki aktif maddeler, bazı ilaçlar ile de etkileşime girebilir.

Kabızlığı gidermek için bir çay içmeden önce, bir doktor veya eczacıya, malzemelerin mevcut ilaçlarla etkileşime girip girmeyeceğini sorun.

Uzun süreli kullanım

Bitkisel çaylar, ara sıra kabızlık konusunda yardımcı olabilir, ancak uzun vadeli bir çözüm değildir.

Bir kişi, müshil çaylarına güvendiklerini ortaya çıkarırsa, kronik kabızlıklarının nedenini teşhis etmek için bir doktora görünmelidir. Bir doktor uzun vadede etkili bir tedavi önerebilir.

Kronik kabızlık altta yatan bir durumu işaret edebilir, bu nedenle tanı almak önemlidir.

Çayların veya diğer bitkisel ürünlerin riskleri veya faydaları konusunda emin olmayan herkes, bunları bir sağlık kuruluşu ile görüşmelidir.

Kabızlık için diğer tedaviler

Aşağıdaki stratejiler kabızlığın tekrar etmesini önleyebilir:

  • Bol su içmek. iyi bağırsak sağlığı ve genel vücut çalışması için gereklidir. Tekrarlayan kabızlığı olan insanlar günde 8 bardaktan fazla içmelidir.
  • Aktiviteyi arttırın. Fiziksel aktivite, sindirim sistemini uyarır ve bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olur.
  • Stresi azalt. Yoga , nefes egzersizleri veya meditasyon gibi teknikler stresle ilgili kabızlık yaşayan insanlara yardımcı olabilir.
  • Diyetinizi geliştirin. Sebzeler ve taze, bütün meyveler de dahil olmak üzere bol miktarda lifli yiyecekler yemek, genellikle bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.

Özetle

Bazı bitkisel çaylar sindirime yardım eder ve ara sıra kabızlığı gidermek için dışkıların geçmesine yardım eder.

Bununla birlikte, şiddetli veya uzun süreli kabızlığın tıbbi tedavi gerektiren altta yatan bir nedeni olabilir.

Kabızlık sık sık görülürse veya bir seferde birkaç günden fazla sürerse, bir doktora görünün.

Yukarıda listelenen çayları denemekle ilgilenen herkes için aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli markalar ve lezzetler var. Genellikle sağlık marketlerinde ve bazı süpermarketlerde stoklanmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Benzer konular