Kepek Tedavisi Doğal Olarak Evde Kurtulmanın En İyi 8 Yolu

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Kepek tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler.

kepek tedavisi
kepek tedavisi

Kafanız kaşınıyor ve omzunuza düşen beyaz kepekten rahatsız mı oldunuz? Yalnız değilsin! Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı bundan muzdarip.

Evet, Kepek hayatının bir noktasında herkesi etkileyen çok yaygın bir sorundur.

Ne bulaşıcı ne de zararlı, ancak toplumda oldukça utanç verici olabilir. Bununla birlikte, kepek tedavisi sıralamazsanız, saç dökülmesi, saç incelmesi, kafada sivilce ve cilt tahrişi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Endişelenmeyin, uygun bakım ve tedavi ile kolayca kontrol edilebilir ve önlenebilir.

Kepek Nedir ? Kepek tedavisi nasıl olur ?

İlk etapta kepeklere ne sebep olur?

Ve son olarak, doğal olarak kepekten nasıl kurtulur ?

Kepek Nedir?

kepek nedir

Kepek, ölü deri hücrelerinin kafa derisinden aşırı dökülmesidir.İnsan vücudunun periyodik olarak ölü cilt hücrelerinden kurtulması normaldir.

Bu ölü hücreler kafanızın kafa derisinden beyaz pul şeklinde dökülecektir.Bu nedenle, az miktarda dökülme tamamen doğal ve normal bir süreçtir.

Ancak kepekten muzdarip insanlar için, hızlı bir şekilde (örneğin her 2-6 günde bir) büyük miktarda dökülmeye neden olur.Tehlikeli olmasa da, belirtiler oldukça sinir bozucu olabilir.

Kepeklerin en yaygın belirtilerden arasında sürekli kaşıntı, tahriş, kızarıklık ve pullu deri bulunur ve beyaz pullar kafa derisi boyunca dağılır.Kepek tedavisi tedavi edilebilir.

Tedavi edilmediğinde, sonunda saç foliküllerini zayıflatacak ve saç dökülmesine yol açacak şekilde kırılma eğilimi gösterecektir.

Kepek hem erkekleri hem de kadınları etkiler.

Bununla birlikte, karşılaştırıldığında, erkekler kadınlardan daha kepek alma eğilimindedir. Kepek genellikle ergenlik döneminde başlar, bu nedenle yetişkinlerde (20 yaşından büyük) küçük çocuklardan daha belirgindir . Kepek 50 yıl sonra çok daha az belirgindir.

kepek nedenleri

Kepek Nedenleri

Kepeklere katkıda bulunan tek bir neden yoktur.Kepek, günlük yaşamımızda temel ve yaygın olan birçok nedenden kaynaklanır.

Bu nedenlere birer birer ayrıntılı olarak bakalım, böylece buna neden olan faktörleri net bir şekilde anlayalım.Sebeplerin açık bir şekilde anlaşılması, kendimizi uygun bir şekilde korumak için ihtiyati önlemler almamıza yardımcı olacaktır.

kuru cilt

Kuru cilt , kepeklerin ana nedenlerinden biridir.Kuru cilt nedeniyle oluşan kepek doğada genellikle daha az yağlıdır ve herhangi bir iltihaplanmaya neden olmaz.

Genellikle, bacak bölgesinde ve vücudun diğer bölgelerinde kuru cilt semptomları yaşayan insanlar kafa derisinde kepeklenme eğilimindedir.Kuru cilde bağlı kepek pulları diğer faktörlere göre daha küçüktür.

Kuru cilt doğası nedeniyle kepek almaya alışkın olanlar, kafa derilerinin her zaman minimum nem ile korunmasını sağlamalıdır.

Bu, kepeklerin doğal olarak kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Düzensiz alışkanlıklar

Deri, insan vücudunun iç ve dış faktörler nedeniyle maksimum acı çeken yönlerinden biridir.

İçinde yaşadığımız dış çevre, değişen yoğunluklarda cildimize sürekli zarar verir.

Bu durumda, cilt kısmını düzenli periyodik olarak temizlemek için yeterince özen göstermemiz önemlidir.Kafa derisi bölgemizi görmezden geldiğimizde, kepek ve diğer tıbbi durumlara neden olan safsızlıklar nedeniyle enfekte olur.

Bu nedenle, kepekleri uzak tutmak için sağlıklı alışkanlıkları izlemek çok önemlidir.

saç bakım ürünleri

Birçoğumuz, şirketlerin yeni bir özelliği öne çıkardığı gibi yeni saç bakım ürünlerini denemeyi alışkanlık haline getirdik.

Yeni özellikten beklentimiz her zaman ihtiyacımızı karşılamıyor.

Bildiğiniz gibi, bir grup ürün kullanmak saç derinize ve saçınıza zarar verir.Ana hasarlardan biri kepek oluşumudur.

Ne yazık ki, kepekten kurtulmak için, halihazırda var olan zararları daha yüksek seviyelere yükselten yeni saç ürünlerini deniyoruz.

Stres ve Uygunsuz beslenme

Bir kişinin yaşadığı yüksek stres seviyeleri de kepeklere neden olabilir.

Yoğun stres yaşamak, kepeği kafa derisine daha fazla zarar veren kalıcı bir sorun haline getirir.

Ek olarak, cilde zarar veya tahrişe neden olan gıda maddelerini tüketmek, kepek üretiminin başlıca nedenlerinden biri olarak hareket eder.Cildinizi, saçınızı ve elbette genel vücudunuzu sağlıklı tutmak için sağlıklı yiyecek alışkanlıkları uygulayın.

Kepekten doğal olarak nasıl kurtulur

Kepeklere neden olan farklı faktörleri gördüğümüze göre, çok fazla hasara neden olmadan kepekten nasıl kurtulacağımızı öğrenelim.

Kepekle saç yağından kremaya, ilaçtan kepek şampuanlarına ve daha pek çok şeye karşı mücadele etmek için tasarlanmış birçok ürün var.

Bununla birlikte, bu ürünlerin çoğu, kafa derisine iyi olmaktan çok zarar verebilecek zararlı kimyasallar içerir.

Burada ana hatlarıyla doğal olarak kepek kurtulmak için en iyi 10 seçenek

Çemen tohumu

emen 1

Çemen Tohumu, her mutfak rafında bulunan yaygın içeriklerden biridir.İnsan sağlığına büyük değer katan birçok tıbbi özelliğe sahiptirler.

Çemen otu tohumları, kepek korunmasına yardımcı olan proteinler, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.Saçlarınızı nemlendirir ve kuru saç derisini yatıştırır.

Ayrıca, saç köklerini güçlendirir ve saçlarınızı daha güçlü, pürüzsüz ve parlak hale getirir.Ayrıca, saç dökülmesi, saç incelmesi, kellik ve saç derisi gibi çeşitli sorunları giderir

Kepekten kurtulmak için Çemen otu tohumları nasıl kullanılır:

 • Bir avuç çemen tohumu alın ve bir gece suda bekletin.
 • Islatılmış çemen tohumlarını bir karıştırıcı kavanoza ince bir macun haline getirin.
 • Macunu kafanıza bolca uygulayın ve 30 dakika bekletin.
 • Sonra hafif bir şampuanla durulayın.
 • En iyi sonuçlar için, kepekten tamamen kurtulana kadar bunu iki kez veya haftada en az bir kez tekrarlayın.
 • Unutmayın, çemen tohumları sadece kepekleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda size sağlıklı ve parlak bir saç verir.

Bu nedenle, maksimum faydalarından yararlanmak için bunları düzenli olarak kullanın.

Aloe vera

aloe vera

Aloe vera, nitelikleri yüksek doğal bir üründür.

Aloe veranın tıbbi özellikleri kepekten kurtulmak için oldukça faydalıdır.Aloe vera, mantar önleyici ve bakteri önleyici özelliklere sahiptir.Bu özellikler kafa derisini kepekle sonuçlanan farklı mantar ve maya türlerinden herhangi bir enfeksiyondan korur.

Ayrıca kaşıntılı kafa derisini nemlendirir ve kafa derisi bölgesine serinletici bir etki yaratarak yatıştırır.

Bu nedenle, kepekten nasıl kurtulacağınız hakkında sorularınız varsa, Aloe vera jeli en iyi cevabınızdır.

Kepekten kurtulmak için Aloe vera jeli nasıl kullanılır:

 • Kafa derisine aloe vera jeli uygulayın ve 30 dakika bekletin.
 • Sonra saçınızı hafif şampuanla yıkayın.
 • En iyi sonuçlar için bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cildi diğer doğal ürünlerden daha iyi zenginleştiren en iyi nemlendirici maddelerden biridir.Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel ve mantar önleyici nitelikleri bakımından zengindir.

Bu onu şiddetli kepek tedavisi için en iyi doğal ürün yapar.

Hindistan cevizi yağında bulunan E Vitamini içeriği, kafa derisini gerekli su içeriğiyle koruyan en iyi nemlendirici yapar.Bu, kepek oluşumunu önlemeye ve halihazırda oluşan kepekten kurtulmaya yardımcı olur.

Kepekten kurtulmak için Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır:

 • Hindistan cevizi yağına saç derisine masaj yapın ve 30 dk bekletin.
 • Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi , insan sağlığına sunduğu çok sayıda sağlık yararıyla bilinir.

Elma Sirkesinin en iyi yağ yakıcı gıdalar listemize kolayca girmesinin nedeni budur.

Yağ yakımına ek olarak, Elma Sirke’nin asidik doğası kepekten kolayca kurtulmaya yardımcı olur. Bu asidik doğa, kafa derisinin saç köklerindeki mantar büyümesiyle savaşır.

Kepekten kurtulmak için elma sirkesi nasıl kullanılır:

 • Elma sirkesini doğrudan kafa derisine veya istediğiniz herhangi bir uçucu yağla birlikte uygulayın. Bu, kepek sıkıntılarınıza elveda demenize yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca, olumlu sonuçlara şahit olmak için düzenli olarak kullandığınız şampuana birkaç damla Elma Sirkesi ekleyin.

Limon suyu ile Yoğurt

limon yoğurt

Yoğurt, kafa derisi sağlığınıza değer katabilecek probiyotik nitelikler bakımından zengindir.

Limon Suyu’ndaki asidik zenginlik , saç köklerinde bulunan mantarları ortadan kaldırarak kepeği durdurmaya yardımcı olur.Buna paralel olarak Yoğurt, katma değeri ile kafa derisinin dokusunu ve sağlığını geliştirir.

Bu nedenle, yoğurda az miktarda limon suyu ilave etmek, karışımı önemli asidik niteliklerle zenginleştirecektir.

Kepekten kurtulmak için yoğurt limon suyu ile nasıl kullanılır:

 • Saçınızı yıkamadan önce haftada bir kez yoğurt limon suyu ile 20 dakika sürün. Kafa derisi zaten şiddetli kepekten etkilenmişse, kepekten tamamen kurtulana kadar bu karışımı üç günde bir kullanın.

Hint yağı

hint yağı

Hint yağı kullanmak, insanların kepekten hızlı ve kolay bir şekilde kurtulmak için benimsediği en eski yöntemlerden biridir.

Hint Yağı antimikrobiyal özellikler bakımından zengindir. Bu özellikler kafa derisindeki enfeksiyonların ve inflamasyonun tedavisinde yardımcı olur.

Kepek tedavisinin yanı sıra hint yağı da saçlarınızı daha kalın ve daha güçlü hale getirir.

Kepekten kurtulmak için hint yağı nasıl kullanılır:

 • Hint yağını ılık sıcaklığa ısıtın.
 • Isıtılmış yağı kafa derisine uygulayın ve parmak uçlarınızla iyice masaj yapın.
 • Uygulamayı gece boyunca bırakın.
 • 1 saat sonra saçınızı durulayın.

Saç yıkandıktan sonra, hint yağının saç kökleriniz üzerindeki nemlendirici etkisini hissedeceksiniz.Bu gerekli nem seviyeleri, köklerde kepek üretimini önler.

Yumurta

yumurta 1

Yumurtalar, kepekten kurtulmak için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Yumurta kepeklere karşı savaşan proteinler, çoklu vitaminler ve kükürt içerdiğinden saçlarınız için harikalar yaratır.

Ayrıca, yumurtalar sadece kepeği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınızı sağlıklı ve parlak tutar.

Ayrıca, köklerinizi güçlendirir ve saçlarınızın uzun ve güçlü olmasını sağlar.

Kepekten kurtulmak için Yumurta nasıl kullanılır:

 • Saç hacmine bağlı olarak 2-3 yumurta sarısını karıştır.
 • Kuru kafa derisine uygulayın ve bir saat bekletin.
 • Sonra hafif bir şampuanla yıkayın.

Aspirin

aspirin

Aspirin , fungisidal ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip salisilik asit içerir.Tokatınızı eksfoliye eder ve kepeği ortadan kaldırır.

Kepekten kurtulmak için Aspirin nasıl kullanılır:

 • 2-3 aspirin tableti ince bir toz haline getirin.
 • Saçlarınızı yıkarken tozu normal şampuanınıza ekleyin.
 • Tamamen durulamadan önce aspirin karışımlı şampuanı saçlarınızda yaklaşık 2 dakika bıraktığınızdan emin olun.

Zeytinyağı

zeytinyağ

Zeytinyağı, kepekleri evde tedavi etmek için en iyi ev ilaçtır.

Kepeklere neden olan mantar ve mayalara karşı savaşabilen anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir.

Zeytinyağı, sağlıklı saç büyümesini teşvik ederek saçınızı besleyen doğal bir saç kremi görevi görür.

Besleyici yağ kuru kafa derisini nemlendirir ve dökülmelerini önler. Ayrıca, dökülmeyi ve kaşıntılı kafa derilerini yatıştırır, böylece sizi kepek semptomlarından kurtarır.

Kepekten kurtulmak için Zeytinyağı nasıl kullanılır:

 • Biraz zeytinyağını ısıtın ve kafa derinize eşit şekilde masaj yapın.
 • 2 saat sonra hafif bir şampuan kullanarak saçınızı durulayın

Sağlıklı beslenme ve sakin kalma

sağlıklı beslenme

Diyetinizi sağlıklı ve besleyici gıdalarla zenginleştirmek, kepekten kurtulmak için başka etkili bir çözümdür.Omega 3 yağ asitleri, vitaminler ve proteinler açısından zengin gıdaları ekleyin. Bunlar saçlarınızı güçlendirir ve kepeklenmeyi önler.

Şekerli ve yağlı ürünlerin aşırı tüketiminden kaçının. Bunun yerine et, yumurta, balık, bakliyat, meyve ve yeşil yapraklı sebzeler gibi sağlıklı yiyeceklerle değiştirin.Ayrıca, cildinizi nemlendirmek için bol su için. Aslında, içme suyu muazzam faydalar sağlar, ancak bunu hafife alma eğilimindeyiz.

Son olarak, zihinsel stresinizi kontrol edin .

Bununla, stressiz yoga tekniklerini ve meditasyonu uygulamak için zaman ayırın.

kepenk

Artık kepekten kurtulmanın doğal yollarını biliyorsunuz.Kepek şiddetliyse zor olabilir, ancak imkansız değildir.

Ayrıca, kepek bir gecede kaybolacak bir şey değildir.Farklılıkları fark etmek oldukça uzun zaman alabilir. Sabır burada anahtar.

Yukarıda belirtilen tüm doğal ev ilaçları kepekten kurtulmak için çok etkilidir.Bunlardan birkaçını deneyin ve hangi çözümün sizin için en uygun olduğunu görün.

Postta bahsedilen ve önerilen her şey doğal ve hafif ürünler olduğundan yan etkiler hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Sizin için hiçbir şey işe yaramazsa, en iyi seçenek dermatoloğunuzu ziyaret etmek ve muayene olmaktır.

Tüm bunlar, şimdi kepek deneyiminizi ve aşağıdaki yorum bölümünde nasıl kurtulduğunuzu duymak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular