Kötü beslenme: Bilmeniz gerekenler

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Kötü beslenme, zayıf bir diyetten veya yiyecek eksikliğinden kaynaklanır. Besin veya enerji alımı çok yüksek, çok düşük veya zayıf dengeli olduğunda gerçekleşir.

Beslenme yetersizliği gecikmiş büyümeye veya israfa yol açarken, çok fazla gıda sağlayan, ancak mutlaka dengelenmeyen bir diyet obeziteye yol açabilir .

Dünyanın birçok yerinde yetersiz beslenme, gıda eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bazı durumlarda yetersiz beslenme, yeme bozukluğu veya kişinin besinleri emmesini engelleyen kronik bir hastalık gibi bir sağlık durumundan kaynaklanabilir.

Bu makale temel olarak yetersiz beslenmeye odaklanacaktır.

Kötü beslenme nedir?

Kötü beslenme, diyet eksikliğini içerir. İnsanlar yanlış türde yiyecekleri çok fazla yiyebilir ve yetersiz beslenebilirler, ancak bu makale yetersiz beslenmeye odaklanır, çünkü bir insan yeterli miktarda besin tüketmediği için yetersiz beslenmeye odaklanır.

Kötü beslenme, vitamin , mineral ve diğer temel maddelerin eksikliğine yol açabilir . Çok az protein, belirtileri arasında şişkin karın bulunan kwashiorkor’a neden olabilir. C vitamini eksikliği birçok hastalığa neden olabilir .

Aşağı yukarı sanayileşmiş ülkelerde az bulunur, ancak yaşlıları, aşırı miktarda alkol tüketenleri ve taze meyve ve sebze yemeyen insanları etkileyebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünya genelinde 462 milyon insan yetersiz besleniyor ve yetersiz beslenme nedeniyle yaşanan yetersiz gelişme küresel olarak 159 milyon çocuğu etkiliyor.

Çocuklukta yetersiz beslenme sadece uzun vadeli sağlık sorunlarına değil, aynı zamanda gelecekteki eğitim zorluklarına ve sınırlı iş fırsatlarına yol açabilmektedir. Yetersiz beslenen çocuklar, büyüdüklerinde genellikle daha küçük bebeklere sahip olurlar.

Ayrıca yaralardan ve hastalıklardan iyileşmeyi yavaşlatabilir ve kızamık , zatürree , sıtma ve ishal gibi hastalıkları karmaşıklaştırabilir . Vücudu hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Belirtiler

İşaretler ve yetersiz beslenmenin belirtileri şunlardır :

 • Yiyecek veya içeceklere iştahsızlık veya ilgi eksikliği
 • yorgunluk ve sinirlilik
 • konsantre olamamak
 • her zaman üşüyor olmak
 • yağ kaybı, kas kütlesi ve vücut dokusu
 • hastalanma ve iyileşme süresinin uzaması riski daha yüksek
 • yaralar için daha uzun iyileşme süresi
 • ameliyat sonrası daha yüksek komplikasyon riski
 • depresyon
 • azaltılmış cinsel dürtü ve doğurganlık sorunları

Daha ciddi vakalarda:

 • nefes almak zorlaşıyor
 • cilt ince, kuru, elastik olmayan, solgun ve soğuk olabilir
 • yanakların içi boş gözükür ve
 • saçlar kurur ve seyrekleşir, kolayca dökülür

Sonunda solunum yetmezliği ve kalp yetmezliği olabilir ve kişi tepkisizleşebilir. Toplam açlık 8 ila 12 hafta içinde ölümcül olabilir.

Çocuklar büyüme eksikliği gösterebilir ve yorgun ve sinirlenebilir olabilir. Davranışsal ve entelektüel gelişim yavaş olabilir ve muhtemelen öğrenme güçlüğü ile sonuçlanır.

Tedaviyle bile, zihinsel işlev üzerinde uzun vadeli etkiler olabilir ve sindirim sorunları devam edebilir. Bazı durumlarda, bunlar ömür boyu olabilir.

Yetişkinlik döneminde başlayan ve yetersiz beslenmeye sahip yetişkinler genellikle tedaviyle tam bir iyileşme sağlar.

Nedenler

Kötü beslenme, çeşitli çevresel ve tıbbi koşullardan kaynaklanabilir.

1) Düşük gıda alımı

Bu, yutmanın zor olduğu bir hastalığın, örneğin disfajinin semptomlarından kaynaklanabilir .

2) Akıl sağlığı sorunları

Depresyon, demans , şizofreni , anoreksiya nervoza ve bulimia gibi durumlar yetersiz beslenmeye neden olabilir.

3) Sosyal ve mobilite sorunları

Bazı insanlar yemek satın almak için evden çıkamaz ya da yemek hazırlamayı fiziksel olarak zor bulamaz.

4) Sindirim bozuklukları ve mide koşulları

Vücudun besinleri etkili bir şekilde emmemesi durumunda, sağlıklı bir diyet bile yetersiz beslenmeyi önleyemez.

Sürekli ishal, kusma veya her ikisi de yaşamsal besin kaybına neden olabilir.

5) Alkolizm

Alkole bağımlılık , gastrite veya pankreasın zarar görmesine neden olabilir. Bunlar, yiyecekleri sindirmeyi, belirli vitaminleri emmeyi ve metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretmeyi zorlaştırabilir.

Alkol kalori içerdiğinden kişi aç hissetmeyebilir. Vücuda gerekli besinleri sağlamak için yeterli yiyecekleri yiyemezler.

6) Emzirme eksikliği

Emzirmemek, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bebeklerde ve çocuklarda yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Risk faktörleri

Dünyanın bazı bölgelerinde, yaygın ve uzun süreli yetersiz beslenme, gıda eksikliğinden kaynaklanabilir.

Daha zengin ülkelerde, en fazla yetersiz beslenme riski taşıyanlar şunlardır:

 • yaşlı insanlar, özellikle hastanede yatanlar
 • düşük gelirli insanlar
 • besinleri emmekte zorluk çekenler
 • ciddi bir hastalık veya durumdan iyileşen insanlar

Teşhis

Erken tanı ve tedavi yetersiz beslenme gelişimini ve komplikasyonlarını önleyebilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcılarının bu koşulları teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olabilecek 5 aşamalı bir plandır.

İşte adımlar:

 • Adım 1 : Boy ve kiloyu ölçün, vücut kitle indeksini ( BKİ ) hesaplayın ve bir skor verin.
 • Adım 2 : Planlanmamış kilo kaybı yüzdesini not edin ve bir puan verin. Örneğin, ağırlıksız yüzde 5 ila 10’luk bir plansız kayıp 1 puan verir, ancak yüzde 10’luk bir kayıp 2 puan verir.
 • 3. Adım : Herhangi bir zihinsel veya fiziksel sağlık durumunu ve puanını belirleyin. Örneğin, bir kişi çok hasta olmuşsa ve 5 günden fazla yiyecek almamışsa, puan 3 olacaktır.
 • Adım 4 : Genel bir risk puanı almak için adım 1, 2 ve 3’ten puanlar ekleyin.
 • Adım 5 : Bir bakım planı geliştirmek için yerel yönergeleri kullanın.

Eğer kişi yetersiz beslenme riski altındaysa, genel puanı 0 olacaktır. 1 puanı orta riskli, 2 veya üzeri ise yüksek riskli olduğunu gösterir.

tedavi

Düşük risk : Tavsiyeler hastanede ve evde devam eden taramaları içerir.

Orta risk : Kişi gözlemden geçirilebilir, diyet alımı 3 gün boyunca belgelenir ve devam eden taramalar yapılır.

Yüksek risk : Kişinin bir beslenme uzmanından ve muhtemelen diğer uzmanlardan tedaviye ihtiyacı olacak ve sürekli bakım görecek.

Tüm risk kategorileri için, yiyecek seçimleri ve diyet alışkanlıkları konusunda yardım ve tavsiye verilmelidir.

Tedavi türleri

Tedavi tipi yetersiz beslenmenin ciddiyetine ve altta yatan koşulların veya komplikasyonların varlığına bağlı olacaktır.

Sağlık hizmeti sağlayıcısı, tedavi için özel amaçları olan, hedefli bir bakım planı hazırlayacaktır. Normalde özel olarak planlanmış bir diyet ve muhtemelen bazı ek besin takviyeleri ile bir beslenme programı olacaktır.

Ciddi beslenme bozukluğu veya absorpsiyon problemleri olan kişiler, tüpten veya damardan yapay beslenme desteğine ihtiyaç duyabilirler.

Hasta ilerleme açısından yakından izlenecek ve beslenme gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için tedavileri düzenli olarak gözden geçirilecektir.

Diyet

Bir diyetisyen, doğru kalori ile sağlıklı, besleyici bir diyet tüketmelerini teşvik etmek için hasta ile sağlıklı yiyecek seçimlerini ve diyet kalıplarını tartışacaktır. Yetersiz beslenenler başlamak için ek kaloriye ihtiyaç duyabilirler.

İzleme süreci

Düzenli izleme, uygun kalori ve besin alımını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu, hastanın gereksinimleri değiştikçe ayarlanabilir. Yapay beslenme desteği alan hastalar olabildiğince çabuk normal şekilde yemek yemeye başlayacaktır.

Önleme

Kötü beslenmeyi önlemek için, insanların çeşitli yiyecek türlerinden bir dizi besin tüketmeleri gerekir. Dengeli bir karbonhidrat , yağ, protein, vitamin ve minerallerin yanı sıra bol miktarda sıvı ve özellikle de su alımı yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular