Lahana’nın sağlığa faydaları nelerdir?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Eğer henüz lahana denememişseniz, şimdi zamanı olabilir. Besinlerle dolu, dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biri.

İçerdiği besinler sağlıklı cilt, saç ve kemikleri destekler. Lif içeriği, sindirimi arttırır ve kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur.

Ispanaktan daha fazla besin değeri ile diyabette kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye , kanser riskini düşürmeye, kan basıncını düşürmeye ve astım gelişimini önlemeye yardımcı olabilir .

Lahana ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ana makalede.

 • Lahana lifli yüksek yeşil, yapraklı, kışlık bir sebzedir.
 • Lahananın potasyum içeriği kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir
 • Kan inceltici ilaç kullanan veya böbrek sorunu olan herkes diyete daha fazla lahana eklemeden önce bir doktora danışmalıdır.

Yararları

Lahanadaki besinler refahın artmasına yardımcı olabilir ve çeşitli sağlık problemlerini önleyebilir.

Diğerlerinin yanı sıra lif, antioksidanlar , kalsiyumve K vitamini içerir.

Lahananın içindeki klorofilin bile sağlık yararları olabilir.

Aynı zamanda iyi bir C vitamini ve demir kaynağıdır.

Şeker hastalığı

Lahanadaki lif ve antioksidanlar diyabete karşı koruma sağlayabilir.

Lif : Çalışmalar, yüksek oranda lif alımının, tip-1 diyabetli kişilerde kan glukoz seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir. Tip 2 diyabet hastaları kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinin düzeldiğini görebilirler .

 • Yaklaşık 16 gram (g) ağırlığında kıyılmış lahana  lif 0.6 gram. lif içerir
 • Pişirilmiş lahana (yaklaşık 130 g) ihtiva eden bir kap içerir lif 2.6 g.

Antioksidanlar : Lahana , alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir.

Araştırmalar  bunun glikoz seviyelerinin düşürülmesine, insülin duyarlılığının arttırılmasına ve diyabetli hastalarda oksidatif stres kaynaklı değişimlerin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir . Ayrıca bu hastalarda periferik nöropati ve otonom nöropati azaltabilir .

Çoğu çalışma, diyet kaynaklarından ziyade, intravenöz olarak uygulanan yüksek dozlarda alfa-lipoik asit kullanmıştır. Bununla birlikte, lahana doğal olarak vücudumuzda üretilen bu besin maddesinin günlük alımına katkıda bulunabilir.

Kalp hastalığı

Lahanada bulunan lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini kalp sağlığını destekler.

Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için sodyum alımını azaltırken potasyum alımının arttırılması önerilir.

Bir çalışmada, her gün 4.069 miligram (mg) potasyum tüketen katılımcılar, günde yaklaşık 1.793 mg tüketenlere kıyasla iskemik kalp hastalığından yüzde 49 daha düşük ölüm riski yaşadılar .

Potasyumun yüksek alımı, inme riskinin azalması, kas kütlesi kaybına karşı korunma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir .

Kan basıncını düşürmek için, potasyum kan damarlarını genişlettiği için daha fazla potasyum tüketmek, sodyum alımını azaltmak kadar önemli olabilir.

Önerilen potasyum alımı günde 4.700 mg’dır .

Lahana alımın artmasına yardımcı olabilir.

 • Doğranmış lahana da 79 mg potasyum içerir.
 • Pişirilmiş lahana 296 mg potasyum içerir.

Yüksek potasyum alımı, tüm nedenlerden ötürü yüzde 20 daha az ölüm riskiyle ilişkilidir .

Kanser

Lahana ve klorofil içeren diğer yeşil sebzeler vücudun heterosiklik aminleri emmesini önlemeye yardımcı olabilir . Bu kimyasallar hayvansal kaynaklı yiyecekleri yüksek sıcaklıkta ızgara yaparken üretilirler ve kanserle ilişkilendirilirler.

İnsan vücudu çok fazla klorofil ememiyorsa da, lahanadaki klorofil bu kanserojenlere bağlanır ve vücudun onları emmesini önler. Bu şekilde, kanser riskini sınırlamaya yardımcı olabilir.

Kemik sağlığı

Bazı araştırmalar, düşük bir K vitamini alımının, daha yüksek kemik kırılma riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir .

İnsan vücudu ihtiyaç duyduğu K vitamininin çoğunu oluştururken, sağlık için yeterli K vitamini tüketimi önemlidir . Kemik matriks proteinlerini değiştirmeye yardımcı olur, kalsiyum emilimini artırır ve idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltabilir.

Lahana iyi bir K vitamini kaynağıdır.

Sindirim

Lahana lif ve su bakımından yüksektir. Bunların her ikisi de kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve düzenliliği ve sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

Ayrıca B vitaminleri ve demir emilimini destekleyen C vitamini içerir. Bunlar gıdanın enerjiden salıverilmesi için esastır.

Sağlıklı cilt ve saç

Lahana beta-karoten bakımından yüksektir , vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde A vitaminine dönüşür.

Bu besin cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesini sağlar. Ayrıca cildin ve saçın nemli kalmasına yardımcı olan yağ olan sebumun üretimi için de gereklidir. Bağışıklık fonksiyonu, görme ve üreme fonksiyonu da A vitamini güveniyor.

Bir bardak pişmiş lahana ayrıca, cilt, saç ve kemikler için yapı sağlayan anahtar protein olan kolajeni oluşturmak ve korumak için gerekli olan 53.3 mg C vitamini sağlar.

C vitamini ve demir de lahana bulunur. C vitamini vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Bir fincan pişmiş lahana, 1.17 mg demir içerir. Yeterli miktarda demir alımı aneminin önlenmesine yardımcı olabilir .

Beslenme

Lahana, besin ve lif bakımından zengin, yeşil ve yapraklı dayanıklı bir bitkidir.

Yaklaşık 16 g ağırlığında kıyılmış, çiğ lahana, :

 • 8 kalori
 • 0.68 g protein
 • 1.4 g karbonhidrat
 • 0.6 g lif
 • 24 mg kalsiyum
 • 0,24 mg demir
 • 8 mg magnezyum
 • 15 mg fosfor
 • 79 mg potasyum
 • 6 mg sodyum
 • 19.2 mg C vitamini
 • 23 mcg folat
 • 112.8 mikrogram (mcg) K vitamini
 • 80 mcg A vitamini,

Farklı lahana türleri biraz farklı lezzet ve besin profillerine sahiptir.

Hizmet önerileri

Lahana, salatalarda veya sandviçlerde veya sargıda çiğ olarak, buharda pişirilmiş, kızartılmış, haşlanmış, sote edilmiş veya çorba ve güveçlere eklenebilir.

Riskler

Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler kandaki potasyum seviyelerinde artışa neden olabilir. Muz ve pişmiş lahana gibi yüksek potasyumlu yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir.

Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekler tamamen işlevsel olmayanlar için zararlı olabilir. Böbrekler kandan fazla potasyum çıkaramazsa, ilave potasyum tüketmek ölümcül olabilir.

Bir fincan lahana 1.062.1 mcg K vitamini sağlar.Kan sulandırıcıların aktivitesine müdahale edebilir. Bu ilaçları alan hastalar, kaçınılması gereken yiyecekler hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular