Meme ağrısının nedenleri ? etki eden faktörler ve önlemleri

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Bazıları çamaşır deterjana alerjisi veya uygun olmayan bir sütyen gibi basit meme ağrısının birçok nedeni vardır. Göğüs ucu ağrısı aynı zamanda adet, hamile veya emziren kadınlarda sık görülen bir durumdur.

Enfeksiyon ve kanser gibi meme başı ağrısının daha ciddi nedenleri vardır , bu nedenle doktora uygun tanı ve tedavi için bakmak önemlidir.

Bir semptom olarak, meme ağrısı kişiden kişiye değişir. Bazıları meme uçlarının ağrılı ve hassas olduğunu düşünürken, diğerleri kaşıntıyla birlikte keskin ağrı veya ağrı hissedebilir.

Nedenler

Bu yazıda meme ağrısının olası bazı nedenlerine bakalım:

1. Sürtünme

Meme uçları, özellikle spor aktiviteleri sırasında, kıyafetlere sürtünme nedeniyle ağrılı olabilir.

Sürtünme, meme uçlarının ağrılı olmasının en yaygın sebebidir. Koşu, sörf veya basketbol gibi spor aktiviteleri sırasında meme uçları bir forma veya kötü sutyenlere sürtündüğünde sürtünme meydana gelebilir.

Meme ucundaki sürtünme sıklıkla ağrıya ve acı veren ağrıya neden olabilir. Cilt ayrıca kuru veya çatlamış olabilir.

Ayrıca, daha uzun egzersiz süreleri de uzun sürtünme süreleri anlamına gelir. Sürtünmeye karşı hassas olan insanlar, egzersiz sırasındaki meme uçlarına cerrahi bant takmak gibi ekstra önlemler almayı seçebilirler.

2. Enfeksiyon

Sürtünme, alerjik reaksiyon ya da çatlak veya kanama nedeniyle yaralanan meme uçları enfeksiyon riski daha yüksektir. Emzirme ve emzirme de enfeksiyon riskini artırabilir.

Meme uçlarında pamukçuk olarak da bilinen bir mantar enfeksiyonu, sürtünme kaynaklarını azaltarak ortadan kalkmayan yanma, acı veren bir ağrı olarak hissedilir. Meme uçları parlak pembe olabilir ve areola kırmızımsı veya lapa lapa olabilir.

Süt kanallarından hamilelik sırasında mastitis mümkündür. Bakteriler kanalda büyümeye ve yayılmaya başlayabilir. Bu enfeksiyon türü şişmiş, kırmızı, ağrılı meme ve meme ucuna neden olabilir.

Mastit antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmezse, bir apse oluşabilir. Meme başı ve meme ağrısının yanı sıra aşağıdaki semptomları yaşayan herkes doktora görünmelidir:

 • ateş veya titreme
 • meme dokunma hissi sıcak
 • meme ve meme başındaki cilt kızarıklığı
 • düzensiz meme şişmesi

3. Alerji veya atopik dermatit

Çamaşır deterjanı mevcut cilt koşullarını ağırlaştırabilir.

Meme uçlarını tahriş edebilecek çeşitli ev ürünleri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • vücut losyonu
 • çamaşır deterjanı
 • sabun
 • yumuşatıcı
 • parfüm
 • kumaşlar

Alerjik reaksiyonun diğer belirtileri meme başı ve areola etrafındaki kırmızı veya çatlamış cilt ve sürekli kaşıntıdır. Bazı durumlarda, döküntü oluşabilir.

4. Cinsel temas

Cinsel aktivite meme ağrısının başka bir nedeni olabilir. Vücut sürtünmesi veya meme uçlarını içeren cinsel aktivite ağrılığa neden olabilir. Bu ağrı genellikle geçicidir ve genellikle meme uçlarının iyileşmesi için zaman vererek tedavi edilir.

Nemlendiriciler veya meme koruyucuları kullanmak, sürtünmeyi en aza indirmeye yardımcı olabilir ve semptomların kötüleşmesini önleyebilir.

5. Hormonal değişiklikler

Bir kadının aylık döngüsündeki normal hormonal değişiklikler aynı zamanda meme başı ve meme ağrısını da tetikleyebilir. Bu semptomlar genellikle periyodun başlamasından hemen önceki günlerde hissedilir, östrojen ve progesteron seviyelerinde artış memelere daha fazla sıvı çekip şişmelerine neden olur.

Hormonal değişikliklerle ilişkili ağrı genellikle dönem başladığında azalır. Bu ağrı birkaç günden fazla devam ederse, bir kadın doktoruyla konuşmak isteyebilir.

6. Kanser ve Paget hastalığı

Bazı meme ağrıları ve diğer semptomlar kanser gibi sorunların belirtisi olabilir, ancak tümörler genellikle ağrıya neden olmaz. Kanserin neden olduğu meme ağrısı genellikle sadece bir memeyi ve meme ucunu etkiler.

Paget hastalığı , aynı memedeki tümörler ile birlikte sıklıkla görülen meme başı içeren nadir bir kanser türüdür. Paget hastalığı ve meme kanseri olan kişiler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer semptomları yaşayabilir:

 • düzleşmiş veya ters bir meme ucu
 • meme ucundan sarımsı veya kanlı akıntı
 • kaşıntı veya karıncalanma hissi
 • meme başı ağrısı

Paget hastalığı ve meme kanseri, etkilenen hücrelerin incelenmesiyle teşhis edilir. Paget hastalığı nadir görülürken, semptomlarından emin olmayan herkes doktora görünmelidir

7. Hamilelik sırasında meme ağrısı

Meme ucu ağrısı, hamilelik veya emzirme döneminde de yaygındır. Göğüsler büyüyebilir ve ağrı hissedebilir. Meme uçları ve areola koyulaşabilir ve ağrıyabilir ve meme uçlarında küçük yumrular oluşabilir.

Uygun destek destekleri sürtünmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı hamile kadınlar, burada gösterilenler gibi gece boyunca destekleyici bir sütyen giymeyi yararlı bulmaktadır . Uyku sütyenleri ayrıca bebek doğduktan sonra meme başı ve meme ağrısını azaltmada yardımcı olur.

Spor sütyenleri ile uygun sütyen ve rahat kullanıldığı için önerebiliriz.Mağazamızda spor sütyenleri ve anne sütyenleri mevcuttur.

8. Emzirme

Emzirme meme başının ağrısının ortak bir nedenidir. Bu çoğunlukla bebeğin mandallama tekniğinden kaynaklanmaktadır. Bebeğin ağzında yeterince memesi yoksa, meme başı diş eti ve sert damaktan yukarı doğru çıkacaktır. 

Bir anne göğüs pompası kullanıyorsa, bu da meme ağrısına neden olabilir. Acı, çok fazla emmeden veya doğru şekilde uymayan bir meme ucu koruyucusundan kaynaklanabilir. Göğüs pompasını daha konforlu bir ayara ayarlamak ve uygun şekilde oturan meme korumaları elde etmek rahatsızlığı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bir bebek meme ucunu diş etleriyle ağızlarının çatısı arasına çok fazla bastırırsa, meme ucuna kan akışını kısıtlayabilir. Bu, acı veren ve meme ucunun beyaz, daha sonra kırmızı, sonra da art arda mor renge dönüşmesine neden olan vazospazm adı verilen şeyle sonuçlanabilir.

tedavi

Sürtünmeden kaynaklanan meme başı ağrısı, uygun şekilde takılmış bir spor sütyen, pürüzsüz sentetik kumaşlar giymek veya kızarıklık koruyucuları ve meme kalkanları gibi koruyucu ürünler kullanarak önlenebilir. Bazı kremler veya merhemler de sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Emziren annelerin, bebeklerinin iyi beslenme alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı olmak için emzirme danışmanının değerlendirmesini ve bakımını yapmaları teşvik edilir. Birçok sağlık sigortası planı bu sağlık ihtiyacını karşılamaktadır.

Meme kanseri sıklıkla cerrahi, radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir . Küçük Paget hastalığı vakalarının tedavisi genellikle meme ucunun çıkarılmasını ve etkilenen memede radyasyon tedavisi kullanılmasını içerir . Bazı durumlarda tüm meme dokusunun çıkarılmasını gerektirebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çoğu durumda, meme uçlarında ağrı basittir ve neden tedavi edildiğinde iyileşir. Kalıcı semptomlar yaşayan herkes, tanı ve doğru tedaviyi tartışmak için doktorlarını görmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular