Meme kanserinin her asamasında ne olur ? Tedaviler nedir ? Hangi asamadayım ?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Meme kanseri evreleri 0-4 arasında değişmektedir. Her aşamada farklı semptomlar ve tedavi seçenekleri vardır.

Meme kanserinin dört aşaması vardır ve bir doktor meme kanserinin bu dört aşamadan hangisine ulaştığını belirlemek için TNM evreleme sistemini kullanır.

Bir kişinin meme kanserinin hangi aşamada ulaştığını belirlemek için, bir doktor testleri gerçekleştirir. Testler kan testleri, BT ve şunları PET taramaları , MRI en X-ışınları, bir mamogram dahil ve ultrason .

Evre 0 meme kanseri

TNM evreleme sistemi, meme kanserinin evresini ve uygun tedaviyi tanımlamaya yardımcı olur.

Evre 0 meme kanseri olan bir kişinin invazif olmayan bir kanser tipi vardır.

Bu, kanserin vücutta başka hiçbir yere yayılmadığı ve kanserli hücrelerin büyümeye başladıkları memede kaldıkları anlamına gelir.

Evre 0 meme kanserinin erken teşhisi, bir kişinin derhal tedavi görebileceği anlamına gelir.

Bu, kanserin bir meme kanseri tipine dönüşmesini önleyebilir.

Evre 0 meme kanseri tedavisi

Aşama 0 meme kanseri için, aşağıdakileri içeren çeşitli tedavi seçenekleri vardır :

cerrahlık

Bir lumpektomi, kanserli hücrelerin memeden alınmasını içerir. Hücrelerin bir alanda kalması bir seçenektir. Bu nispeten kısa ve basit bir işlemdir ve bir kişi aynı gün ameliyattan sonra eve gidebilmelidir.

Kanser hücreleri meme boyunca belirirse, doktor tüm göğsün çıkarılmasını içeren bir mastektomi önerebilir . Plastik cerrahlar memeyi aynı anda veya daha sonraki bir tarihte yeniden yapabilirler.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi , kanser hücrelerini öldürmeye ve yayılmalarını engellemeye yardımcı olabilir. Meme ameliyatı alanı iyileştikten sonra tipik olarak radyasyon tedavisi gören bir kişi olacaktır. Bu genellikle ameliyattan 4-6 hafta sonradır.

Hormon tedavisi

Vücutta doğal olarak bulunan östrojen hormonu bazı meme kanseri türlerini etkileyebilir.

Kişi ayrıca vücuttaki bu hormonların seviyelerini yönetmek için radyasyon terapisine ihtiyaç duyabilir.

Aşama 1 meme kanseri

Aşama 1 meme kanseri , kanserli hücrelerin çevresindeki meme dokusunu istila ettiği anlamına gelir. Evre 1 meme kanseri iki alt kategoriye sahiptir – 1A ve 1B .

Evre 1A meme kanseri olan kişilerde meme kanseri vardır:

 • Memenin dışına yayılmayan çapı 2 cm’den (cm) fazla olmayan bir tümör.

Evre 1B meme kanseri olan kişilerde aşağıdakileri gösterebilen invazif meme kanseri vardır:

 • Memede tümör yok, ancak kanserli hücrelerin çapı 0.2-2 (milimetre) mm arasında olan ve ayrıca lenf düğümlerinde de olabilen kümeler halinde oluşmuştur.
 • Lenf düğümlerinde gelişen 0.2-2 mm arasında değişen küçük kanser hücrelerinin yanı sıra memede 2 cm’den daha büyük olmayan bir tümör.

Mikroskopik istila, kanser hücrelerinin süt kanalı astarı veya lobül dışına yayılmaya başladığı yerdir. Mikroskobik istila mevcutsa, doktorlar hala kanseri 1. aşama meme kanseri olarak sınıflandırıp, bu hücrelerin 1 mm’den daha fazla ölçmemesini sağlar.

Evre 1 meme kanseri tedavisi

Ameliyat birincil tedavi olsa da, doktorlar evre 1 meme kanseri için çeşitli tedavi seçenekleri sunabilirler .

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, evre 1 meme kanseri için standart bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, bir doktor, özellikle hormon tedavisi uygunsa, 70 yaşın üzerindeki kişiler için radyasyon tedavisi önermeyebilir.

Kemoterapi

Kemoterapi önerilmeden önce , bir doktor kanserin olup olmadığını görmek için test yapar.

Test sonuçları, kanserin östrojen ve progesteron veya insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) olarak adlandırılan başka bir proteine ​​duyarlı olmadığını gösterirse, üçlü negatif meme kanseri (TNBC) olarak bilinir.

Hormon tedavisi bu kanser tipine karşı etkisizdir ve TNBC’li kişilerin genellikle kemoterapiye ihtiyacı olacaktır.

Evre 2 meme kanseri

Evre 2 meme kanseri ayrıca 2A ve 2B olarak bilinen alt kategorilere sahiptir .

Evre 2A meme kanseri, istilacı bir kanserdir:

 • Memenin kendisinde tümör büyümesi yoktur, ancak çapı 2 mm’nin üzerinde olan kanserli kitleler, üç aksiller lenf düğümü (koltuk altı ve etrafındaki) veya göğüs kemiğinin yanındaki lenf düğümlerinde büyür.
 • Memede, aksiller lenf bezlerine yayılmış çapı 2 cm’nin altında olan bir tümör vardır.
 • Tümör 2-5 cm çapındadır ancak aksiller lenf bezlerine yayılmamıştır.

Evre 2B meme kanseri, istilacı bir meme kanseridir;

 • Çapı 2-5 cm arasında değişen bir tümör, kanserli hücre kümelerinin yanı sıra lenf bezlerinde büyüyor. Bu kanserli hücreler 0,2 mm-2 mm arasında gruplar oluşturur.
 • 2-5 cm çapında bir tümör vardır ve kanserli hücreler göğüs kemiği tarafından bir ila üç aksiller lenf düğümüne veya lenf düğümüne yayılmıştır.
 • Tümör 5 cm’den büyüktür, ancak kanserli hücreler aksiller lenf bezlerine yayılmadı.

Evre 2 meme kanseri tedavisi

Evre 2 meme kanseri için en yaygın tedavi şekli cerrahidir.

cerrahlık

Çoğu durumda, tedavi kanseri çıkarmayı içerir.

Evre 2A veya 2B meme kanseri olan bir kişi lumpektomi veya mastektomi geçirebilir. Doktorlar ve birey, tümörün büyüklüğüne ve konumuna göre karar verebilir.

Birden fazla tedavinin bir arada uygulanması

Doktor evre 2A veya 2B meme kanseri olan kişilere radyasyon tedavisi, kemoterapi ve hormon tedavisi önerebilir.

Evre 3 meme kanseri

Kemoterapi genellikle evre 3 meme kanseri için tedavinin ilk aşaması olacaktır.

Evre 3 meme kanseri için alt kategoriler 3A, 3B ve 3C’dir.

3A meme kanseri, istilacı bir meme kanseridir:

 • Memede tümör yoktur veya dört ila dokuz aksiller lenf düğümünde veya lenf düğümlerinde göğüs kemiğinde bulunan kanserle birlikte herhangi bir boyutta bir tümör büyümektedir.
 • Kişi 5 cm’den büyük bir tümöre ve ayrıca 0.2-2 mm arasında olan lenf düğümlerinde meme kanseri hücre kümelerine sahiptir.
 • Tümör 5 cm’den daha büyüktür ve kanser ayrıca bir ila üç aksiller lenf düğümüne veya lenf düğümlerini göğüs kemiğinin yakınında da yaymıştır.

Evre 3B meme kanseri invaziv meme kanseridir:

 • Herhangi bir boyutta bir tümör, göğüs duvarına veya göğsün derisine yayılarak, şişliğin veya ülserin gelişmesine neden olmuştur. Ayrıca, dokuz aksiller lenf düğümüne kadar yayılmış olabilir veya göğüs kemiği tarafından lenf düğümlerine yayılmış olabilir.

Kanser memenin cildine yayılırsa, bir kişinin enflamatuar kanseri olabilir.

Belirtileri inflamatuar meme kanseri şunlardır:

 • memenin cildi kırmızıya dönüyor
 • memenin şişmesi
 • meme doğal olmayan bir şekilde sıcak hissediyor

Evre 3C meme kanseri, istilacı bir meme kanseridir:

 • Memede gerçek bir tümör yoktur veya tümör herhangi bir boyutta olabilir ve göğsün duvarına veya göğsün derisine yayılır. Kanser ayrıca 10 veya daha fazla aksiller lenf düğümünde de bulunabilir.
 • Kanser, bir kişinin köprücük kemiğinin üstündeki veya altındaki lenf düğümlerine veya aksiller lenf düğümlerine veya göğüs kemiğinin yakınında bulunan lenf düğümlerine yayılmıştır.

Evre 3 meme kanseri tedavisi

Evre 3 meme kanseri olan kişilerin tedavisi kemoterapi, cerrahi ve radyasyon içerir. Tipik olarak, doktorlar, bir tümörü küçültmek amacıyla ameliyatı gerçekleştirmeden önce kemoterapiyi uygular.

Evre 3 meme kanseri olan insanlar, kalan kanser hücrelerini yok etmek için muhtemelen radyasyon tedavisine ihtiyaç duyacaklardır. Doktorlar ayrıca hormon tedavisi ve gerekirse ek hedefli tedaviler önerebilirler.

Evre 4 meme kanseri

Evre 4 meme kanseri olan bir kişi, yalnızca yakındaki lenf düğümlerine değil aynı zamanda daha uzak lenf düğümlerine ve vücuttaki diğer organlara da yayılmış bir kansere sahiptir.

Evre 4 meme kanseri en ileri evredir. Aynı zamanda ikincil veya metastatik meme kanseri olarak da bilinir. Evre 4 meme kanseri, şimdi bir kişinin vücudunun diğer bölümlerine yayılmış olan tekrarlayan meme kanseri olabilir.

Evre 4 meme kanseri tedavisi

Tipik olarak, evre 4 meme kanseri tedavisi, kemoterapi, radyasyon terapisi ve hormon terapisi (uygunsa) kombinasyonunu içerir.

Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinin büyümesine izin veren proteini hedefleyen bir tedavidir ve bu terapi türü, aynı zamanda, 4. aşama meme kanseri olan insanlar için bir seçenek olabilir.

Bazen cerrahlar tümörleri denemek ve çıkarmak için çalışırlar, ancak bu genellikle tedavi için ilk seçenek değildir.

Bununla birlikte, doktorlar, evre 4 meme kanserinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek bazı sorunları tedavi ederek ağrı kesici yardım için ameliyat önerebilirler. Bunlar arasında omurilik sıkışması, metastazın neden olduğu tek kitlelerin çıkarılması yer alır.

Bir doktor ayrıca, aşağıdaki gibi semptomları tedavi etmek için ilaç yazabilir:

 • ruh hali için antidepresanlar
 • ağrı ve nörolojik durumları yönetmek için antikonvülsanlar
 • ağrıyı yönetmek için lokal anestezikler

Her zaman yeni tedaviler ve terapiler ortaya çıkmaktadır ve herhangi bir aşamada meme kanseri olan herkes bu yeni tedavileri denemek için gönüllü olabilir. Bunu düşünenlerin, kendi alanlarında herhangi bir çalışma olup olmadığını görmek için doktorlarıyla konuşmaları gerekir.

Meme kanseri tedavisi hakkında önemli noktalar

Yakın bir aile üyesine sahipse, meme kanseri riski artar.

Meme kanserinin evreleri, doktora meme kanserinin ne kadar geliştiğini ve etkili olabilecek tedavi seçeneklerinin bir göstergesidir.

Bununla birlikte, belirli bir tip meme kanseri tedavisinin ne kadar başarılı olabileceğini belirlerken doktorun göz önünde bulundurduğu başka faktörler de vardır.

Bunlar şunları içerir:

 • Yaş : 40 yaşın altındakiler daha agresif meme kanserine sahip olma eğilimindedir.
 • Gebelik : Doktorlar kemoterapiyi ikinci veya üçüncü trimestere kadar geciktirebilir ve hormon ve radyasyon tedavisini bebek doğana kadar geciktirebilirler.
 • Kanser ne kadar hızlı büyür ve yayılır : Daha agresif kanserler daha agresif tedaviler gerektirir.
 • Aile öyküsü : Yakın akrabalarında meme kanseri olan kişilerin bunu kendi başlarına deneyimleme olasılığı daha yüksektir .

Özetle

Bir kişinin bakış açısı erken tanı ve kanserinin evresine bağlıdır. Kişi ne kadar erken tedavi görürse prognoz o kadar iyidir.

Kadınlar aylık meme muayenesi yaparak düzenli olarak meme kanseri belirtilerini kontrol etmeli ve düzenli mamogram yaptırma konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

Bazı kişilerin risk faktörlerine bağlı olarak diğerlerinden daha erken taramaya başlaması gerekebilir. Bunu doktorla tartışın daha sonra taramaya başlamaya aday olabilirler, ancak karar vermeyi, en iyi şekilde tavsiyede bulunabilecek bir doktorla paylaşmak iyi bir fikirdir.

Tedavi, meme kanseri aşaması, aile öyküsü, genetik ve bir kişinin kişisel tercihleri ​​gibi birçok faktöre bağlıdır. Doktorlar tedaviyi her bireye göre uyarlayacak ve bir kişinin başlangıçta ne kadar iyi yanıt vereceğine bağlı olarak onu ayarlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular