Menopoz belirtileri neler ? Adet görmedim menopoza mı giriyorum ?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Menopoz, bir kadının doğurganlık döngüsünün sonu anlamına gelir. Hormonal ve fizyolojik değişikliklerle doğal bir süreçtir. Ne bekleyeceğinizi bilmek geçişi kolaylaştırabilir.

Tüm kadınlar menopoz yaşarlar , her birinin gördüğü değişiklikler diğerlerinden farklı olarak değişir.

İşte bir kişinin süreci daha iyi anlamasına yardımcı olmak için belirtileri daha iyi karşılama

Menopoz sadece son adet görmeden 12 ay sonra olur

Popüler algı menopozun aniden meydana geldiği olabilir. Menopoz bir süreçtir ve zaman içinde ayrı bir nokta değildir.

Bu yüzden çoğu kadın için adet görme bir anda durmak yerine yavaş yavaş azalır. Menopoz belirtileri yavaş görünebilir, en üst noktaya ulaşabilir ve daha sonra bir kadın doğurganlık döneminden uzaklaştıkça yavaş yavaş azalır.

Menopozun en erken evresine perimenopoz denir. Vücut düşük doğurganlığa doğru ilerledikçe düzensiz dönemlere neden olur . Adet sona erdiğinde ve onunla birlikte doğurganlıkta bir kadın menopoza girer.

Az sayıda kadında primer over yetersizliği (POI) var. Bu erken menopoza neden olur ve bir kadının normalden daha az yumurta ürettiği anlamına gelir.

POI’li kadınlar menopoz ile uyumlu hormonal değişiklikler gösterirler, ancak 40 yaşından önce. Menopoz semptomları yaşamayabilirler veya semptomları hafif olabilir.

Perimenopoz ?

Menopozun en erken evresi, perimenopoz denilen kadın doğurganlıktan uzaklaştıkça düzensiz dönemlere neden olur.

Perimenopoz genellikle kademelidir. Bu işlem sırasında bir kadın vücudunda başka değişiklikler yaşayabilir. Örneğin, cilt ve saçlarda değişiklik

Bu değişiklikler yaşlanmanın bir parçasıdır ve kısmen daha düşük hormon seviyeleri nedeniyledir. Bir kadının genleri ayrıca cilt değişikliklerini, saçların incelmesini ve grileşmesini de etkiler.

Sebep ne olursa olsun, bu değişiklikler üzücü olabilir. Bazen değişiklikler menopoz çağındaki kadınlarda sık görülen tiroid koşullarından veya anemiden kaynaklanır . Değişiklikler göze çarpıyorsa veya ani bir doktora başvurulmalıdır.

Saç dökülmesini yavaşlatmada etkili ilaçlar vardır ve kremler ve şampuanlar yardımcı olabilir.

Kadınlar perimenopozun çeşitli, hepsinde veya arada bir belirtilerine sahip olabilir ve bunlar gelip gidebilir.

Kadınların çoğunluğu perimenopoz semptomları yaşıyor

Çoğu kadın, birçok perimenopoz semptomlarından bazılarını yaşar. Sonunda biten düzensiz dönemler tek belirti değildir.

En sık görülen perimenopoz semptomlarından bazıları şunlardır:

  • Sıcak basmalar : Bunlar, üst gövdede ani sıcak hissi verir. Bazı kadınlar da kırmızı lekeler geliştirir.
  • Uyumakta zorluk çekme : ani gelen gece terlemeleri olabilir.
  • Artan vajinal kuruluk ve duyarlılık : Vajinanın duvarları ince olduğu için olur.
  • Stres inkontinansı : Egzersiz yaparken veya hapşırırken idrar kaçırma eğilimi. Bazı kadınlar idrarlarını banyo aralarında tutmakta zorlanıyor. Östrojen mesane ve üretranın sağlığını korur ve bu hormon azaldıkça idrar fonksiyonunu etkiler.
  • Duygu dalgalanmaları : Bunlar, değişen hormon seviyelerinden kaynaklanıyor olabilir. Bazı kadınlar bu sırada endişe veya depresyon yaşarlar .
  • seks hayatı değişir : Fiziksel değişiklikler seks yapmayı zorlaştırabilir. Bu, kadınların seks hakkında ve romantik ilişkilerinde nasıl hissettiğini etkileyebilir.
  • Kas kaybı ve yağ kazancı : Kadınlar kas kütlesini kaybedebilir ve bel çevresinde aşırı kilo alabilir.
  • Osteoporoz : Kemikleri inceleyen bu durum insanları kemik kırıklarına karşı daha savunmasız hale getirir.

Perimenopozun belirtileri, hormon seviyeleri dalgalanırken ve vücut geçişe uyum sağladığından ortaya çıkar.

Kısırlık menopozda tek kaçınılmazlığıdır

Birçok kadın menopoz konusunda olumlu bir deneyime sahiptir ve kendilerini güven ve bilgelik kazanıyor gibi hissederler. Gerçekte, menopozda doğurganlık kaybı dışında hiçbir şey kaçınılmazdır.

Her kadının menopoz tecrübesi değişebilir. Diğer kadınların tecrübeleri hakkında okumaya yardımcı olabileceği halde, kurul genelinde geçerli bir formül yoktur.

Vücut hala hormon üretir

Menopozdan sonra vücudun hormon üretmeyi bıraktığı doğru değildir. Böbreküstü bezleri östrojen ve progesteron üretmeye devam eder , ancak genel üretim azalır.

Menopoz ilişkilerinizi ve yaşam tarzınızı etkileyebilir

Menopoz sadece fizyolojik bir deneyim değildir. Aynı zamanda derin kültürel anlamı vardır.

Bazı kadınlar için menopoz “yaşlanmak” anlamına gelir. Bu birçok duyguyu tetikleyebilir. Bazıları menopozdan anlam ve bilgelik elde eder, bazıları ise depresyon yaşayabilir.

Menopozla ilgili kültürel değerler ve varsayımlar bir kadının bu doğal beden süreci hakkında nasıl hissettiğini etkileyebilir. Buna tepki verme şekli, ilişkilerini ve yaşam tarzını etkileyebilir. Örneğin, menopozal kilo alımına inanan bir kadın kaçınılmazdır egzersiz yapmayı bırakabilir.

Tersine, yaşla birlikte geldiğine inandığı bilgelikle neşe duyan bir kadın kendini daha iyi hissedebilir. Bu nedenle, her zamankinden daha maceracı veya özgüvenli hissedebilir.

Herhangi bir durumda olduğu gibi, bir kadının menopoz sırasındaki düşünceleri nasıl hissettiğini etkiler. Zor duygular yaşayan kadınlar, bunu ele almak için bir doktorla veya terapistle konuşabilir.

Kadınlar hala hamile kalabilir

Menopoz tamamlanana kadar gebelik hala mümkün olabilir.

Bir kadının dönemleri bir kerede kaybolmaz, onun doğurganlığı da olmaz. Menopozun başlangıcı doğurganlığın sona ermesinin başlangıcına işaret eder. Bir kadın hala yumurtlayabilir ve yumurtalar hamilelik üretebilecek kadar sağlıklı olabilir. Doğurganlık yalnızca menopoz tamamlandığında sona erer.

Hamile kalmak istemeyen kadınlar , süreleri 12 ay boyunca duruncaya kadar kontrasepsiyon kullanmaya devam etmelidir . Özellikle, hormonal kontraseptifler menopoz semptomlarını değiştirebilir, bu nedenle kadınlar önce bir doktora danışmalıdır.

Prezervatifler hala cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için akıllı bir seçenektir . Vajinal kuruluk farkedilirse suda çözünür bir kayganlaştırıcı kullanılabilir. 

Menopoz bir hastalık değildir

Menopoz bazen böyle konuşulsa bile, bir hastalık değil, bir yaşam geçişidir.

Perimenopoz semptomları yaşandığında, genellikle kısa süreli ve hafiftir. Bir birey semptomlarını izlemek ve bunları bir doktora rapor etmek isteyebilir.

Menopoz da vücudun başarısız olduğuna dair bir işaret değildir. Bazı kadınlar, sağlık sorunları veya başka bir sorun nedeniyle menopoza girmeye çok erken başladıklarından endişe ediyor.

Çoğu kadın menopoza 50 yaş civarında girer. Ancak, her iki yöndeki değişkenlik normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Menopoza sağlıklı geçiş mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular