Menopoz cinsel dürtüyü nasıl etkiler?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Menopoz sonrası kadınların libidoyu azaltabileceğini öne süren postmenopozal kadınlarda cinsel sorunlar daha yaygındır.

Azalan cinsel dürtü, genellikle uyarılmayı azaltabilecek ve cinsiyetin daha acı verici hale gelmesine neden olabilecek östrojen seviyelerinin azalmasından kaynaklanır .

Bu yazıda, menopozun birinin cinsel dürtüsünü ve libidoyu iyileştirmek için yapılabilecekleri nasıl etkileyebileceğini inceliyoruz .

Menopoz ve libido

Menopoz nedir?

Menopoz semptomları, bir kadının eşiyle ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Menopoz, bir kadının periyodunu kalıcı olarak sürdürmeyi bıraktığı zaman, ancak bir kadının adet döngüsünden daha fazlasını etkileyebilir.

Menopoz, bir kadının cinsel hayatı dahil olmak üzere hayatını etkileyen fiziksel ve duygusal değişikliklere neden olabilir.

Menopoza bağlı bazı semptomlar ve yan etkiler şunlardır:

 • kaygı
 • mesane kontrolü sorunları
 • azalmış cinsel dürtü ve arzu (libido)
 • depresyon
 • uyumakta zorluk
 • Seyrekleşen saç
 • kilo almak

Bu etkilerin her biri bir kadının yaşam kalitesini ve eşiyle ilişkisini etkileyebilir.

Libido nedir?

Libido cinsel ilgi ve cinsel zevk anlamına gelir.

Menopozdan geçen bazı kadınlar libidoyu azalttığını bildirmiştir ancak nedenleri kişiden kişiye değişmektedir.

Bir incelemeye göre , menopoz sonrası kadınlarda bildirilen cinsel sorun oranları yüzde 68 ile 86,5 arasındadır.

Bu aralık genel olarak tüm kadınlardan çok daha yüksektir, bu oran yüzde 25 ile 63 arasındadır .

Menopoz neden libidoyu etkiler?

Azalan östrojen seviyeleri vajinaya kan akışının azalmasına neden olabilir ve bu da vajina ve labia dokularının incelmesine neden olabilir. Bu olursa cinsel uyarılmaya daha az duyarlı olurlar.

Azalan kan akışı ayrıca vajinal yağlamayı ve genel uyarılmayı da etkiler. Sonuç olarak, bir kadın seksten fazla hoşlanamayabilir ve orgazma ulaşmada zorluk yaşayabilir. Seks rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir.

Perimenopoz ve menopoz sırasındaki dalgalanan hormon seviyeleri de bir kadının zihinsel sağlığını etkileyebilir ve bu da libidinde azalmaya neden olabilir.

Stres aynı zamanda bir kadının libidolarını da etkileyebilir, çünkü bir işe girebilir, ebeveynlik yapabilir ve yaşlanan ebeveynleri önemseyebilir. Menopoz sırasında bir kadının yaşayabileceği hormon seviyelerindeki değişiklikler onu sinirlendirebilir veya depresyona sokabilir, bu nedenle günlük stresle baş etmek daha zor olabilir.

Kadın Sağlığı derneği yayınlanan bir makaleye göre , menopozla ilişkili daha belirgin yan etkileri olan kadınların daha düşük libido seviyelerini bildirme olasılığı daha yüksektir.

Bu yan etkilere örnek olarak sıcak basmalar, depresyon, anksiyete, uyumakta zorluk ve yorgunluk dahildir .

Bir kadını menopozdan geçirmeyi azaltan libido yaşama olasılığını artıran diğer faktörler şunlardır:

 • kalp hastalığı , diyabet veya depresyon gibi kronik sağlık durumlarının geçmişi
 • sigara içme öyküsü
 • Düşük seviyelerde fiziksel aktivite yapmak

Bir kadın bu koşulların cinsel dürtüsünü nasıl etkileyebileceği konusunda doktoruyla konuşmalıdır.

Libido geliştirmek için ipuçları

Bir kadının libidosunu arttırmak için atabileceği birkaç adım var. Bunlar tıbbi tedavileri, yaşam tarzı değişikliklerini ve ev ilaçlarını içerir.

Tıbbi tedaviler

Bir kadın inceltme ve kuruluk gibi vajinal dokusunda değişiklikler yaşarsa, östrojen tedavisini düşünmek isteyebilir.

Reçeteli östrojen kremler, haplar veya vajinal halkalar şeklinde doğrudan vajinaya uygulanabilir. Bunlar genellikle normal doğum kontrol haplarından daha düşük östrojen dozları içerir .

Bazı kadınlar daha yüksek düzeyde hormon içeren östrojen hapları almak isteyebilir. Hormon replasman tedavisi olarak bilinen bu tedavi, sıcak basmalar ve ruh hali değişiklikleri gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir, fakat aynı zamanda risk de taşıyabilir.

Herhangi bir ilaç almaya başlamadan önce hormon replasman tedavisi düşünen bir kadın doktoru ile görüşmelidir.

Bir çalışmada , hormon tedavisi kullanan kadınların, yapmayan kadınlara kıyasla daha yüksek düzeyde cinsel istek bildirdiği bulundu.

Bir kadın östrojen veya testosteron tedavileri kullandıktan sonra cinsel yaşamında herhangi bir değişiklik yaşamaz.

Bir kadın ayrıca cinsel işlev bozukluğu veya cinsel ilişkiyi arttırma konusunda uzmanlaşmış bir terapisti görmeyi de tercih edebilir. Bazen çiftler birlikte terapiye katılmak isteyebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı kadınlar seks sırasında suda çözünür kayganlaştırıcılar kullanmaktan yararlanabilir. Bunlar çoğu eczanede bulunur

Bununla birlikte, kadınlar suda çözünmeyen ve silikon bazlı kayganlaştırıcılardan kaçınmalıdır, çünkü bunlar korunmak için kullanılan prezervatifleri parçalayabilir .

Rutin olarak 30 dakika veya daha fazla egzersiz yapmak gibi fiziksel aktiviteyi arttırmak, düşük libido dahil menopoza bağlı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet yemek, bir insanın genel olarak iyi olma hissini de artırabilir.

Cinsel alışkanlıkları değiştirme

Bir kişinin, eşiyle yakınlık hissini geliştirmesinin birçok yolu vardır, bunlar:

 • Cinsel rutinleri değiştirme : Ön sevişme için uzun süreler geçirmeyi deneyin, samimi bir deneyim geliştirmek için fanteziler deneyebilir.Cinsel orgazm hedefi olmadan dokunmaya çalışın.
 • Birlikte stresi azaltmak: Bir çiftin yakınlığını artırmak için yatak odası dışında yapabileceği birçok stres giderici teknik vardır. Örnekler, birlikte planlanan tarihlere birlikte gitmeyi, yürüyüşe çıkmayı ya da egzersiz, el sanatları veya yemek pişirme gibi hobilerle birlikte zaman geçirmeyi içerir.
 • Mastürbasyonun Uygulanması : Tek başına zaman geçirmek ve bir birey için ne tür dokunma ve cinsel uyarıların işe yaradığını araştırmak, bir eşle ihtiyaçları ve tercihleri ​​hakkında konuşmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, eşinin baskısı olmadan kişinin cinsel aktivite konusunda daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Doğal ilaçlar

Bazı kadınlar libidolarını arttırmaya çalışmak için doğal takviyeler kullanır. 

Kadınlarda libidoyu artırmak için kullanılan bazı doğal ilaçlar şunlardır:

 • Bal veya kırmızı bal
 • yonca
 • soya

Bir kadın, aldıkları diğer reçeteler ve takviyelerle olumsuz etkileşimde bulunmamalarını sağlamak için almadan önce bu ilaçları bir doktorla görüşmelidir. Soya östrojen içerir, bu yüzden diğer östrojen tedavileri ile reaksiyona girebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Perimenopoz veya menopoz, cinsel aktivite de dahil olmak üzere günlük aktiviteleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunda, bir kadın doktoruyla konuşmalıdır.

Bazen, bir doktor sağlık alışkanlıklarında değişiklikler önerebilir, ayrıca reçeteli ilaçların düşük libido dahil semptomları hafifletmeye yardımcı olup olmayacağını tartışabilir.

Özetle

Bir doktor azaltılmış cinsel dürtüden sorumlu olabilecek diğer koşulları ekarte edebilecektir.

Bazı kadınlar menopozda libido azalması yaşarken, bazıları yaşamaz.

Bazı kadınlar menopozdan sonra artmış libido bile yaşayabilir. Bunun nedeni hamilelik üzerindeki stresin azalması ve daha az çocuk yetiştirme sorumluluğu olabilir.

Bir kadının libido menopozdan sonra etkilenirse, doktoru ile yaşam kalitesini artırabilecek tedaviler hakkında konuşmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular