Mide ağrısına sebep olan nedir? Gastrit ile baş etme

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Mide ağrıları, çocuklarda ve yetişkinlerde yaygın bir şikayettir. Üst midede, üst bağırsaklar, safra kesesi, karaciğer ve pankreas dahil olmak üzere birçok hayati yapı bulunur. Gaz veya mide virüsü gibi üst mide ağrısından sorumlu olan birçok konu endişe kaynağı olmamakla birlikte, diğerleri tıbbi tedavi gerektirebilir.

Birkaç durum üst karın ağrısına neden olabilir. Çoğu durumda, bir durum diğerine yol açabilir. Örneğin, ülserler hazımsızlığa neden olabilir veya safra kesesi taşları karaciğer fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Bu yazıda, üst mide ağrısının on olası nedenini, ayrıca tedavi seçeneklerini ve ne zaman doktora görüneceğinizi öğrenin.

Üst mide ağrısının nedenleri arasında şunlar olabilir:

Gaz

Mide ağrısının bir nedeni gaz olabilir.

Doğal olarak bağırsaklarda ve sindirim sisteminde gaz oluşur. Bu gaz biriktiğinde basınç, şişkinlik veya dolgunluk hissine neden olabilir.

Bir enfeksiyon, virüs, ishal veya kabızlık gaz ağrısının çok yoğun olmasına neden olabilir.

Gaz eğer olabilir:

 • Acı dalgalar halinde geliyor.
 • Ağrı midenin şişmesine neden olur.
 • Midede bir şey hareket ediyor gibi hissediyor.
 • Yanma ya da gaz geçmesi var.
 • Bir kişinin ishal veya kabızlık vardır.

Gaz ağrısı genellikle ciddi değildir ve reçetesiz satılan ilaçlar (OTC) yardımcı olabilir. Bir kişi ayrıca, havanın yutulmasını önlemek ve gazın daha da kötüleşmesini önlemek için daha yavaş yemeyi deneyebilir. Bazı insanlar brokoli gibi bazı yiyeceklerin gaz ağrısına neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu fark eder.

Gaz genellikle işlem görmeden birkaç saat içinde kaybolur. Ateş , kontrolsüz kusma veya şiddetli ağrı ile ortaya çıkarsa, doktora görünmek en iyisidir.

Hazımsızlık

Hazımsızlık, üst midede ve bazen ağızda veya boğazda yanma hissidir. Ağrı da sandıktan kaynaklanıyormuş gibi hissedebilir.

Hazımsızlık için kullanılan tıbbi terim dispepsidir. Genellikle, asidik yiyecekleri yedikten sonra midede çok fazla asit olduğunda ortaya çıkar.

Daha az yaygın olarak, hazımsızlık, mide ülseri, asit reflü veya hatta mide kanserinden kaynaklanabilir . Çok ağrılı olan veya açıklanamayan kilo kaybıyla ortaya çıkan sık hazımsızlık, daha ciddi bir endişenin işareti olabilir.

Bazı yiyecekler gibi tetikleyicileri belirlemek, bir kişinin sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmasına yardımcı olabilir.

Sık veya şiddetli hazımsızlığı olan kişiler, belirtileri anlamak veya altta yatan bir nedeni teşhis etmek için bir doktorla konuşmak isteyebilir.

Gastrit

Gastrit mide zarının şiş ve ağrılı olmasına neden olur.

Akut gastrit kısa vadede ortaya çıkar ve genellikle Helicobacter pylori bakterileri gibi bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle hızlı bir şekilde ortaya çıkar .

Bazı durumlar mide zarını tahriş eder ve kronik gastrit yapar.

Kronik gastrit nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Crohn hastalığı
 • otoimmün hastalıklar
 • sarkoidoz
 • alerjiler
 • bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda virüsler

Antibiyotikler genellikle bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir. Gastrit kronik olduğunda, altta yatan nedenin teşhisi ve tedavisi yardımcı olabilir.

Birçok insan için, daha az asitli bir diyet yiyerek veya ilaç alarak mide asidini azaltmak da yardımcı olabilir. Ağrı kesiciler semptomlara yardımcı olabilirken, mide zarını koruyan ilaçlar semptomların daha da kötüleşmesini önleyebilir.

Mide virüsleri

Mide virüsleri kusmaya ve mide bulantısına neden olabilir.

Gastroenterit , üst mide ağrısına ek olarak mide bulantısına, kusmaya ve ishale neden olabilen bir mide virüsüdür. Mide virüsü olan kişilerde ayrıca baş ağrıları , kas ağrıları ve düşük enerji olabilir.

Bazı insanlar mide iltihabına mide gribi diyor, fakat aslında bir grip türü değil.

Çoğu insan için belirtiler birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ağır öğünlerden kaçınmak ve sadece sıvı içmek, bir kişinin kusturulmasına yardımcı olabilir.

Su kaybını önlemek için hayati öneme sahiptir , bu nedenle belirtiler geçene kadar spor içeceği gibi elektrolitleri restore eden bir şeyler içmeyi düşünün.

Bazı insanlar zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar, bebekler ve çok küçük çocuklar ve kanser gibi ciddi sağlık durumları olanlar dahil olmak üzere dehidrasyondan kaçınmak için tıbbi tedaviye ihtiyaç duyabilirler .

Kas ağrısı

Birçok kas üst mideye uzanır. Hafif kas yaralanmaları veya spazmlardan kaynaklanan ağrı, üst karın bölgesinde geçici ağrıya neden olabilir.

Ağrı genellikle hafif masaj ve dinlenme ile iyileşir. Bazı insanlar soğuk ve sıcak paketleri kullanarak da rahatlama bulur.

Kas ağrısı yoğunsa veya birkaç gün sonra iyileşmezse, değerlendirme için bir doktora görünün.

Apandisit

Apandisit , ek bir enfeksiyondur. Tedavi olmadan, ekin yırtılmasına neden olabilir ve durum hayati tehlike yaratabilir.

Apandisitin erken evrelerinde, bir kişi göbek deliğinin etrafında donuk bir ağrı hissedebilir, ancak bu ağrı üst mideye yayılabilir. Enfeksiyon kötüleştikçe, ağrı sağ alt tarafa doğru hareket eder.

Çoğu durumda, bir doktor eki kaldırarak apandisit tedavi eder.

Safra Taşı

Safra kesesi taşları safra kesesinde gelişebilecek sert kolesterol veya bilirubin oluşumlarıdır . Her zaman sorunlara neden olmazlar, ancak bazen bir biliyer kanalı tıkarlar.

Bir safra taşından tıkanma, sağ üst midede şiddetli ağrının yanı sıra kusma, halsizlik ve halsizliğe neden olabilir.

Tedavi edilmeyen safra kesesi taşları karaciğer ve pankreasın çalışmasını etkileyebilir. Bu olduğunda, kişi cilt ve gözlerin sararmasıyla sarılık yaşayabilir veya ciddi pankreas enfeksiyonu geçirebilir.

Çoğu durumda, bir doktor safra kesesini gidererek safra kesesi taşları tedavi eder ve bir kişi bu organ olmadan düzenli bir hayat yaşayabilir. Veya, bir doktor taşları çözmek için ilaç verebilir.

Safra kesesi taşları kendi başlarına geçerse, bir doktor taşların yeniden ortaya çıkma riskini azaltmak için daha fazla egzersiz veya daha az yağlı bir diyet gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Karaciğer veya pankreas sorunları

Karaciğer, pankreas ve safra kesesi, sindirimi desteklemek için birlikte çalışır. Her üç organ da midenin sağ üst tarafındadır.

Bazen tedavi edilmeyen safra kesesi taşları kanalları tıkayarak karaciğerde veya pankreasta ağrıya neden olur.

Hepatit gibi karaciğer hastalıkları karaciğer ağrısına neden olabilir. Pankreas iltihabı olan pankreatitde ağrıya neden olabilir. Karaciğer veya pankreas kanseri gibi diğer bazı nedenlerin olasılığı daha düşüktür.

Ek karaciğer ya da pankreas problemleri belirtileri şunlardır:

 • sarı gözler veya cilt
 • Koyu idrar
 • çok soluk veya bağırsak hareketleri
 • mide bulantısı
 • kusma
 • giderek kötüleşen ağrı

Doğru tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Pankreatitli kişilerin sıvı ve gözlem için hastanede kalması gerekebilir. Karaciğer hastalıkları ilaç gerektirir ve karaciğer nakli ilerlemiş karaciğer hastalığını tedavi edebilir.

Karaciğer ve pankreas kanserleri kemoterapi , radyasyon veya ameliyat gerektirebilir . Karaciğerde veya pankreastaki ağrının sebebi ne olursa olsun, hızlı bir tanı hayat kurtarıcı olabilir.

doktora gitme

Bağırsak tıkanması

Bağırsak tıkanması bağırsakları tıkayarak herhangi bir şeyin geçmesini zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Bu şiddetli ağrı, kabızlık ve yemeğin sindirilmesi ve emilmesinde zorluklara neden olabilir.

Mide ağrısına ek olarak, bir bağırsak tıkanıklığı belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • kusma safra, yeşilimsi sarı bir madde
 • şişmiş bir mide
 • gaz geçirememe veya bağırsak hareketine sahip olmama
 • yoğun kramp

Bağırsak tıkanması tıbbi bir acil durumdur, çünkü bağırsak yırtılabilir veya ciddi şekilde enfekte olabilir. İlaçlar, sıvılar ve ağrı kesiciler genellikle yardımcı olurlar. Bazı durumlarda, bir cerrahın tıkanıklığı gidermesi gerekebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Bir kişinin ateşi ve karın ağrısı varsa 24 saat içinde doktora gitmesi gerekir.

Çoğu durumda, üst mide ağrısının tedavi olmadan geçip geçmeyeceğini beklemek ve görmek güvenlidir. Ağrı devam ederse veya daha da kötüye giderse, doktora görünmek en iyisidir.

Aşağıdaki durumlarda 24 saat içinde doktora görünün.

 • Kusma 12 saatten fazla sürer.
 • Karın ağrısı ile birlikte bir ateş var.
 • Karın ağrısı, mideye darbe gibi bir ani acılar
 • Yeni bir ilaç aldıktan sonra kişi karın ağrısı büyümesi

Acil servise gidin ya da aşağıdaki durumlarda acil bakım isteyin:

 • Sağ üst karın bölgesinde şiddetli ağrı var.
 • Mide ağrısı dayanılmaz.
 • Hamile bir kadın ciddi karın ağrısı yaşabilir
 • İdrar yapmayan, çatlamış dudaklar, çok kuru cilt, kafa karışıklığı, baş dönmesi veya batık gözler gibi ciddi dehidrasyon belirtileri görülür.
 • Yenidoğanda sürekli kusma veya yüksek ateş vardır.

Özetle

Karın ağrısı küçük bir rahatsızlık verebilir ya da işleyişini zorlaştıracak kadar yoğun olabilir. Tıbbi yardımın gerekli olup olmadığına karar vermeden önce diğer belirtilere dikkat etmek önemlidir.

Birçok durumda, özellikle küçük enfeksiyonlar veya gazdan dolayı olanlar, üst karın ağrısı birkaç saat veya gün içinde kaybolur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular