Nar suyunun sağlık yararları

0
277

Taze meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil veya ıspanak dolu olması gerekmez. Nar suyu 100’den fazla fitokimyasal içerir. Nar meyvesi binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde nar suyu, birçok sağlık yararı için çalışılmaktadır. Kanser önleme, bağışıklık desteği ve doğurganlık konusunda yardımcı olabilir .

Narın Faydaları

İşte narın potansiyel faydalarından bazıları.

1. Antioksidanlar

Nar, tarih boyunca sağlık yararları için yenmiştir. Günümüzde, bu meyvenin suyu sağlıklı diyetlerin popüler bir parçasıdır.

Nar taneleri canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır .

Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha yüksek seviyede antioksidan içerir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan vardır . Nar suyundaki antioksidanlar, serbest radikallerin uzaklaştırılmasına, hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir .

2. C vitamini

Tek bir nar günlük alınması gereken c vitamini karşılayabilmektedir.

3. Kanser önleme

Nar suyu son zamanlarda araştırmacılar prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulundu. 

Nar suyunun kanseri önlediğini veya riski azalttığını kanıtlayan insanlar ile uzun vadeli çalışmalar yapılmamasına rağmen, diyetinize eklemeniz kesinlikle zarar veremez. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda cesaret verici sonuçlar olmuştur ve şimdi daha büyük çalışmalar yapılmaktadır .

4. Alzheimer hastalığının korunması

Meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurduğu ve hafızayı koruduğuna inanılıyor.

5. Sindirim

Nar suyunun ishale yardım edip etmeyeceği konusunda çelişkili inançlar ve araştırmalar olsa da , çoğu doktor kendinizi daha iyi hissedene ve semptomlarınız düzelene kadar kaçınmanızı önerir.

6. Anti-inflamatuar

Nar suyu, yüksek antioksidan konsantrasyonu nedeniyle güçlü bir antienflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve oksidatif stres ve hasarı önleyebilir .

7. Artrit

Nar suyundaki flavonoller osteoartrit ve kıkırdak hasarına katkıda bulunan iltihabı engellemeye yardımcı olabilir . Meyve suyu şu anda osteoporoz üzerindeki potansiyel etkileri için çalışılmaktadır

8. Kalp hastalığı

Nar suyu, en sağlıklı kalp suyu olarak bilinir. Kalbi ve arterleri korumaktadır.

Küçük çalışmalar , meyve suyunun kan akışını iyileştirdiğini ve arterlerin sert ve kalın olmasını engellediğini göstermiştir. Ayrıca , arterlerde plak büyümesini ve kolesterol birikmesini yavaşlatabilir . Ancak nar, kan basıncı ve statinler gibi kolesterol ilaçlarıyla olumsuz reaksiyona girebilir .

Meyve suyunu içmeden veya bir nar özü takviyesi almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

9. Kan basıncı

Günlük nar suyu içmek de sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bir kapsamlı bir inceleme randomize kontrollü çalışmaların kalp sağlığı günlük nar suyu dahil etmek için son derece faydalı olacağını belirtti.

10. Antiviral

C vitamini ile E vitamini gibi bağışıklık sistemini güçlendiren diğer besinler arasında nar suyu, hastalığı önleyebilir ve enfeksiyonla mücadele edebilir. Narların ayrıca laboratuar testlerinde antibakteriyel ve antiviral olduğu gösterilmiştir. Sık görülen enfeksiyon ve virüsler üzerindeki etkileri için araştırılmaktadırlar.

11. Vitamin bakımından zengin

C vitamini ve E vitamini yanı sıra, nar suyu iyi bir folat , potasyum ve K vitamini kaynağıdır.

Günlük diyetinize nar ilavesi yapmaya karar verirseniz ya da hemen şimdi yudumladıysanız ve sonra şeker ekleyin ve yüzde 100 saf nar suyu olduğundan emin olmak için etiketi kontrol edin. Veya taze meyve suyu verin.

12. Hafıza

Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre, günde 3 bardak nar suyu içmek, öğrenmeyi ve hafızayı geliştirebilir .

13. Cinsel performans ve doğurganlık

Nar suyunun antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme yeteneği onu potansiyel bir doğurganlık yardımcısı yapar. Oksidatif stresin, sperm fonksiyon bozukluğuna neden olduğu ve kadınlarda doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir .

Meyve suyunun plasentadaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar bunun sağlayabileceği kesin yararları henüz bilmiyorlar. Nar suyu içmek , erkek ve kadınlarda testosteron düzeylerini artırabilir , cinsiyete neden olan temel hormonlardan biridir.

14. Dayanıklılık ve spor performansı

Üzerine, vişne ve pancar suyunu karıştırın. Nar suyu, yeni spor performans arttırıcı olabilir. Meyve suyu, acıyı azaltmaya ve güç kazanımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca egzersizin neden olduğu oksidatif hasarı azaltır.

15. Diyabet

Nar, geleneksel olarak Orta Doğu ve Hindistan’daki diyabet ilaçları olarak kullanılıyordu . Narın diyabet üzerindeki etkileri hakkında hala bir şey bilinmemekle birlikte, insülin direncini azaltmaya ve kan şekeri düşürmeye yardımcı olabilir .

Özetle

Diyetinize nar suyu ekleyerek kronik hastalık ve iltihaplanma riskinizi azaltabilirsiniz. Aynı zamanda meyvenin besinlerini ve antioksidanları arttırmanın harika bir yoludur.

Her gün nar suyunu içmeden önce doktorunuza danışmanız, herhangi bir ilaçla karışmamasını sağlamak için en iyisidir. Ayrıca, kan şekerlerinin optimal kalmasını sağlamak için bütün narlar boyunca nar suyu seçtiyseniz, şeker hastaları günlük olarak kan şekerlerini kontrol etmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz