Neden ağzımda acı bir tat var?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Ağızda acı veya kötü bir tat, keskin veya ekşi yiyecekleri yemeye normal bir reaksiyon olabilir. Ancak, tadı uzun bir süre devam ettiğinde veya beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğinde, bununla ilgili olabilir.

Tat, zayıf diş hijyeni, ağız kuruluğu veya hamilelik gibi birçok faktörden etkilenebilecek karmaşık bir anlamdır.

Kalıcı bir acı tadı tedavi etmek, altta yatan koşulların tedavi edilmesini içerir, ancak insanlar tatsız tadı, bu arada bazı basit ev ilaçlarıyla yönetebilirler.

Bu makalede, ağızda acı bir tadın 13 olası nedenini ele alıyoruz. Ayrıca belirtileri ve tedavileri de tartışıyoruz.

Belirti ve bulgular

Ağızda kalıcı bir değişmiş tat, tıbbi olarak disgezi olarak bilinir. Bu tat, nahoş olarak tanımlanır ve altta yatan neden tedavi edilinceye kadar uzun sürebilir.

Dis eti hastaları sıklıkla aşağıdakilerden biri olarak tanımladıkları sürekli bir tada sahip olabilirler:

 • acı
 • madeni
 • sert
 • tuzlu

Tadı rahatsız edici olabilir ve hatta yemek yerken veya içerken başka şeylerin tadına bakmayı zorlaştırabilir. Bir kişi dişlerini fırçaladıktan sonra bile hala bir tada sahip olabilir. Ayrıca, nedene bağlı olarak başka semptomlar da yaşayabilirler.

Nedenler

Ağızda acı bir tadın nedenlerinin çoğu ciddi değildir. Bununla birlikte, semptomlar tahriş edici olabilir ve bir kişinin düzenli diyetine veya günlük yaşamdan zevk almasına müdahale edebilir.

Aşağıdaki koşullar ağızda acı bir tada neden olabilir:

Kuru ağız

Ağız yeteri kadar tükürük üretmediğinde, kserostomi olarak da bilinen kuru bir ağız meydana gelir. Tükürük ağızdaki bakterileri azaltmaya yardımcı olduğundan, daha az tükürük olması, daha fazla bakterinin hayatta kalabileceği anlamına gelir.

Kserostomili insanlar ağızlarında yapışkan, kuru bir his hissederler. Buna ilaçlar, önceden var olan bozukluklar veya tütün kullanımı gibi faktörler neden olabilir. Bir kişi, burun tıkanıklığı varsa ağzını kurutabilir çünkü ağızdan nefes almak kurumasını sağlayabilir.

Sürekli ağzı kuru olan kişiler, doğru tanı için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Diş sorunları

Kötü diş hijyeni ayrıca ağızda acı bir tada neden olabilir. Aynı zamanda oyuklarda, enfeksiyonlarda ve diş eti hastalıklarında veya diş eti iltihabında bir artışa neden olabilir .

Düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile birçok genel diş sorunu önlenebilir. Bazı insanlar dil kazıyıcı kullanmanın bazı semptomları gidermeye yardımcı olduğunu da bulabilir.

Fırçalama arasında antibakteriyel bir gargara kullanmak, kirletici bakteri minimumda tutmaya yardımcı olabilir.

Gebelik

Ağızda acı veya metalik bir tat hamileliğin ilk üç ayında sık görülen bir şikayettir.

Vücuttaki hormonlar hamilelik sırasında dalgalanır. Bu değişiklik, belirli isteklere neden olan ve bazı yiyeceklerin veya kokuların iğrenç görünmesini sağlayan duyuları etkileyebilir.

Hamile olan birçok kişi ayrıca ağızlarında metalik, acı veya kalaylı bir tadı görür. Bu can sıkıcı olabilir, ancak genellikle hamilelikte veya doğumdan sonra geçer.

Yanan ağız sendromu

Ağız yanması sendromu, ağızda yanma hissine neden olan bir durumdur. Duygu değişebilir, ancak birçoğu baharatlı biber yemeye benzer olarak tanımlamaktadır. Bunun yanı sıra, bazı insanlar da ağızlarında acı veya nemli bir tat alabilir.

Ağız yanma sendromu belirtileri sporadik görünebilir, ancak uzun süre kronik ve uzun sürebilir.

Sendromu olan bazı kişiler yeme veya içme konusunda zorluk çekebilirken, diğerleri bunun semptomlarını hafiflettiğini görebilir.

Menopoz

Menopoza giren kadınlar da ağızlarında acı bir tat yaşayabilir. Bu , vücutta yanma ağız sendromu gibi ikincil bir duruma yol açabilecek düşük östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor olabilir . Ayrıca sürekli kuru bir ağza bağlı olabilir.

pamukçuk

Ağızdaki bir mantar enfeksiyonu genellikle dil, ağız veya boğazda beyaz lekelerin veya lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, enfeksiyon tedavi edilinceye kadar sürebilen acı veya nahoş bir tada neden olabilir.

Sinir hasarı

Diğer duyularımız gibi, tat tomurcukları doğrudan beynin sinirlerine bağlıdır. Sinirlerin zarar görmesi, bir insanın tadına bakma biçiminde bir değişikliğe neden olabilir.

Sinir hasarı, kafa travması veya aşağıdakileri içeren durumlardan kaynaklanabilir:

 • epilepsi
 • çoklu skleroz
 • Beyin tümörü
 • bunaklık

İlaçlar ve oral takviyeler

Bazı insanlarda, bazı ilaçlar, takviyeler veya tıbbi tedaviler ağızda acı bir tada neden olabilir. Bunun nedeni, ilaçların acı bir tada sahip olması ya da içindeki kimyasalların tükürüğe atılmasından kaynaklanıyor olabilir.

Bir kişi ilaçlarının acı bir tada neden olup olmadığını öğrenmek için doktoruna danışmalıdır.

Acı bir tada neden olabilecek ilaçlar şunlardır:

 • bazı antibiyotikler
 • bazı kalp ilaçları
 • bakır , demir veya çinko gibi mineraller veya metaller içeren vitaminler
 • lityum ilaçlar

hastalıklar

Sinüs enfeksiyonları veya soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklara ağızda acı bir tat eşlik edebilir.

Bu hastalıklar sırasında, vücut zararlı hücreleri yakalamak için enflamatuar proteinler gönderir. Bu proteinler aynı zamanda bir insanın ağzında normalden daha acı bir tada sahip olmalarını sağlayabilen dil ve lezzet tomurcuklarını da etkileyebilir.

Kanser tedavisi

Kanser tedavisi gören bir kişi , yemek yerken veya içerken ağzında kapalı bir tat yaşayabilir.

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi bazı insanlarda tat tomurcuklarını tahriş edebilir; bu da sade tost veya su gibi basit şeylerin acı veya hoş olmayan bir tada sahip olmalarına neden olabilir.

Tedavi ve ev ilaçları

Ağızda acı bir tadı azaltmaya yardımcı olmak için düzenli diş bakımı önerilir.

Ağızda acı bir tadı normalde iyi tedavi etmek, altta yatan nedenin tedavisini içerir. Bir doktor genellikle diğer semptomları ve ilaçları sorup testler yaparak sorunu teşhis edebilir. Daha sonra uygun tedavileri önerebilirler.

Ev ilaçları, bazı insanlar için kalıcı bir çözüm ararken, herkes için çalışmayabilir, ancak semptomlarından geçici bir rahatlama bulmalarına yardımcı olabilir.

Ağızda acı bir tadı azaltmaya yardımcı olabilecek ev ilaçları şunlardır:

 • fırçalama, diş ipi kullanma ve antibakteriyel bir gargara kullanma gibi düzenli diş bakımı.
 • Tükürüğün ağızda hareket etmesini sağlamak için şekersiz sakız çiğneme.
 • gün boyunca bol miktarda su tüketmek
 • yağlı veya baharatlı yiyecekler yemek gibi asit reflü risklerini önlemek ve tütün ürünlerini ve alkolü azaltmak veya ortadan kaldırmak
 • bir bardak suya eklenen bir çay kaşığı karbonat ile ağzınızı çalkalayın

Özetle

Ağızda acı bir tat yaşamak oldukça yaygındır ve endişelenmek için acil bir neden olmamalıdır.

Acı tatların çoğu tedavi edilebilir ve bir doktor nedenini teşhis ederken bir kişi bu semptomu yönetebilir.

Sebep bulunduğunda ve tedavi başladığında, tat alma tomurcukları normale dönmeli ve ağızdaki acı tat kaybolmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular