Nohutun yararları nelerdir?

0
216

Aslen Akdeniz ve Orta Doğu’da yetişen nohut, dünyadaki mutfak üzerindeki etkilerini yaymıştır. Ayrıca bir dizi potansiyel sağlık yararları ile birlikte gelirler.

En yaygın nohut türü yuvarlak ve bej görünmekle birlikte, diğer çeşitler siyah, yeşil ve kırmızı olabilir.

Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller gibi nohutlar da lif ve protein bakımından zengindir ve birkaç önemli vitamin ve mineral içerir.

Beyazdut.com

Bu makalede, nohutun potansiyel sağlık yararlarını açıklayacağız.Nohutta hızlı gerçekler:

İşte nohut ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler ana makalede yer almaktadır.

  • Bunlar iyi bir protein, karbonhidrat ve lif kaynağıdır.
  • En iyi sonuçları elde etmek için pişirmeden önce 8 ila 10 saat suda bekletin.

Yararları

En yaygın nohut türü yuvarlak ve bej görünmekle birlikte, diğer çeşitleri siyah, yeşil ve kırmızı gibi renkler içerir.

Nohut, bazı olası sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

1) Diyabet

Nohut, lif bakımından özellikle yüksektir. Araştırmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

Olan kişiler için , tip 2 diyabet , yüksek lif alımının, kan şekeri, lipid ve iyileştirebilir insülin seviyeleri.

Kadınlar için günde lif 21 ila 25 gram (g) ve erkekler için, günde 30 ila 38 g, en az önerir.

2) Kemik sağlığı

Nohuttaki demir, fosfat, kalsiyum , magnezyum , çinko ve K vitaminlerinin tümü kemik yapısının ve gücünün artmasına ve korunmasına katkıda bulunur.

Her ne kadar fosfat ve kalsiyum kemik yapısında önemli olsa da, uygun mineral mineralizasyonu için iki mineralin dikkatli bir şekilde denenmesi gerekir çok az kalsiyum alımı ile çok fazla fosfor tüketimi kemik kaybına neden olabilir.

Kemik matriks oluşumu mineral manganezini gerektirir ve demir ve çinko, kolajen üretimi ve olgunlaşmasında önemli rol oynar .

Yeterli K vitamini tüketimi, iyi kemik sağlığı için önemlidir, çünkü kalsiyum emilimini arttırır ve idrarla kalsiyum atılımını azaltabilir, bu da kemiği oluşturmak ve onarmak için yeterli kalsiyum bulunduğundan emin olabilir. Düşük K vitamini alımı, kemik kırılması için daha yüksek bir risk ile ilişkilidir .

3) Kan basıncı

Düşük bir sodyum (düşük tuz) alımını sağlamak, düşük kan basıncını korumak için esastır , ancak potasyum alımının arttırılması vazodilatasyon etkilerinden dolayı aynı derecede önemli olabilir. 

4) Kalp sağlığı

Yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini içeriği kalp sağlığını destekler. Nohut , kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye yardımcı olan ve böylece kalp hastalığı riskini azaltan önemli miktarda lif içerir .

Bir çalışmada , günde 4.069 miligram potasyum tüketenler, iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere (günde yaklaşık 1000 mg) kıyasla daha düşüktü.

5) Kanser

Mineral selenyum çoğu meyve ve sebzede bulunmamakla birlikte, nohutlarda bulunur. Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihabı önler ve tümör büyüme oranlarını azaltır .

Nohut ayrıca DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir ve böylece DNA’da kanser hücrelerinin oluşumunun önlenmesine yardımcı olur . Nohutta bulunan fitokimyasallar olan saponinler, kanser hücrelerinin vücutta çoğalarak yayılmasını önler.

Nohut ve diğer baklagillerden, tam tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden elde edilen yüksek lif alımı kolorektal kanser riskini azaltır .

C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olur.

6) Kolesterol

Araştırmalar , diyet içindeki nohutların kanda düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol miktarını azalttığını göstermektedir.

7) Dinlenme

Nohuttaki kolin uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel zarların yapısının korunmasına yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır.

8) Sindirim ve düzenlilik

Nohut, yüksek lif içeriğinden dolayı, kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği arttırmaya yardımcı olur .

Beslenme

Pişmemiş baklagillerde bulunan zararlı maddeler nedeniyle çiğ nohut tüketilmemelidir.

Bir fincan pişmiş nohut içerir:

  • 269 kalori
  • 45 g karbonhidrat
  • 15 g protein
  • 13 g diyet lifi
  • 4 g yağ
  • 0 g kolesterol

Not: Çiğ nohut ya da toksin ve besin karşıtı içeriğinden dolayı bakliyat yemeyin. Bu bileşenler filizlenme ve pişirme ile azalır.

Ayrıca nohut K vitamini, folat, fosfor, çinko, bakır , manganez, kolin ve selenyum içerir.

Mükemmel bir vegan ve glütensiz protein ve lif kaynağı olmasının yanı sıra nohutlarda ayrıca olağanüstü seviyede demir, B-6 vitamini ve magnezyum bulunur.

Riskler

Baklagiller galaktanlar olarak bilinen oligosakaritler veya alfa-galaktosidaz enziminden yoksun olduğu için vücudun sindiremediği karmaşık şekerler içerir. Bu enzimi bu şekerleri parçalamak için gereklidir. Sonuç olarak, nohut gibi bakliyat tüketiminin bazı kişilerin bağırsak gazına ve rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.

Bakliyat yerken belirtileri yaşayan herkes bunları yavaş yavaş diyetlerine sokmalıdır. Diğer bir seçenek ise kuru baklagillerin ıslatılmasında kullanılan suyu tahliye etmektir. Bu, iki oligosakarit, rafinoz ve sarkozu uzaklaştırır ve bazı sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

Nohut ve potasyum

Kalp hastalığı için en sık reçete edilen bir ilaç türü olan beta-blokerleri , kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Nohut gibi yüksek potasyumlu yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir.

Vücuttaki yüksek potasyum seviyeleri, böbrek hasarı veya tamamen işlevsel olmayan böbrek hasarı olanlar için ciddi risk oluşturabilir. Hasarlı böbrekler kandan aşırı potasyum süzülemeyebilir ve bu ölümcül olabilir.

Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere yoğunlaşmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz