Normal ve Buharlı Ütüyle Arasındaki Fark

0
192

Normal ve Buharlı Ütüyle Arasındaki Fark

Giysilerini ütülemeyi öğrenmek, her kadınınve erkeğin bilmesi gereken temel bir yaşam becerisidir.Kadınlarımızın çoğu artık ütü yapmayı çok iyi biliyor.

Çoğu kadın gibi ütü masasında vakit geçirmekten hoşlanmıyoruz.Hepimiz kıyafetlerimizi ütülemek için çok az zaman harcamakta istiyoruz!

Gardırobunuzu ütülü tutmak için hangisi daha iyidir? Normal ütü mü , buharlı ütü mı?

Bu yazıda, buharlı ütü ile normal ütülemenin bazı artılarını ve eksilerini listeleyeceğim.

Bir giysi buharlayıcı ve normal ütü aynı işlevi görür ikisininde amacı kıyafetlerdeki kırışıklıkları giderir.

Her ikisi de buhar yayma özelliğine sahiptir, ancak oldukça farklı çalışırlar.

Normal Ütünün – Artıları ve Eksileri
Normal ütü, ısıyı düz bir şekilde üçgen yüzeyi ile ütü masasına yerleştirilen el tipi bir ekipmandır. Ütünün ısıtılmış yüzeyi, giysi malzemesini buharlı veya buharsız sıcak plakasının altına bastırır.

Ütülerin pürüzsüz kumaşlarda kullanımı kolaydır.

Normal ütüler elbise, gömlek ve pantolonları ütülemek için iyidir. Temel olarak bu giysileri daha iyi ütelemektedir.

Sağlam bir ütü için masası gereklidir.Kullandığınız demirin kaliteli bir baskı için ağır olması gerekmez.

Elbise Ütüsünden En İyi Şekilde Yararlanma İpuçları

  • Düşük sıcaklıkta başlayın –  Bir giysiyi ilk kez ütüyorsanız, daha düşük bir sıcaklıkta başlayın ve sonra yavaşça yukarı doğru hareket edin.
  • Daha fazla delik, daha fazla buhar –  Normal ütülerinden kıyasla kaliteli ütülerde daha fazla delik bulunmaktadır. Ütüyü kıyafetlerden kısa bir mesafede tutun ve buhar seçeneğini kullanın.
  • Sıcaklığın doğruluğu –  Ütülenen kumaş için doğru miktarda ısı kullandığınızdan emin olmak için sıcaklık ayarlarını kontrol edin.
  • Ütü yaparken giysilerinizi korumak için Demir Koruyucuları kullanın – Doğrudan yün veya narin kumaşı ütülemeyin  . Ütü yapmadan önce demir koruyucu kullanabilir veya üstüne başka bir malzeme koyabilirsiniz.
  • Sert kırışıklıkları gidermek için su püskürtün –  Bazı nemlilik kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Gömlekleri ütülemek için en iyi zaman, onları bir çamaşır makinesinden çıkardıktan hemen sonradır.
  • Demir plakanızın tabanındaki kireç birikintilerinden kaçının – Kireç birikintilerini önlemek için ütüye  damıtılmış su kullanın.

Buharlı ütüyü normal ütü için Değiştirmeye Değer Mi?

Bir buharlı ütü , giysilerindeki lifleri gevşetmek için sıcak buhar kullanır. Buhar askıya asılan giysiyi çok kolay ütüler.Buharlı ütü de kumaştan kısa bir mesafede tutulur, giysiye çok sıcak ısı uygulamadan ütülenmiş bir görünüm sağlar.

Buhar, ipek, saten, polyester ve jarse gibi yumuşak ve narin kumaşlar için idealdir. Buhar, aslında giysilere dokunmadığından giysiyi yakma şansı çok azdır.

Takım elbise, kazak, narin kumaşlar, tişörtler, ceketler ve pileli giysiler, kumaşı ve giysinin şeklini korumak için bir buharlı ütü gerektirir.

Normal ütülerden çok daha hızlıdır. El tipi normal ütüler, hafif oldukları ve az yer kapladıkları için ütüler rahatlık açısından yendi.

Buharlı ütülerin bir dezavantajı, kırışıklıkların kumaşlara bastırılamamasıdır. Buharlı ütü kullanıyorsanız gömleğiniz çok iyi yapabilirsiniz. Bunun için ütüye ihtiyacınız olacak.

Kazak gibi yünlü kumaşlarada ütü kullanamiyacağınız içinde buharlı ütüye ihtiyacınız olucaktır.

Buharlı ütüler Hakkında İpuçları

  • Yalnızca kapalı ve yüksek sıcaklıklara dayanabilen yüzeylerde kullanın.
  • Renkli giysiler için giysiyi buharlamadan önce bir bez parçasını test edin. Kıyafetlere nem uygulandığında renkler akma eğilimindedir.
  • Buharlı ütü kullanırken azla takmamaya dikkat edin.
  • Buharlı ütü kullanırken dikkat olmalısınız.Deriye buhar teması sonucu acil durum gerekebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz