Östrojen düzeyleri düşük olduğunda ne olur? Menopoz başlangıcı mı ?

Bunlarada bakabilirsiniz

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Erkekler az miktarda üretse de östrojen en sık dişilerle ilişkili olan bir hormondur. Azalan östrojen, çeşitli sağlık endişelerine ve belirtilere yol açabilir.

Östrojen öncelikle ergenlik dönemindeki kadın gelişimi ve üreme döngüsü ile ilişkili olsa da , kemik sağlığından duygusal iyiliğe kadar her şeyi etkiler.

Düşük östrojen düzeyleri her yaştaki kadınlarda çeşitli nedenlerle gelişebilir.Düşük östrojen hakkında hızlı gerçekler:

 • Östrojen büyük ölçüde yumurtalıklar tarafından üretilir.
 • Östrojen düzeyleri düşük olduğunda, vücut üzerinde çeşitli etkileri olabilir.
 • Anoreksi gibi yeme bozuklukları olan kadınlar, düşük östrojen seviyelerine sahip olma riskinin daha fazladır.

Düşük östrojen nedenleri

Aşırı egzersiz düşük östrojen seviyelerine neden olabilir.

Östrojen düzeyleri birçok sebepten dolayı değişebilir. Yumurtalıkları etkileyen veya bunlara zarar veren herhangi bir durum vücuttaki östrojen seviyelerinde bir azalmaya neden olabilir.

Östrojen düşüklüğü için en önemli risk faktörü yaştır. Kadınlar yaşlandıkça ve menopoza girdiklerinde östrojen seviyelerinin düşmesi normaldir.

Aslında, östrojen seviyeleri menopoz oluşmadan birkaç yıl önce düşmeye başlar (perimenopoz adı verilen bir faz).

Östrojen düzeyleri de dahil olmak üzere başka nedenlerle düşebilir:

 • erken over yetmezliği
 • tiroid hastalıkları
 • aşırı egzersiz
 • ağır kilolu olmak
 • kemoterapi
 • düşük işlevli hipofiz bezi

Ailesinde hormonal sorunlar olması bir kadının düşük östrojen geliştirme riskini de artırabilir.

Düşük östrojen etkileri

Düşük östrojen potansiyel belirtileri düzensiz dönemler, kısırlık ve depresyondur.

Östrojen önemli bir hormondur, bu nedenle etkiler oldukça geniş kapsamlı olabilir.

Düşük östrojen belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Düzensiz dönemler : Östrojen adet döngüsünü yönlendiren ana hormonlardan biridir. Düşük östrojen, eksik veya düzensiz periyotlara neden olabilir .
 • Kısırlık : Düşük östrojen düzeyleri önleyebilir yumurtlama ve hamile kalmayı zorlaştırır ve kısırlığa yol açar .
 • Zayıf kemikler : Östrojen kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur. Östrojen seviyeleri azaldıkça kemik kaybı meydana gelebilir. Örneğin, menopoz sonrası olan kadınların osteoporoz gelişme riski yüksek olduğu zamanlardır.
 • Ağrılı ilişki : Östrojen vajinal yağlamayı etkileyebilir. Seviyeler çok düşerse vajinal kuruluk oluşabilir ve bu durum genellikle ağrılı seks yapar.
 • Sıcak basmalar : Sıcak basmalar, menopoz sırasında düşük östrojen seviyeleri nedeniyle sıklıkla meydana gelir.
 • Depresyon : Östrojenin beyindeki ruh halini artıran bir kimyasal olan serotonini arttırdığı düşünülmektedir . Östrojen eksikliği, serotoninde ruh hali değişimlerine veya depresyona katkıda bulunan bir azalmaya neden olabilir .
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında artış: İdrar yolundaki enfeksiyonların azalması nedeniyle, idrar yollarında dokunun incelmesi, artan östrojenle birlikte ortaya çıkabilir.

Ağırlık üzerindeki etkisi

Östrojen içeren hormonlar kilo yönetiminde ve vücudun ne kadar yağ depoladığı konusunda rol oynayabilir. Perimenopoz ve menopoz gibi düşük östrojen seviyeleri kilo alımına katkıda bulunabilir.

Kadınların yağ depoladığı bölgeler de menopoz sırasında değişebilir. Tipik olarak, kadınlar kalçalarında ve uyluklarında yağ depolarlar. Ancak bu östrojen seviyeleri düştükçe değişir.Orta yaştaki östrojendeki azalma, karın yağındaki artış ile ilişkilidir.

Düşük östrojen seviyelerine bağlı kilo alımı tipik olsa da, kaçınılmaz olması gerekmez. Sağlıklı bir diyet yemek ve düzenli egzersiz yapmak, kadınların kilo alma şanslarını azaltmasına yardımcı olabilir.

Teşhis

Düşük östrojen tanısı genellikle fizik muayene, tıbbi geçmiş ve semptomların gözden geçirilmesi ile başlar. Düşük östrojen anlatıcısı göstergeleri sıcak basmaları ve kaçırılan süreleri içerir. Ancak bu semptomların bazıları, tiroid problemleri de dahil olmak üzere diğer şartların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Düşük östrojen nedenini belirlemek için, bir doktor hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testi yapabilir. Doktor ayrıca düşük östrojen benzeri semptomlara neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmek için ek testler önerebilir.

Tedavi seçenekleri

Tüm kadınlar düşük östrojen tedavisi gerektirmez. Ancak düşük östrojen belirtileri rahatsız edici ise, tedavi önerilebilir. Tedavi, düşük östrojen nedenine ve mevcut semptomlara göre kişiselleştirilir.

Hormon değişim terapisi

Düşük östrojen tedavisi için hormon replasman tedavisi kullanılabilir.

Tipik olarak, doktorlar düşük östrojen düzeyleri için hormon replasman tedavisi (HRT) reçete eder .

Farklı HRT tipleri mevcuttur. Bazen doktorlar östrojen ve progesteron içeren bir kombinasyon hormon tedavisi önermektedir .

Hormonların kombinasyonu semptomları yaşayan bazı kadınlarda östrojen seviyelerinin dengelenmesinde etkili olabilir.

Doktorlar menopoza yaklaşan veya menopoz sonrası semptomları yaşayan kadınlar için HRT kombinasyonunu yazma eğilimindedir. HRT’nin yan etkileri şişkinlik, baş ağrısı ve vajinal kanama olabilir.

Kadınlar HRT’yi oral, topikal, vajinal olarak alabilir veya cilt altına pelet yerleştirebilir. Bazı durumlarda, kadınlar bir enjeksiyon yapabilir. Verilen doz bireye göre değişir. Genellikle, doktorlar semptomları hafifleten en düşük dozu reçete eder.

Tüm kadınlar HRT’yi kullanamaz. Örneğin, HRT bir öyküsü olan kadınlar için uygun olmayabilir inme,kalp kriziveya yüksek tansiyon . HRT düşünen herhangi bir kadının doktoruna faydalara karşı riskler hakkında konuşması esastır.

Östrojen tedavisi

Bazen, doktorlar östrojen eksikliği olan bazı kadınları tedavi etmek için sadece östrojen reçete eder; örneğin, yumurtalıklarını almış olan kadınlar. Bazen, bir doktor menopozda rahatsız edici semptomları tedavi etmek için östrojen tedavisi önerecektir.

Doğal ilaçlar

Doğal ilaçlar kullanarak östrojen seviyelerini artırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yöntem görünmemektedir. Ancak, birkaç yaşam tarzı ve diyet değişikliği yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir kiloyu korumak

Aşırı kilolu olmak, östrojen seviyelerinin azalmasına neden olabileceğinden, sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

Egzersiz azaltma

Aşırı miktarda egzersiz yapmak da östrojen üretiminde düşüşe neden olabilir; bu nedenle egzersizi azaltmak, östrojen seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir.

Özetle

Düşük östrojen düzeyleri çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir ve bir kadının genel refahını etkiler. Düşük östrojen belirtileri yaşayan herhangi bir kadın doktoruyla konuşmalıdır.

Birçok durumda, düşük östrojen semptomları için tedaviler iyi sonuç verir. Görünümler nedene bağlı olarak değişmekle birlikte, HRT sıklıkla faydalıdır.

Bir kadının HRT alması gereken süresinin durumuna göre değişeceğini hatırlamak da önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Benzer konular