Rüya Nasıl Hatırlanır

0
5İyi bir gece uykusu almayı planlayın. Vücudumuz Hızlı Göz Hareketi anlamına gelen REM olarak bilinen uyku aşamasındayken ortaya çıkan rüyaları hatırlamaya daha fazla imkanımız var. Beden dinleniyor, ama zihin hayallerde aktif. Geceleri yeterince uyuyamazsanız veya uykunuz çok kesintiye uğrarsa, daha az REM uykusu ve daha az rüyalar görürsünüz. Doğru dinlendiğinizden emin olmak için her gece aynı saatte yatmayı ve her sabah aynı saatte uyanmayı deneyin.

  • Çoğu insan, doğru miktarda dinlenmeye ulaşmak için her gece 7 ila 9 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Altı saatten daha az uyuyan insanlar rüyaları hatırlamakta zorlanırlar, çünkü daha uzun, daha canlı rüyalar uyku döngüsünün ilerleyen saatlerinde gerçekleşir.
  • Dinlendirici bir uyku ortamı yaratın. Daha derin bir uykuya dalmanızı engelleyebilecek gürültü ve dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın. Gerekirse kulak tıkacı takın ve ışığı dışarıdan engelleyen ağır perdeler olduğundan emin olun.

Yemek yemeyin, alkol içmeyin veya yatmadan hemen önce ilaç almayın. Bu maddelerdeki kimyasallar beyninizin rüyaları hatırlama yeteneğini etkileyebilir. Yatmadan önce en az birkaç saat hiçbir şey yememeye çalışın, böylece hafızanıza veya uyku düzeninize hiçbir şey karışmaz.

Yatmadan önce aklınızı ve bedeninizi sakinleştirin 

Beyniniz tipik olarak yatmadan önce mi geliyor? Kafanızda çok stresli düşünceler olması, derin odak gerektiren hayallerinizi hatırlamayı zorlaştırabilir. Yatmadan önce, aklınızın gevşemesine ve ağır düşüncelerden arınmasına izin verin. Sakince uykuya dalmasına izin verin.

  • Telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı yanınıza almaktan kaçının. Yatmadan hemen önce metinleri e-postayla göndermek ve kontrol etmek aklınıza gelmesi gereken zamanı vermez.
  • Aklını boşaltmak için meditasyon yapmayı veya klasik sayma koyun tekniğini kullanmayı deneyin.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here