Sabah bulantısı nedir ve nasıl tedavi edebilirim?

Bunlarada bakabilirsiniz

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Sabah rahatsızlığı olan bir kişi genellikle yorgun ve mide bulandırıcı hisseder ve kusabilir. Nadiren ciddi olmasına rağmen, inanılmaz derecede kötü olabilir.

Sabah bulantısı aynı zamanda bulantı gravidarum, gebeliğin bulantı / kusması (NVP), emesis gravidarum ve gebelik hastalığı olarak da bilinir. Birçok kadın için sabah hastalığının semptomları ilk hamilelik belirtileridir.

Sabah bulantısı tüm hamile kadınların yüzde 80’ini etkiler . Hormonal kontrasepsiyon veya HRT(hormon replasman tedavisi) kullanan kadınların da sabah hastalığına benzer semptomları olabilir.

Vakaların çoğunda, sabah rahatsızlığı, nahoş bir deneyim olmasına rağmen, bebek için sağlık riski taşımamaktadır ve hamileliğin düzennin bir parçasıdır. Aslında, bazı çalışmalar , hamilelik sırasındaki sabah hastalığının, mide bulantısı veya kusma olmayan gebelere kıyasla, düşük oranlarda ve ölü doğum oranlarında daha düşük sağlıklı bir hamilelik belirtisi olabileceğini göstermektedir.

İşte sabah bulantısı hakkında bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler ana makalede yer almaktadır.

 • Sabah rahatsızlığı, günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.
 • Kesin nedenler hala bilinmemektedir.
 • Sabah bulanmasının semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları vardır.
 • Az miktarda zencefilin mide bulantısını hafifletebileceğini göstermektedir .
 • Sabah bulantısı sağlıklı bir hamilelik belirtisidir.

tedavi

Zencefil genellikle, bulantı ve kusmayı gidermek için kullanılır.

Sabah rahatsızlığının çoğu vakasında doktor tarafından tedavi gerekli değildir. Ancak, semptomları hafifletebilecek bazı şeyler vardır.

Dinlenme – yorgunluk bulantıyı daha da kötüleştirebilir. Bol bol dinlenmek çok önemlidir.

Sıvılar – sıvı alımı daha az sıklıkta ve çok miktarda değil, düzenli ve küçük miktarlarda olmalıdır. Bu, kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gıda – Daha küçük bölümlerini özellikle yüksek karbonhidratlı yemekleri yardımcı olabilir, günde fazla öğün tüketen. Kraker veya gevrek ekmek gibi kuru ve tuzlu yiyecekler, genellikle tatlı veya baharatlı yiyeceklerden daha iyi tolere edilir. Soğuk yemekler, daha az kokuya sahip oldukları için sıcak yemeklerden daha iyi tolere edilir.

Boş mide – sabah bulantısı olan hamile kadınlar, boş bir mideye maruz kalmamaya çalışmalıdır.

Sabahın erken saatlerinde – birçok kadın kalkmadan 20 dakika önce sade bisküvi yemenin işe yarayacağını buluyor.

Tetikleyiciler – bulantı tetikleyicilerini tanımlamak uzun sürmez. Bunlardan kaçınmak, bulantı ve kusmanın sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil takviyesi – bazı araştırmalar , zencefil takviyesinin gebelikte bulantı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Nedenler

Sabah bulantısı en çok gebeliğin ilk üç ayında görülür.

Sabah kusmanın kesin nedenleri hala bilinmemektedir; Ancak, çoğu hormonal değişikliklerin muhtemelen bir rol oynadığı konusunda hemfikir:

Östrojen düzeyleri – uzmanlar kısmen hamile olmayan kadınlarda bulunanlara kıyasla, hamilelikte 100 kat daha fazla olabilen dolaşımdaki östrojen seviyesindeki bir artıştan kaynaklanabileceğine inanmaktadır . Bununla birlikte, sabah rahatsızlığı olan veya olmayan gebe kadınlar arasında östrojen seviyelerinde bir fark olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

Progesteron seviyeleri – bir kadın hamileyken, progesteron seviyeleri de yükselir. Progesteronun yüksek seviyeleri erken doğumu önlemek için rahim kaslarını gevşetir. Bununla birlikte, mideyi ve bağırsakları da gevşeterek, aşırı mide asitleri ve GERD (gastroözofageal reflü hastalığı veya asit reflü ) ile sonuçlanabilir .

Hipoglisemi – plasenta annenin vücudundan enerji boşaltma neden olduğu, düşük kan şekeri. Ancak, bunu kanıtlayacak hiçbir çalışma yoktur.

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) – bu hormon ilk önce gebe kaldıktan hemen sonra ve daha sonra plasenta tarafından gelişen embriyo tarafından üretilir. Bazı uzmanlar, hCG ve sabah bulantısı arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyor.

Koku duyusu – hamilelik sırasında, normal bulantı tetikleyicilerini aşırı hızlandırabilecek kokulara duyarlılıkta bir artış olabilir.

Risk faktörleri

Hamile olan herhangi bir kadın, sabah bulantısı geliştirmek için potansiyele sahiptir. 

Evrimsel bir hayatta kalma adaptasyonu olarak sabah bulantısı

Bazı uzmanlar, sabah hastalığının hamile anneleri ve bebeklerini gıda zehirlenmesinden koruyan evrimsel bir adaptasyon olabileceğini öne sürüyor . Sabah rahatsızlığı olan kadın, kümes hayvanları, yumurta veya et gibi potansiyel olarak kontamine olmuş yiyecekleri yemek gibi hissetmiyorsa ve pirinç, ekmek ve kraker gibi düşük kontaminasyon riski olan yiyecekleri tercih ederse, hayatta kalma şansı O ve çocuğu geliştirildi.

Yetişkin insanlar, karaciğer tarafından üretilen çok çeşitli detoksifikasyon enzimlerini içeren bitki toksinlerine karşı savunmalara sahiptir. Gelişmekte olan bebekte bu savunmalar henüz tam olarak gelişmemiştir ve nispeten küçük miktarlarda toksinler bile zararlı olabilir.

Bebeğin gelişmekte olan organları, 6-18 hafta arasında , sabah hastalığının zirve yaptığı zamandaki az veya çok toksinlere karşı savunmasızdır .

belirtiler

İsmine rağmen, sabah rahatsızlığı günün her saatinde ortaya çıkabilir. Bazı insanlar için gecenin ortasında vurur.

Sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusmayı veya sadece kusmadan mide bulantısını içerebilir. Gebeliğin ilk üç ayında daha sık görülür.

Hamileler aşağıdaki durumlarda doktorlarını arayabilir:

 • mide bulantısı veya kusma belirtileri şiddetli
 • sadece az miktarda idrar
 • idrarları koyu renktir
 • ayağa kalktıklarında sersemlerler
 • ayağa kalktıklarında bayılırlar
 • Hızlı kalp atışı
 • kan kusuyorlar

Semptomlar çok şiddetli olduğunda, durum tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 1-2’sinde gelişen hiperemezis gravidarum olarak adlandırılır. Bulantı ve kusma meydana gelirse, genellikle hamileliğin 6. haftasında olur .

Hamile kadınların çoğu, o sabah hastalığının, gebeliğin 12. haftasından sonra düzeldiğini tespit eder. Ne yazık ki, bazıları için, belirtiler tüm hamilelik boyunca devam eder.

Belirtiler

Hiperemezis gravidarum, tüm gebelerin yaklaşık yüzde 1-2’sini etkilediği düşünülen, çok nadir fakat şiddetli bir sabah hastalığı şeklidir. Hiperemezis gravidarum vakalarının yüzde 90’ında, belirtiler gebeliğin beşinci ayında kaybolur.

Ciddi semptomları olan kadınlar derhal tıbbi yardım almalıdır. Bazı durumlarda, hastaneye yatış ve intravenöz sıvılarla tedavi gerekli olabilir.

Hamilelik sırasında kilo kaybı yaşarsa, düşük doğum ağırlıklı bir bebeğe doğum yapma riski artar.

Teşhis

Sabah bulanmasının teşhisi, genellikle belirti semptomlarını tanımlamanın basit bir sorusudur.

Hiperemezis gravidarumdan şüpheleniliyorsa, doktor çeşitli idrar ve kan testleri isteyebilir. Fetusların sayısını doğrulamak ve bulantı ve kusmaya neden olabilecek altta yatan koşulları araştırmak için bir ultrason taraması da yapılabilir.

İdrardaki keton seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilirse , kusmanın annenin yetersiz beslenmesine neden olması mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Benzer konular