Sabah bulantısı nedir ve nasıl tedavi edebilirim?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Sabah rahatsızlığı olan bir kişi genellikle yorgun ve mide bulandırıcı hisseder ve kusabilir. Nadiren ciddi olmasına rağmen, inanılmaz derecede kötü olabilir.

Sabah bulantısı aynı zamanda bulantı gravidarum, gebeliğin bulantı / kusması (NVP), emesis gravidarum ve gebelik hastalığı olarak da bilinir. Birçok kadın için sabah hastalığının semptomları ilk hamilelik belirtileridir.

Sabah bulantısı tüm hamile kadınların yüzde 80’ini etkiler . Hormonal kontrasepsiyon veya HRT(hormon replasman tedavisi) kullanan kadınların da sabah hastalığına benzer semptomları olabilir.

Vakaların çoğunda, sabah rahatsızlığı, nahoş bir deneyim olmasına rağmen, bebek için sağlık riski taşımamaktadır ve hamileliğin düzennin bir parçasıdır. Aslında, bazı çalışmalar , hamilelik sırasındaki sabah hastalığının, mide bulantısı veya kusma olmayan gebelere kıyasla, düşük oranlarda ve ölü doğum oranlarında daha düşük sağlıklı bir hamilelik belirtisi olabileceğini göstermektedir.

İşte sabah bulantısı hakkında bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler ana makalede yer almaktadır.

 • Sabah rahatsızlığı, günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.
 • Kesin nedenler hala bilinmemektedir.
 • Sabah bulanmasının semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları vardır.
 • Az miktarda zencefilin mide bulantısını hafifletebileceğini göstermektedir .
 • Sabah bulantısı sağlıklı bir hamilelik belirtisidir.

tedavi

Zencefil genellikle, bulantı ve kusmayı gidermek için kullanılır.

Sabah rahatsızlığının çoğu vakasında doktor tarafından tedavi gerekli değildir. Ancak, semptomları hafifletebilecek bazı şeyler vardır.

Dinlenme – yorgunluk bulantıyı daha da kötüleştirebilir. Bol bol dinlenmek çok önemlidir.

Sıvılar – sıvı alımı daha az sıklıkta ve çok miktarda değil, düzenli ve küçük miktarlarda olmalıdır. Bu, kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gıda – Daha küçük bölümlerini özellikle yüksek karbonhidratlı yemekleri yardımcı olabilir, günde fazla öğün tüketen. Kraker veya gevrek ekmek gibi kuru ve tuzlu yiyecekler, genellikle tatlı veya baharatlı yiyeceklerden daha iyi tolere edilir. Soğuk yemekler, daha az kokuya sahip oldukları için sıcak yemeklerden daha iyi tolere edilir.

Boş mide – sabah bulantısı olan hamile kadınlar, boş bir mideye maruz kalmamaya çalışmalıdır.

Sabahın erken saatlerinde – birçok kadın kalkmadan 20 dakika önce sade bisküvi yemenin işe yarayacağını buluyor.

Tetikleyiciler – bulantı tetikleyicilerini tanımlamak uzun sürmez. Bunlardan kaçınmak, bulantı ve kusmanın sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil takviyesi – bazı araştırmalar , zencefil takviyesinin gebelikte bulantı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Nedenler

Sabah bulantısı en çok gebeliğin ilk üç ayında görülür.

Sabah kusmanın kesin nedenleri hala bilinmemektedir; Ancak, çoğu hormonal değişikliklerin muhtemelen bir rol oynadığı konusunda hemfikir:

Östrojen düzeyleri – uzmanlar kısmen hamile olmayan kadınlarda bulunanlara kıyasla, hamilelikte 100 kat daha fazla olabilen dolaşımdaki östrojen seviyesindeki bir artıştan kaynaklanabileceğine inanmaktadır . Bununla birlikte, sabah rahatsızlığı olan veya olmayan gebe kadınlar arasında östrojen seviyelerinde bir fark olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

Progesteron seviyeleri – bir kadın hamileyken, progesteron seviyeleri de yükselir. Progesteronun yüksek seviyeleri erken doğumu önlemek için rahim kaslarını gevşetir. Bununla birlikte, mideyi ve bağırsakları da gevşeterek, aşırı mide asitleri ve GERD (gastroözofageal reflü hastalığı veya asit reflü ) ile sonuçlanabilir .

Hipoglisemi – plasenta annenin vücudundan enerji boşaltma neden olduğu, düşük kan şekeri. Ancak, bunu kanıtlayacak hiçbir çalışma yoktur.

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) – bu hormon ilk önce gebe kaldıktan hemen sonra ve daha sonra plasenta tarafından gelişen embriyo tarafından üretilir. Bazı uzmanlar, hCG ve sabah bulantısı arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyor.

Koku duyusu – hamilelik sırasında, normal bulantı tetikleyicilerini aşırı hızlandırabilecek kokulara duyarlılıkta bir artış olabilir.

Risk faktörleri

Hamile olan herhangi bir kadın, sabah bulantısı geliştirmek için potansiyele sahiptir. 

Evrimsel bir hayatta kalma adaptasyonu olarak sabah bulantısı

Bazı uzmanlar, sabah hastalığının hamile anneleri ve bebeklerini gıda zehirlenmesinden koruyan evrimsel bir adaptasyon olabileceğini öne sürüyor . Sabah rahatsızlığı olan kadın, kümes hayvanları, yumurta veya et gibi potansiyel olarak kontamine olmuş yiyecekleri yemek gibi hissetmiyorsa ve pirinç, ekmek ve kraker gibi düşük kontaminasyon riski olan yiyecekleri tercih ederse, hayatta kalma şansı O ve çocuğu geliştirildi.

Yetişkin insanlar, karaciğer tarafından üretilen çok çeşitli detoksifikasyon enzimlerini içeren bitki toksinlerine karşı savunmalara sahiptir. Gelişmekte olan bebekte bu savunmalar henüz tam olarak gelişmemiştir ve nispeten küçük miktarlarda toksinler bile zararlı olabilir.

Bebeğin gelişmekte olan organları, 6-18 hafta arasında , sabah hastalığının zirve yaptığı zamandaki az veya çok toksinlere karşı savunmasızdır .

belirtiler

İsmine rağmen, sabah rahatsızlığı günün her saatinde ortaya çıkabilir. Bazı insanlar için gecenin ortasında vurur.

Sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusmayı veya sadece kusmadan mide bulantısını içerebilir. Gebeliğin ilk üç ayında daha sık görülür.

Hamileler aşağıdaki durumlarda doktorlarını arayabilir:

 • mide bulantısı veya kusma belirtileri şiddetli
 • sadece az miktarda idrar
 • idrarları koyu renktir
 • ayağa kalktıklarında sersemlerler
 • ayağa kalktıklarında bayılırlar
 • Hızlı kalp atışı
 • kan kusuyorlar

Semptomlar çok şiddetli olduğunda, durum tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 1-2’sinde gelişen hiperemezis gravidarum olarak adlandırılır. Bulantı ve kusma meydana gelirse, genellikle hamileliğin 6. haftasında olur .

Hamile kadınların çoğu, o sabah hastalığının, gebeliğin 12. haftasından sonra düzeldiğini tespit eder. Ne yazık ki, bazıları için, belirtiler tüm hamilelik boyunca devam eder.

Belirtiler

Hiperemezis gravidarum, tüm gebelerin yaklaşık yüzde 1-2’sini etkilediği düşünülen, çok nadir fakat şiddetli bir sabah hastalığı şeklidir. Hiperemezis gravidarum vakalarının yüzde 90’ında, belirtiler gebeliğin beşinci ayında kaybolur.

Ciddi semptomları olan kadınlar derhal tıbbi yardım almalıdır. Bazı durumlarda, hastaneye yatış ve intravenöz sıvılarla tedavi gerekli olabilir.

Hamilelik sırasında kilo kaybı yaşarsa, düşük doğum ağırlıklı bir bebeğe doğum yapma riski artar.

Teşhis

Sabah bulanmasının teşhisi, genellikle belirti semptomlarını tanımlamanın basit bir sorusudur.

Hiperemezis gravidarumdan şüpheleniliyorsa, doktor çeşitli idrar ve kan testleri isteyebilir. Fetusların sayısını doğrulamak ve bulantı ve kusmaya neden olabilecek altta yatan koşulları araştırmak için bir ultrason taraması da yapılabilir.

İdrardaki keton seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilirse , kusmanın annenin yetersiz beslenmesine neden olması mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular