Sağlıklı bir cilt için greyfurt etkili mi ?

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Greyfurt 18. yüzyılda bir greyfurt ve portakal arasında bir olarak yetiştirildi. Üzümlere benzer şekilde kümelenmelerde büyümeye bağlı olarak greyfurt adı verildi.

Greyfurtların rengi beyaz veya sarıdan pembeye ve kırmızıya değişir . Asitli, acı ve tatlı ve şekerli tatlarda çeşitlilik gösterir.

Bu meyveler berrak, sağlıklı bir cildi destekler, birçok hastalık ve durum için riskimizi azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta sağlıklı ve çeşitli bir diyetin parçası olarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Meyve suları, kabukları ve kağıt hamurlarının tümü besinsel fayda sağlar.

 • Greyfurt, portakalla benzer vitaminler içermektedir..
 • Cilt, tansiyon , kalp sağlığı ve hastalıklardan korunma için sağlığa yararlar sağlayabilir .
 • Greyfurt C vitamini yüksek düzeyde içerir .
 • Greyfurtları serin ve kuru bir yerde, güneş ışığından uzakta saklayın.

Yararları

Greyfurt çeşitli sağlık yararları sağlar.

Greyfurtlar kalorileri düşüktür, fakat besleyici maddelerle doludur ve mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.

Birçok çalışma, greyfurt gibi bitkisel gıda tüketiminin arttırılmasının obezite , diyabet , kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azaltırken ortaya koyduğunu göstermiştir. Ayrıca sağlıklı bir ten, daha fazla enerji ve daha düşük toplam ağırlık sağladığı belirtiliyor.

1) Kilo kaybı

Bazı insanlar greyfurt mucize bir kilo kaybı meyve olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, bu son çalışmalar tarafından daraltılmıştır .

Bunu akılda tutarak, bu çalışmalar greyfurtun kan basıncı ve lipid seviyelerinde iyileşme gösterdiğini göstermektedir.

Kan basıncı ve lipid seviyeleri obeziteye bağlıdır ve ileriki çalışmalar kilo kontrolü ve obezitenin önlenmesi için uzun vadeli faydalar gösterebilir.

2) İnme

Greyfurt inme geçirmeyi azaltan bir besindir.

3) Tansiyon ve kalp sağlığı

Greyfurttaki lif, potasyum , likopen, C vitamini ve kolinin güçlü besin bileşimi sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olur.

Bir çalışmada , günde 4069 miligram (mg) potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalıklarından daha az potasyum tüketenlere kıyasla yüzde 49 daha düşük ölüm riski vardı.

Potasyum alımının arttırılması, güçlü vazodilatasyon etkileri nedeniyle kan basıncını düşürmek için de önemlidir. Vazodilatasyon arterleri genişletir.

Diyet seçenekleriyle kan basıncını düşürmek için tasarlanan diyeti, önerilen bir gıda olarak greyfurt içerir .

4) Kanser

Greyfurt, C vitamini gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır . Bunlar kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olabilir . Likopen alımı  bazı çalışmalarda prostat kanseri riskindeki azalma ile ilişkilendirilmiştir .

5) Sindirim

Greyfurt, su ve lif içeriği nedeniyle, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur .

6) Nemlendirme

Greyfurt yüzde 91 sudan oluşmaktadır. Bu, onu mevcut en nemlendirici meyvelerden biri yapar. Greyfurt ayrıca elektrolitler ve dehidrasyonu önlemek için hazır olması gereken harika bir atıştırmalıkla doludur .

7) Cilt

Greyfurt sağlıklı bir cilt ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, güneşte çok fazla zaman geçiren insanlara dikkat edilmesi önerilir.

Antioksidan C vitamini, güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarlarına karşı mücadelede, kırışıklıkları azaltmada ve gıdalarda yenildiğinde veya cilde uygulandığında genel cilt dokusunu iyileştirmede yardımcı olabilir.

C vitamini , cildin ana destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynar . Düzenli nemlendirme ve A vitamini sağlıklı görünen bir cilt için de çok önemlidir. Greyfurt bunlardan ikisini de sağlar.

Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bu risk ile ilişkili mekanizma, bu meyvenin cildi güneşe karşı daha hassas hale getirdiğine inanılan bileşiklerin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, çalışmanın sonucunda, yazarlar şunları belirtti:

Orta miktarda greyfurt suyu tüketin ve güneşin ne kadar zaman harcadığına dikkat edin.

8) Astım önleme

Yüksek miktarda belirli besinleri tüketen kişilerde astım gelişme riski daha düşüktür . Bu besinlerden biri greyfurtta bulunan C vitaminidir.

Beslenme

Bir bardak pembe, kırmızı veya beyaz greyfurt bölümleri şunları içerir :

 • 74 kalori
 • 0,23 gram (g) yağ
 • 0 g sodyum
 • 0 g kolesterol
 • 18.58 g karbonhidrat
 • 1.45 g protein

Greyfurt ayrıca az miktarda içerir:

 • E vitamini
 • tiamin
 • b 2 vitamini
 • niasin
 • folat
 • pantotenik asit
 • potasyum
 • fosfor
 • manganez
 • çinko
 • bakır

Ayrıca, likopen, beta-karoten ve aktif bitki bileşikleri içeren güçlü antioksidan yararları sağlarlar .

Taze pembe veya kırmızı greyfurt, daha fazla miktarda biyoaktif bileşik içerir ve beyaz veya sarı greyfurttan önemli ölçüde daha yüksek antioksidan potansiyeline sahiptir. Ayrıca daha fazla A vitamini içerirler.

Diyet

Kendi greyfurt suyunuzu karıştırmak, suni koruyucu olmamasını sağlayabilir.

Doğru miktarda greyfurtun bir diyette bulunduğundan emin olmanın harika yolları vardır.

Greyfurtları olgunluğun zirvesinde seçin, çünkü toplandıktan sonra kalitesi olgunlaşmaz veya gelişmez.

Greyfurtları oda sıcaklığında, doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın. Büyüklüğü açısından ağır olan ve sıkıldığında biraz yumuşak olan bir greyfurt seçin.

Kışın kaliteli meyve ve sebzeleri bulmak bazen zor olsa da, greyfurt almak için mükemmel bir zaman. Kış, greyfurt, portakal ve diğer turunçgiller için en yoğun mevsimdir.

Öğle yemeğinde veya akşam yemeğinde salataya biraz greyfurt dilimi ekleyin.

Diyetinizi greyfurtla zenginleştirmek için bazı öneriler:

 • Çilek, ananas, dilimlenmiş greyfurt, mandalina ve üzümden oluşan bir meyve salatası yapın.
 • Öğle yemeğinde veya akşam yemeğinde salatalarınıza greyfurt dilimleri ekleyin.
 • Koruyucu veya tatlandırıcı eklenmemiş olduğundan emin olmak için kendi greyfurt suyunuzu karıştırın.

Diyetinize daha fazla greyfurt koymak için evde bu sağlıklı tariflerin bazılarına bir göz atın:

Riskler

Enzim bağlama özelliğine sahip olduğundan, bazı ilaçları alırken greyfurt yemekten kaçının .

Bu, ilacın bağırsaktan kan dolaşımına normalden daha hızlı geçebileceği anlamına gelir. Çoğu durumda, bu daha yüksek seviyede ilaç kullanımı tehlikeli olabilir. Statin ilaçları, kalsiyum kanal blokerleri ve psikiyatrik ilaçlar, genellikle greyfurtla etkileşime giren ilaçlardan bazılarıdır.

Böbrek enfeksiyonu olan insanlar da greyfurt tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Çok fazla potasyum, böbrekleri tam olarak işlevsel olmayan insanlara zarar verebilir. Böbrekleriniz aşırı potasyum kandan çıkaramazsa ölümcül olabilir.

Sağlığı korumak için yeni gıdalar yemeyi düşünürken, diyetin genel bir resmini aklınızda bulundurun. Bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha sağlıklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular