Sağlıklı kilo kaybetmek için en iyi atıştırmalıklar

0
179

Kilo vermeye çalışmak bir insanın tüm atıştırmalıklardan vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez. Badem ve kuruyemiş gibi bazı atıştırmalık yiyecekler, kişinin kilo verme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Popüler inanışın aksine, bir insan kilo vermeye çalıştığında, yemek yemekten kaçınmak zorunda kalmamakta ya da sadece yemek zamanlarında yemek yemek zorunda kalmamaktadır.

Bazı araştırmalar , insanların sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmaları durumunda kilo kaybını sürdürmelerinin daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, bir insan açlığını sağlıklı atıştırmalıklarla tatmin ettiğinde, sağlıksız yiyecekler yemek veya kalori sınırını aşmak isteme olasılığı çok düşüktür.

Bir yemeği kilo kaybı için iyi yapan nedir?

Sağlıklı atıştırmalıklar yemek bir kişinin kilo vermesine yardımcı olabilir.

Bazı gıdalar kilo kaybı için diğerlerinden daha iyidir.

Genel olarak, lif veya protein bakımından yüksek yiyecekler daha fazla doyma eğilimindedir. Bu, bir kişinin daha hızlı doygunluk hissedeceği ve her atıştırma zamanı veya öğünde daha az yiyebileceği anlamına gelir.

Diğer hususlar, kalorisi düşük fakat hacmi veya yoğunluğu yüksek yiyecekleri bulmaktır . Bir yemek midede ne kadar yer kaplarsa, o kadar tokluk hissedebilir. Yine, bu bir kişinin her atıştırmalıkta daha az yemesine yardımcı olur.

İnsanlar ayrıca metabolizmaya ve enerjiye yardımcı yiyecekleri düşünmek isteyebilirler. Daha yüksek enerji, bir kişinin daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabilir ve daha iyi bir metabolizma, bir kişinin yediği yemeği daha verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olabilir.

Kilo vermek isteyen insanlar, çok miktarda içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır:

  • tuz
  • şeker
  • doymuş yağ
  • basit karbonhidratlar

İşlenmemiş gıdalar iyi seçimlerdir, çünkü işlenmiş atıştırmalıkların çoğu yüksek seviyede şeker, tuz veya her ikisini de içerir. Öğün aralarında atıştırmak kilo vermeye yardımcı olabilir. Sağlıklı seçeneklerin üstesinden gelmek, birisinin fazla yemek yemesini önlemenin yanı sıra vitamin , lif ve protein de sağlamaya yardımcı olabilir .

Aşağıdakiler kilo kaybı için en iyi çerezlerden bazılarıdır.

Kereviz

Kereviz düşük kalorili bir sebzedir.  iki büyük kereviz sapları 2000 kalorili diyet için günlük gerekli 2.5 bardak sebze 1 bardak olarak sayılır.

Kereviz öncelikle bir insanın kendini tam hissetmesine yardımcı olabilecek sudur. Kerevizin yer fıstığı veya badem yağı gibi bir fındık ezmesi içine daldırılması, sağlıklı yağların ve proteinin de faydalarını sağlayabilir.

Meyve ve fındık yağı

Elma ve fıstık ezmesi iyi bir diyet dostu aperatif.

İnsanlar isterlerse meyve ve fındık ezmesi kombinasyonları ile yaratıcı olabilirler. USDA’ya göre , bir orta boy elma, bir kişinin diyet lifinin yüzde 20’sini ve her gün önerilen 2 bardak meyvenin 1’ini sağlar.

Bir elma dilimini yer fıstığına veya başka bir fındık ezmesine batırmak, ayrıca kişinin atıştırmasına da protein ve iyi yağ ekler.

Az yağlı peynir

Az yağlı peynir, bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Az yağlı peynir ürünleri normal peynirlerden çok sayıda besin maddesi ve daha az yağ içerir.

Yararlarından bazıları şunlardır:

  • protein kaynağı
  • kalsiyum kaynağı
  • diğer vitamin ve minerallerin kaynağı

Az yağlı peynir ayrıca tam yağlı peynirden daha az kalori içerir

Kuruyemiş

Fındık çok sağlıklı ve doldurucu bir aperatif olabilir.

Fındık, protein ve iyi yağlar sağlar. Ancak, tuz alımını sınırlamak isteyenler, ilave tuz olmadığından emin olmak için etiketi kontrol etmelidir. Aynı zamanda, bir kişi tatlarla pişirilmiş fındıklardan kaçınmalıdır, çünkü tatlar sıklıkla şeker veya tuz içerir.

İnsanlar bunun yerine çiğ veya kuru kavrulmuş fındık aramalı. Kuruyemişlerin kalorileri nispeten yüksektir, bu nedenle bir kişi atıştırma başına sadece küçük bir miktar yemelidir.

Sert haşlanmış yumurta

Yumurtalar mükemmel bir protein kaynağıdır. Ancak geçmiş yıllarda birçok insan, kolesterol endişeleri nedeniyle yumurtaların sağlıklı olmadığını düşünüyordu .

Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar yumurtaların kolesterol seviyesini yükseltmediğini ve birçok temel besin içerdiğini göstermektedir.

Çilek ile yoğurt

Yoğurdu, protein ve kalsiyum bakımından yüksek, yağ ve kalorileri düşüktür. Bir kişi, tadına bakmak ve besin değeri katmak için yoğurtA taze meyve veya fındık ekleyebilir.

Kilo kaybı için en iyi Yunan yoğurt sade çeşittir. Lezzeti olan yoğurtları genellikle kilo kaybı için iyi olmayan fazladan şeker içerecektir.

Patlamış mısır

Patlamış mısır, ülkemizde popüler bir aperatif yiyecek.

Patlamış mısır bu ilave maddeleri içermez. Sade patlamış mısır, bol miktarda dolgu lifi sunan düşük kalorili bir kepeklidir.

Onları diyetinize nasıl eklersiniz?

Bir kişi önceden sağlıklı atıştırmalıklar hazırlarken yardımcı olabilir.

Diyete sağlıklı atıştırmalıklar eklemenin en etkili yolu, stoklarından kolayca ulaşılmasını sağlamaktır.

Örneğin, bir kişi, haftanın başında bir hafta boyunca atıştırmalıklar hazırlayabilir. Hazırlandığında, kişi daha sonra atıştırmayı bireysel porsiyon boyutlarına bölüştürebilir.

Kendi atıştırmalıklarını hazırlamak için zamanı olmayanlar, marketlerde satılan atıştırmalık kısımları arayabilirler. Birçok ürün çerez boyutunda önceden paketlenmiş olarak geliyor.

Önceden hazırlanmış, önceden hazırlanmış atıştırmalıklar arayan insanlar, genellikle daha pahalı olduklarının farkında olmalıdır. Ayrıca ilave şekerler, tuz ve yağ aramaları da gerekir.

ÖZETLE

Sağlıklı atıştırmalıklar yemek, bir kişinin kilo vermesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir.

İnsanlar şekeri, yağı ve tuzu az olan atıştırmalıklar aramalıdır. Ayrıca lif ve protein gibi besinler bakımından yüksek ara öğünler aramalıdırlar.

Fasulye, kuruyemiş ve çiğ sebze ve meyveler genellikle bir insanın daha dolgun hissetmesine ve gerekli besinleri sağlamasına yardımcı olacak iyi seçeneklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz