Sarımsak icin Kanıtlanmıs faydalar

0
214

Bu makale, sarımsağın potansiyel sağlık yararlarına bakacak ve iddiaları destekleyen tüm araştırmaları kapsayacaktır.Sarımsakta hızlı gerçekler

  • Birçok ülkede, sarımsak yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılmıştır.
  • Sarımsak hem çiğ hem de pişmiş çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir.
  • Önemli antibiyotik özelliklere sahip olabilir .

Tarihçe

Sarımsak hakkında birçok tıbbi iddia var.

Sarımsak, binlerce yıldır tüm dünyada kullanılmıştır. Kayıtlar, sarımsakın yaklaşık 5.000 yıl önce Giza piramitleri yapıldığında kullanıldığını gösteriyor.

Antik Yunanistan’daki orijinal Olimpiyat sporcularına sarımsak verildi – muhtemelen sporda kullanılan “performans arttırıcı” ajanların en eski örneği.

Eski Mısır’dan, sarımsak İndus Vadisi’nin (bugün Pakistan ve batı Hindistan) gelişmiş antik uygarlıklarına yayıldı. Oradan Çin’e doğru yol aldı.

İngiltere’nin kraliyet botanik mükemmellik merkezi Kew Gardens’taki uzmanlara göre, eski Hindistan halkı sarımsakın terapötik özelliklerini değerlendirdi ve ayrıca bir afrodizyak olduğunu düşünüyordu. Üst sınıflar sarımsaktan kaçınırlar çünkü güçlü kokusunu küçümserler; keşişler, “… dullar, ergenler ve yemin etmiş ya da oruç tutanlar, uyarıcı kalitesi nedeniyle sarımsak yiyemezlerdi.”

Orta Doğu, Doğu Asya ve Nepal’deki tarih boyunca sarımsak, bronşit , hipertansiyon ( yüksek tansiyon ), TBC ( tüberküloz ), karaciğer hastalıkları, dizanteri , şişkinlik , bağırsak parazitleri, romatizma, diyabet ve ateşler .

Fransız, İspanyol ve Portekizce Yeni Dünya’ya sarımsak getirdi.

Kullanımları

Halen sarımsak, ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi), yüksek kolesterol , kalp krizi , koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon dahil olmak üzere kan sistemi ve kalbe bağlı birkaç durum için yaygın olarak kullanılmaktadır .

Sarımsak, günümüzde bazı insanlar tarafından akciğer kanseri , prostat kanseri , meme kanseri , mide kanseri , rektum kanseri ve kolon kanserinin önlenmesi için de kullanılmaktadır .

Bu kullanımların yalnızca bazılarının araştırmalarla desteklendiğini eklemek önemlidir.

Yararları

Akciğer kanseri riski

Araştırmacılar, 1.424 akciğer kanseri hastası ve 4.543 sağlıklı birey ile yüz yüze görüşme yaptılar. Sigara içme ile ilgili sorular ve ne sıklıkla sarımsak yedikleri de dahil olmak üzere diyet ve yaşam tarzları hakkında sorular soruldu.

Çalışma yazarları şunları yazdı: “Çiğ sarımsak alımı ve akciğer kanseri arasında koruyucu bir ilişki doza-yanıt paterniyle gözlemlendi, bu sarımsakların potansiyel olarak akciğer kanseri için kemo-önleyici bir madde olarak hizmet edebileceğini öne sürdü.”

Kalp koruma

Sarımsak kalp koruyucu kimyasallar içerebilir.

Sarımsak yağının bir bileşeni olan dialil trisülfit, kalp ameliyatı sırasında ve kalp krizinden sonra kalbin korunmasına yardımcı olur.

Hidrojen sülfit gazının kalbi hasardan koruduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte, uçucu bir bileşiktir ve tedavi olarak uygulanması zordur.

Bu nedenle, bilim adamları, bir sarımsak yağı bileşeni olan dialil trisülfide, hidrojen sülfürün kalbine yararlarını sağlamanın daha güvenli bir yolu olarak odaklanmaya karar verdiler.

Kardiyomiyopati, diyabet hastaları arasında önde gelen ölüm nedenidir. Anormal kalınlaşan, genişleyen ve / veya sertleştirilen miyokardın (kalp kası) kronik bir hastalığıdır.

Ekip, diyabetik laboratuvar farelerine sarımsak yağı veya mısır yağı besledi. Beslenen sarımsak yağı, mısır yağıyla beslenen hayvanlara kıyasla kalp hasarına karşı korunma ile ilgili olarak önemli ölçüde daha fazla değişiklik yaşadı.

Çalışma yazarları, “Sonuç olarak, sarımsak yağı, kalpleri diyabete bağlı kardiyomiyopatiden korumak için önemli bir potansiyele sahip” dedi.

Bu çalışmanın sonuçlarını doğrulamak için insan çalışmaları yapılmalıdır.

Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon

Çalışmada tümü kolesterolü yüksek 23 gönüllü vardı; Bunlardan 13 tanesinde de yüksek tansiyon vardı. İki gruba ayrıldılar:

  • Yüksek kolesterol normotansif grubu (normal kan basıncı ).
  • Yüksek kolesterol hipertansif grubu (yüksek tansiyon).

Sarımsak özü takviyesi 4 ay boyunca aldılar ve böbrek ve karaciğer fonksiyonunun yanı sıra kan lipid parametreleri için düzenli olarak kontrol edildiler.

4 ayın sonunda, araştırmacılar “… sarımsak özü takviyesinin kan lipit profilini iyileştirdiğini, kan antioksidan potansiyelini güçlendirdiğini ve sistolik ve diyastolik kan basınçlarında önemli düşüşlere neden olduğu sonucuna vardılar . Kan numunelerindeki ürün (MDA) vücuttaki oksidasyon reaksiyonlarının azaldığını göstermektedir. “

Başka bir deyişle, sarımsak özü hipertansiyonu olan hastalarda düşük kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürür. Bilim adamları, kendilerinin küçük bir çalışma olduğunu ekledi – daha fazla iş yapılması gerekiyor.

Sarımsak ve soğuk algınlığı

“Sarımsak profilaktik kullanımının yetişkinlerde soğuk algınlığı sıklığını azaltabileceğini, ancak semptomların süresi üzerinde bir etkisi olmadığını” söylediler. Profilaktik kullanım, hastalığı önlemek için düzenli olarak kullanmak anlamına gelir.

Çiğ sarımsak en fazla yararı olduğunu gösteren bazı araştırmalar olsa da, diğer çalışmalar hem çiğ hem de pişmiş olarak toplam alımına bakmış ve faydalar bulmuştur. Bu nedenle, sarımsak avantajlarını elde etmek için çeşitli şekillerde tadını çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz