Seks Sonrası Kanamaya Neden Olan Nedir?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Birçok kadın cinsel ilişkiden sonra bir anda vajinal kanama yaşar. Aslında,Yüzde 63 Güvenilir Kaynakmenopoz sonrası kadınların seks sırasında vajinal kuruluk ve vajinal kanama veya lekelenme yaşarlar . Ek olarak, adet gören kadınların yüzde 9’a kadarı postkoital kanama geçirir.

Ara sıra hafif kanama genellikle endişe nedeni değildir. Belirli risk faktörleriniz varsa veya menopoz geçirdiyseniz , cinsel ilişkiden sonra kanama doktora gitmeyi gerektirir.

Seks sonrası kanama nedenleri

Seks sonrası kanama tıbben postkoital kanama olarak bilinir. Her yaştan kadınlarda görülür. Menopoza girmemiş genç kadınlarda kanamanın kaynağı genellikle servikstir . Menopoz geçiren kadınlarda kanamanın kaynağı daha çeşitlidir. Şunlardan olabilir:

 • rahim
 • labia
 • üretra

Nedenleri açısından serviks kanseri en büyük endişe kaynağıdır. Bu özellikle menopoz sonrası kadınlar için geçerlidir. Bununla birlikte, postkoital kanamanın ortak bir durumdan kaynaklanması daha olasıdır.

Enfeksiyonlar

Bazı enfeksiyonlar vajinadaki dokuların iltihaplanmasına neden olabilir ve bu da kanamaya neden olabilir. Bunlar:

 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH)
 • cervicitis
 • vajinit

Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk kanamaya neden olabilir. Vajinal kuruluk aşağıdakiler gibi diğer birçok faktörden kaynaklanabilir:

 • Emzirme
 • çocuk doğurma
 • Yumurtalık aldırma
 • soğuk algınlığı, astım ilaçları, bazı antidepresanlar ve anti-östrojen ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar
 • kemoterapi ve radyasyon tedavisi
 • tamamen uyarılmadan önce cinsel ilişkiye girmek
 • kadın hijyen ürünleri, çamaşır deterjanları ve havuzlardaki kimyasallar
 • Vücutta bezlerin neden olduğu nemi azaltan bağışıklık sisteminin enflamatuar bir hastalığı olan Sjögren sendromu

Polipler


Polipler kansersiz büyümelerdir. Bazen rahim boynunda veya uterusun endometriyal astarında bulunurlar. Bir polip , bir zincirdeki yuvarlak bir kolye gibi sallanır. Polip hareketi çevredeki dokuyu tahriş edebilir ve küçük kan damarlarından kanamaya neden olabilir.

Vajinal yırtılma


Seks, özellikle güçlü seks, vajinada küçük kesiklere veya çiziklere neden olabilir. Menopoz, emzirme veya diğer faktörler nedeniyle vajinal kuruluk varsa bu daha olasıdır.

Seks sonrası kanama riski daha yüksek mi?

Aşağıdaki durumlarda, postkoital kanama riski daha yüksek olabilir:

 • rahim ağzı veya rahim kanseri
 • perimenopozda, menopozda veya menopoz sonrası
 • son zamanlarda bir bebek emziriyor olmak
 • prezervatif kullanmadan partnerle seks yapmak
 • cinsel ilişkiden önce tamamen uyarılmamak

Bu belirtiler için bir doktora görün

Postkoital kanama ile birlikte yaşayabileceğiniz belirtiler nedene bağlı olarak değişir. Menopozal değilseniz, başka risk faktörleriniz yoksa ve sadece çabucak kaybolan küçük lekelenme veya kanamalarınız varsa, muhtemelen bir doktora görünmenize gerek yoktur. Menopozdan sonra vajinal kanamanız varsa, hemen doktorunuza başvurun.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza da danışmalısınız.

 • vajinal kaşıntı veya yanma
 • İdrar yaparken batma veya yanma hissi
 • acı verici ilişki
 • ağır kanama
 • şiddetli karın ağrısı
 • bel ağrısı
 • mide bulantısı ya da kusma
 • olağandışı vajinal akıntı

Doktorunuzu gördüğünüzde ne olur?
Postkoital kanama için birinci basamak doktorunuzu veya jinekoloğunuzu ziyaret edebilirsiniz. Doktorunuz belirtileriniz hakkında ne kadar süre ve ne kadar kanama yaptığınız gibi sorular soracaktır. Ayrıca kanın rengini de sorabilirler.

Belirtileriniz cinsel aktiviteyle ilişkili olduğundan, doktorunuz cinsel geçmişinizi de sorabilir. Örneğin, kondomları düzenli olarak kullanıp kullanmadığınız.

Kanamaya neyin neden olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için, doktorunuz pap smear, gebelik testi ve vajinal kültürler gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları aramak için testler isteyebilir.

Rahim ağzı ve rahim kanseri
Cinsiyet sonrası kanama da dahil olmak üzere vajinal kanama, servikal ve uterus kanserlerinin bir belirtisi olabilir. Bu kanserler en çok 50 yaş üstü kadınlarda veya menopoz geçirmiş kadınlarda görülür.

Yaşa ek olarak, diğer risk faktörleri arasında bu kanserlerden birinin aile öyküsü, aşırı kilolu olma veya doğum kontrol hapları alması istenir.

Komplikasyonlar


Nedeni kanser veya tedavi edilmemiş bir enfeksiyon olmadığı sürece, postkoital kanamadan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar yaygın değildir. Aşağıda bazı olası komplikasyonlar bulunmaktadır.

Anemi
Ağır veya uzun süreli kanama, vücudunuzdaki kırmızı kan hücreleri kan kaybıyla tükendiği için demir eksikliği anemisine neden olabilir . Anemi belirtileri şunları içerir:

 • yorgunluk
 • zayıflık
 • baş dönmesi
 • başağrıları
 • olağandışı soluk cilt


Aneminiz kan kaybından kaynaklanıyorsa, doktorunuz demir takviyesi verebilir. Ancak en önemli demir kaynağı diyettir. Demir seviyeleriniz hakkında endişeleriniz varsa, bu demir açısından zengin gıdalardan daha fazlasını diyetinize ekleyin

enfeksiyon
Vajinal kuruluk varsa, idrar yolu enfeksiyonu alma riski daha yüksektir

Nedeni belirleme

Seks sonrası kanama genellikle vajinal kuruluktan kaynaklanır, ancak daha ciddi nedenler de vardır. Postkoital kanama birçok durumun bir belirtisi olabilir. Doktorunuz önce vajina ve serviksinizi inceleyerek, pap smear alarak ve muhtemelen biyopsi yaparak kanseri ekarte edecektir . Kanser bulunursa, bir uzmana yönlendirilirsiniz.

Kanamanızın nedeni olarak kanser ortadan kaldırıldıktan sonra, kaynağı belirlemek için birkaç adım atılabilir:

 • vajina ve serviksinizin görsel olarak veya kolposkop adı verilen bir büyüteç aracılığıyla incelenmesi
 • transvajinal ultrason
 • idrar tahlili
 • kan testleri
 • vajinal akıntı testi

Postkoital kanamayı tedavi etmek


Vajinal kanamanızın nedeni tedavinizi belirleyecektir.

Yağlar
Kanamanız vajinal kuruluktan kaynaklanıyorsa, vajinal nemlendiriciler yardımcı olabilir. Düzenli olarak uygulanan bu ürünler vajinanın duvarları tarafından emilir. Nemi arttırır ve vajinanın doğal asitliğini geri kazanmaya yardımcı olurlar.

Vajinal yağlayıcılar ayrıca cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sürtünmeyi azaltır. Parabenler veya propilen glikol içeren ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Ek tedaviler


Vajinit, enfeksiyon veya vajinal kuruluktan kaynaklanabilir. Nedeni de bilinmiyor olabilir. Sebebe bağlı olarak, doktorunuz bir antibiyotik reçete edebilir.

Pelvik inflamatuar hastalık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmek için antibiyotikler de reçete edilebilir.

Seks sonrası kanamayı önleme

Postkoital kanamanın nasıl önleneceğini belirlemek, geçmişte sizin için kanamaya neden olan şeylere bağlıdır. Çoğu kadın için, su veya silikon bazlı kayganlaştırıcılar kullanmak, cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk ve sürtünmeden kaynaklanan kanamayı önlemeye yardımcı olacaktır. Prezervatif kullanıyorsanız, yağ bazlı bir yağlayıcı ona zarar verebilir. Su bazlı kayganlaştırıcılar tavsiye edilir.

Ayrıca yavaş seks yapmak ve ağrı hissederseniz durmak da yardımcı olabilir. Vajinal nemlendiricilerin düzenli olarak kullanılması, alanı nemli tutmaya ve kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Postkoital kanama belirtileriniz tıbbi bir durumla ilgiliyse, gelecekteki bölümleri önlemek için en iyi seçenekler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Doktorunuz tarafından önerilen tedavi planına sadık kalın.

Özetle

Seks sonrası kanama genellikle başka bir durumun belirtisidir. Enfeksiyonlar ve polipler gibi bunların çoğu tedavi edilebilir. Seks sonrası ara sıra tespit genellikle tıbbi bakım olmadan kendi kendine temizlenir. Postmenopozal iseniz, herhangi bir postkoital kanama hakkında derhal doktorunuza bildirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular