Şişkinliği azaltmanın yolları nelerdir ? Neden şişkinlik olur ?

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Çoğu insan bir noktada şişkinlik yaşar. Egzersizler, takviyeler ve masajların tümü şişkinliği hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir ve basit yaşam tarzı değişiklikleri bunun tekrar etmesini önleyebilir.

Karın şişkinliği, karın tam ve gergin hissettiği zamandır. Genellikle gastrointestinal (GI) kanalda bir yerlerde gaz birikmesi nedeniyle oluşur. Şişkinlik, göbeğin normalden daha büyük görünmesine neden olur ve aynı zamanda hassas veya acı verici de olabilir. Vücutta sıvı tutulumu da şişkinliğe yol açabilir.

Bu makalede, hızlı bir şekilde şişkinlikten kurtulmak için teknikler sunuyoruz ve uzun vadede şişkinliğin nasıl azaltılacağını açıklıyoruz.

Şişkinlik kurtulmak için hızlı ipuçları

Şişkinlik genellikle mide veya bağırsaklarda aşırı gaz birikirse olur. Bir yemekten hemen sonra şişkinlik meydana gelirse, genellikle kendi kendine düzelir, ancak bu süreci hızlandırmak genellikle mümkündür.

Şişkinlikle mücadele etmenin en iyi yolu nedenini belirlemektir. Şişkinlik için ortak tetikleyiciler şunlardır:

 • Sindirim sorunları . Kabızlık , gıda alerjilerive intoleransları şişkinliğe neden olabilir. Dışkı kalın bağırsakta desteklendiğinde, şişkinliğe ve rahatsızlık hissine neden olabilir. Aşırı gaz da dışkı arkasında birikebilir ve şişkinliği daha da kötüleştirir.
 • Gazlı içecekler, çok fazla tuz veya şeker ve diyette yeterince lif bulunmaması şişkinliğe neden olabilir.
 • Hormonal değişiklikler . Birçok insan hormonal değişiklikler ve su tutma nedeniyle dönemleri öncesinde ve sırasında şişkinlik yaşar.

Birçok ev ilaçları şişkinlik ağrılarını ve rahatsızlıklarını yönetmede yardımcı olabilir. Aşağıdaki hızlı ipuçları, insanların şişirilmiş bir göbekten hızla kurtulmalarına yardımcı olabilir:

Yürüyüşe gitmek

Fiziksel aktivite bağırsakları daha düzenli hareket ettirerek fazla gaz ve dışkı serbest kalmasına yardımcı olabilir. Bağırsakları hareket ettirmek, bir kişi kabız hissediyorsa, özellikle önemlidir. Bloğun etrafındaki bir yürüyüş, gaz basıncından hızlı bir şekilde kurtulma sağlayabilir.

Yoga pozlarını deneyin

Bazı yoga pozları, karın içindeki kasları, fazla gazın GI kanalından salınmasını teşvik edecek şekilde konumlandırabilir. Bu şişkinliği azaltabilir.

Çocuğun Pose, Mutlu Pose Pose ve ağız kavgası, insanlara hızlı bir şekilde gaz birikmesini önler. Yoga yapmak için yoga pozları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Karın masajı deneyin

Karına masaj yapmak bağırsakların hareket etmesine yardımcı olabilir. Kalın bağırsak yolunu izleyen bir masaj özellikle yararlıdır. İnsanlar bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilir:

 • Elleri sağ kalça kemiğinin hemen üstüne yerleştirmek.
 • Dairesel bir hareketle hafif basıncın göğüs kafesinin sağ tarafına doğru sürtünmesi.
 • Göbek bölgesi boyunca düz bir şekilde sol göğüs kafesine doğru sürtünme.
 • Sol kalça kemiğine doğru yavaşça aşağı doğru ilerleyin.
 • Gerektiği kadar tekrarlamak.

Masaj herhangi bir ağrıya neden olursa, derhal kesmek en iyisidir.

Ilık ve rahatlatıcı bir ılık banyo yapın.

Hamamın ısısı, bir karın ağrısı için rahatlama sağlayabilir. Gevşeme , GI kanalının daha etkili bir şekilde çalışmasına ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabileceği stres seviyelerini azaltabilir.

Şişkinlik için uzun vadeli çözümler

Hızlı düzeltmeler bazı şişkinlik nedenleri için her zaman etkili değildir. Bununla birlikte, sık sık şişkinlik yaşayan insanlar, belirli yaşam tarzı değişikliklerinin nedenlerle başa çıkabildiğini ve zamanla şişkinliği azaltabildiğini görebilir.

İnsanlar uzun vadede şişkinliği önlemeye çalışmak için bu basit adımları kullanabilirler:

Lifli besinleri kademeli olarak artırın

Artan lif alımı, şişkinliğin tedavisinde yardımcı olabilir.

Daha fazla lif yemek kabızlığın ve şişkinliğin önlenmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, çok fazla lif yemenin veya çok fazla lif alımının çok daha fazla gaz ve şişkinliğe neden olabileceğini unutmamak gerekir. İnsanlar günde 70 g’dan fazla lif yemenin olumsuz etkilerini fark edebilirler .

Lif alımını arttırırken, vücudun diyetteki bu değişime uyum sağlaması için yavaşça başlamak ve birkaç hafta boyunca alımı artırmak en iyisidir.

Sodaları suyla değiştirin.

Gazlı, gazlı içecekler midede birikebilecek gaz içerir. Soda ve benzeri içecekleri gazlı yapan karbon dioksit ayrıca midede kabarcıklanma ve şişmeye neden olabilir.

Diyetteki şekerler veya yapay tatlandırıcılar da gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Su içmek bu sorunları giderir ve kabızlığın tedavisine de yardımcı olur.

Sakız çiğnemekten kaçının

Sakızdaki şeker alkolleri bazı insanlarda şişkinliğe neden olabilir. Çiğneme sırasında havanın yutulması ayrıca şişkinliğe ve gaz ağrısına yol açabilir. İnsanlar nefeslerini tazelemek için zencefilli nane veya nane şekeri kullanabilirler.

Her gün daha aktif olun

Egzersiz vücudunuzun dışkı ve gazı kolondan çıkarmasına yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirebilir. Egzersiz aynı zamanda terletme yoluyla vücuttan fazladan sodyum salgılar ve bu durum suyun tutulmasını hafifletir.

Susuz kalmak için egzersizden önce ve sonra bol su içmek hayati önem taşır, çünkü dehidrasyon kabızlığı daha da kötüleştirebilir.

Düzenli aralıklarla yiyin

Birçok insan doğrudan büyük bir yemekten sonra şişkinlik yaşar. Her gün birkaç küçük öğün yiyerek bundan kaçınmak mümkündür, bu da sindirim sisteminin hareket etmesine yardımcı olabilir.

Yiyeceklerin hızlı bir şekilde yutulması, sindirim sistemine hava girmesine neden olabilir. Bir kamıştan içmek insanların daha fazla hava yutmasına ve bunun sonucunda gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Şişkinliği olan kişiler mümkünse pipet kullanmaktan kaçınmalı ve öğünler sırasında havanın yutulmaması için yavaşça yemeyi denemelidir.

Probiyotikleri deneyin

Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilerdir. Probiyotik bir takviye almak, gaz üretebilen ve şişkinliğe neden olabilen kolon bakterilerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Tuzu kısın

Sodyumun fazla olması vücudun suyu tutmasına neden olur. Bu, göbek ve eller ve ayaklar gibi vücudun diğer bölgelerinde şişmiş ve şişkinlik hissine neden olabilir.

Takviye ve ilaçlara bakın

Demir gibi bazı takviyeler, kabızlığa ve diğer hazımsızlık semptomlarına neden olabilir. Bu şişkinliği artırabilir. Potasyum ise vücudun sodyum seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak şişkinliği azaltabilir .

Ne zaman doktora görünmeli?

Bir doktor sürekli şişkinliği değerlendirmelidir.

Yaygın olmamasına rağmen, karın şişkinliği ve şişmesi ciddi bir tıbbi durumu işaret edebilir. Karaciğer hastalığı, enflamatuar barsak hastalığı, kalp yetmezliği , böbrek sorunları ve bazı kanser türleri şişkinliğe neden olabilir.

Günlerce veya haftalarca süren şişkinlik, tıbbi müdahale gerektiren bir sağlık sorununu gösterebilir. Zamanla geçmeyen sürekli şişkinlik hakkında doktora danışmanız önerilir.

Bu belirtilerle birlikte şişkinlik gösteren kişiler tıbbi yardım almalıdır:

 • iştah değişiklikleri veya yeme zorluğu
 • ishal
 • kusma
 • kilo kaybı
 • ateş
 • şiddetli karın ağrısı
 • dışkıda parlak kırmızı kan
 • siyah veya koyu bordo tabureler

Özetle

Şişkinlik devam ediyorsa veya başka belirtilerle ortaya çıkıyorsa, insanlar doktora görünmelidir. Şişkinliğin ve diğer sindirim sorunlarının altında yatan nedenini belirlemek, tedavi ve iyileşme için ilk adımdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular