Siyah noktaları temizleme hakkında bilmeniz gereken her sey

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Siyah nokta ciltte, genellikle yüz ve boynunda görülen küçük, koyu renkli lezyonlardır. Hafif bir sivilce özelliğidirler, ancak diğer sivilce belirtileri olmadan da ortaya çıkabilirler.

Derideki hücrelerin koyu pigmenti olan okside edilmiş bir melanin sürümü içerirler.

 Siyah noktaların doğru şekilde kullanılması, daha ciddi akne gelişiminin önlenmesine yardımcı olabilir.Siyah noktalarla ilgili hızlı gerçekler

 • Siyah nokta okside edilmiş kirlenmiş yüz ciltidir.
 • Siyah noktalarda sıkmak veya ovalamak onları daha da kötüleştirebilir.
 • Siyah noktaları azaltmak için, yağ bazlı cilt bakım ürünlerinden, nemli ortamlardan, sıkı kıyafetlerden ve alkol içeren cilt ürünlerinden kaçının.
 • Hormonlar, cildin altındaki bezler tarafından, yağlı bir madde olan sebum üretiminin artmasına yol açtığında ortaya çıkma eğilimindedir.

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta cilt yüzeyinde oksitlenmiş melanin cepleridir.

Derinin yüzeyinde görünen siyah noktanın üstü koyu renktedir.

Normal olarak, saç gözeneklerdeki saç köklerinden büyür ve sebum üreten yağ bezleri altında bulunur.

Bu gözenekler tıkandığında, açık gözenek içindeki ölü cilt hücreleri havadaki oksijenle reaksiyona girerek siyaha dönüşerek siyah nokta oluşturur.

Bu genellikle ciltin kirlenmesi ile kirlerle karıştırılır, ancak siyah noktaların gelişimi cildin temizliği ile ilgili değildir.

Diğer akne lezyonları genellikle kapalıdır, ancak siyah noktalarda tıkanmış gözenek etrafındaki deri açılır, toplanan sebum yağı veya ölü cilt hücrelerinin oksitlenip siyah veya bazen sarımsı dönmesine neden olan hava açılır.

Siyah nokta en sık yüz, sırt, boyun, göğüs, kol ve omuzlarda görülür. Bu bölgelerde daha fazla saç kökü var.

Nedenler

Bazı faktörler siyah nokta geliştirme şansını artırabilir.

Yaş ve hormonal değişiklikler önemli bir faktördür. Sivilcenin diğer semptomları gibi, siyah noktalarda ergenlik döneminde en yaygın olanı , hormon seviyelerindeki değişimin sebum üretiminde bir artışa neden olmasıdır. Ancak, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Erkek cinsiyet hormonu olan androjen, sebum salgılanmasını ve ergenlik çevresinde cilt hücrelerinin daha fazla toplanmasını tetikler. Hem kız hem de erkek çocuklar ergenlik döneminde daha yüksek androjen seviyeleri yaşarlar.

Ergenlikten sonra adet kanaması, hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili hormonal değişiklikler de kadınlarda siyah noktalara neden olabilir.

Vücut tarafından cilt hücrelerinin aşırı üretimi siyah noktalara neden olabilir.

Siyah noktalara sebep olan etkenler;

 • kozmetik ve giyim eşyası tarafından gözeneklerin kapatılması
 • Ağır makyaj ürünleri kullanmak
 • Kurşun oranı yüksek makyaj malzemeleri
 • Kalitesi düşük makyaj ürünleri
 • ağır terleme
 • saç köklerini açan traş ve diğer etkinlikler
 • yakın çevrede yüksek nem ve yağ
 • hızlı cilt hücre dönüşümünü teşvik eden ilaçlar
 • kortikosteroidler gibi bazı steroid bazlı ilaçların kullanımı

belirtiler

Siyah nokta sivilce belirtisidir, ancak açık gözeneklerden dolayı bazı şekillerde diğer akne lezyonlarından farklıdır.

Siyah nokta enflamatuar değildir. Bu, enfekte olmadıkları ve sivilce ve sivilcelerle aynı şekilde ağrı ve rahatsızlığa neden olmayacakları anlamına gelir .

Siyah noktaların kabarık dokusu var, ancak sivilcelerden daha düz.

Siyah noktaların neden olduğu görünümdeki değişiklik, bazı hastalarda utanç ve sosyal veya psikolojik zorluklara yol açabilir.

Teşhis

Siyah nokta, şiddetli akne mevcut olmadığı sürece nadiren doktor ziyaretine neden olur. Görünüşlerinden teşhis yapmak kolaydır.

Tedavi: Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Çoğu insan siyah noktalarını evde doktora gitmeden idare eder, ancak bazı faaliyetler onları daha kötü hale getirebilir veya daha şiddetli bir sivilce tipini tetikleyebilir.

Siyah noktaların nasıl tedavi edileceğine dair birçok yöntem var, bu yüzden sizin için neyin işe yaradığını görmek en iyisi olabilir.

Siyah nokta için yapılması gerekenler

Cildin nazikçe temizlenmesi, kullanılan krem ​​cildi aşırı kurumadığı sürece siyah noktalara yardımcı olabilir.

Temizlik : Yüzün nazikçe soyulması için özel fırçalar yardımcı olabilir. Kokusuz ve hassas ciltler için olanları arayın ve cildinizi aşırı kuru tutan herhangi bir şeyden kaçının. 

Cildin aşırı yağ üretimini azaltarak kurutulması önemli olmakla birlikte, çok fazla kurutulması bezlerin fazladan yağ üretimini uyarması nedeniyle sorunları daha da kötüleştirebilir.

Makyaj ve kozmetik ürünler : Gözenekleri tıkamayan komedojenik olmayan ürünler kullanın, bunun yerine gözenekleri açık tutmalı ve ölü cilt oluşumunu azaltmalısınız. 

Reçeteli tedaviler : Doktorunuz tarafından verilen reçeteli tedaviler mümkündür.Cildiniz için dermotolojiye gitmeniz gerekmektedir.

Altta yatan koşullar : Egzama  gibi diğer cilt sorunları siyah noktaların tedavisini biraz zorlaştırabilir. Durum akne öncesi tedavi edilmelidir, çünkü başarılı tedavi siyah noktalarda iyileşmelere yol açabilir.

Dinlenme ve rahatlama : Stres sivilce çıkmasını tetikleyebileceğinden, yeterince dinlenmek ve stresten kaçınmak da yardımcı olabilir. Egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Yiyecek : Araştırmalar patates kızartması veya çikolatanın kesilmesinin sivilceyi azaltacağını veya azaltamayacağını doğrulamamıştır , ancak bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı, dengeli bir diyetin genel sağlık için yararlı olduğunu göstermiştir. Deri lezyonlarının enfekte olma riskini azaltabilir.

Siyah nokta için yapılmaması gerekenler

Hormonal tetikleyiciler siyah noktaları kaçınılmaz hale getirebilir, ancak bazı faktörler riski artırabilir veya daha kötü hale getirebilir.

Sıkmak : Cildi tahriş edebilecek ve sorunu daha da kötüleştirebileceğinden, sivilceyi temizlemek için bile siyah noktaları sıkmaktan kaçının.

Buharlama : “Gözenekleri açar” temelinde, uzun süre siyah nokta tedavisi için bir buhar banyosu önerilmiştir. Ancak, bu araştırma tarafından onaylanmadı. Bazı insanlar sorunu daha da kötüleştirdiğini fark eder.

Ovalama : Bu, sorunu daha da kötüleştirebilir. Ovma sivilceyi giderir. Daha sonra yağ bezleri hücredeki akneyi değiştirmek için daha fazla çalışır, daha fazla tıkanmaya ve iltihaplı sivilce riskine yol açar.

Siyah nokta temizleyici : Siyah nokta temizleme bantları, maskeler ve vakumlar, kötüye kullanıldığında cildi tahriş edip zarar verebileceği için dikkatli kullanılmalıdır.

Makyaj ve kozmetik ürünler : Yağ bazlı makyajlardan ve cilt bakım ürünlerinden kaçının.

Kaçınılması gereken diğer çevresel tetikleyiciler şunlardır:

 • nemli ortamlar
 • cildi kapatan sıkı giysiler
 • Cildi sıkılaştırıp kurutabileceğinden alkollü cilt ürünleri

Bitki bazlı tedaviler

Hafif bir sivilce formu olarak, vücut ergenlikten sonra hormonları daha başarılı bir şekilde düzenlediğinde siyah nokta başlı başına çözülme eğilimindedir. Siyah noktaların kendi kendine çözülmesi uzun zaman alabilir ve uzun yıllar sürebilir.

Siyah noktaların ortaya çıkması ile psikolojik zorluk yaşayan bir hasta, bir danışman görmeyi yararlı bulabilir.

Hangi ürünlerin sizin için en iyi sonuç vereceğini belirlemenize yardımcı olmak için, sizleri daha güncel bilgiler sunduk. 

Kozmetik ürünler ile alakalı bilmek istediklerinizi yorum olarak atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular