Spor Sonrası Vücuttaki Su Kaybını Önlemek

0
5Suya bağlı kalmak zorunda değilsin

Kabul edelim su en iyisi bile olsa, tadısz bir tada sahip olabilir. Fakat uygun egzersiz sonrası su ihtiyacını, özellikle de düzgün bir şekilde iyileşmek ve dayanıklılığı korumak istiyorsanız çok önemlidir.

İyi haber, su, kaybolan vücut sıvısı için içebileceğiniz tek şey değil. Gittiğiniz spor salonlarından sporcu içeceklerinden veya bir şişe sudan daha fazla seçenek var.

Çikolata acil bir durum için kullanılabilir

Çikolata hayranları için iyi haberler var. Çikolatalı süt, sade muadillerine kıyasla karbonhidratları ikiye katlar ve egzersiz sonrası iyileşme için mükemmel bir seçimdir. Egzersizden sonra karbonhidrat tüketmek, egzersiz sırasında kaybedilen glikojenin yerine kasları doldurur. Karbonhidratları protein ile eşleştirdiğinizde yorgun kaslar için en iyi kurtarma potansiyeline sahip olmuş olursunuz.

Çikolatalı süt bu konuda yardımcı olabilir. Su içeriği yüksek potasyum , kalsiyum ve magnezyum gibi besinlerle vücut sıvısını tamamlayablir ve yenileyebilir.

Çalışmalar çikolata sütünün özellikle bisikletçiler, fitnessçılar ve koşucular için çok faydalı olduğunu buldu. 2010’daki bir çalışma, çikolata sütünün iyileşmeyi ve ardından bisikletçilerdeki performansı attırdığı bir karbonhidrat içeceğinden daha etkili olduğunu gösterdi.

Egzersiz sonrası için çikolatalı süt

  • Yüksek su içeriği (Besin takviyeleri)
  • Temel enerji (vücut yenilenmesi)
  • Kayıp glikojen yerine karbonhidrat ile kapatma

Hindistancevizini sevmek için başka bir neden

Hindistan cevizi suyunun yüksek seviyede antioksidanlar ve besin maddeleri de dahil olmak üzere birçok yararını hepimiz biliyoruz . Bu yüzden elbette antrenman sonrası bir içecek olması da şaşırtıcı değil.

2012 yılında yapılan bir çalışmada hindistancevizi suyunun, spor sonrası içecekler ve su kadar egzersiz sonrası toparlanma için faydalı olduğu bulundu. Ancak bulgular, hindistan cevizi suyu ve hindistan cevizi suyu konsantresinin içilmesinin spor içeceklerine kıyasla şişkinliğe ve rahatsız edici bir mideye neden olabileceğini kaydetti. Bu nedenle, bir spor içeceği gibi hindistancevizi suyunu geri atmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Egzersiz sonrası hindistan cevizi suyu seçmek artıları

  • Yüksek potasyum ve magnezyum seviyeleri
  • Çok sayıda antioksidan ve besin takviyesi
  • Spor içeceklerinden daha az sodyum

Siyah ve Yeşil Çay ile Vücudunuzu Rahatlatın

Rahatlatıcı çayın, düşündüğünüzden daha fazla yararı var. Araştırmalar çayın hemde yeşil ve siyah çayın aerobik egzersiz ve antrenman sonrası iyileşme sırasında etkili olabileceğini gösterdi.

2010’dan, eğitimli erkek sporcular yoğun sprintler tamamladıktan sonra çay içmekten pek çok fayda gördüğü tespit edilmiştir.Çay ayrıca sporcular için daha az gecikmeli başlangıçlı kas ağrıları sağlamıştır.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here