Uyku Sorunları ve Çözümleri nelerdir ?

Bunlarada bakabilirsiniz

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Her yıl, dünyada’da uyku bozukluğu çeken 40 milyondan fazla insan var. Ek olarak 20 milyonun arada sırada uyku sorunları yaşamaktadır.

Uyku sorunlarının birçok nedeni vardır: iş, ev aile düzeni, bebeğinizin olması, hayata olan endişe, veya gece geç saatlere kadar televizyon sadece birkaçıdır.

Uyku sorunun nedeni ne olursa olsun, araştırmalar hem zihinsel hem de fiziksel olarak bize zarar verdiğini göstermiştir.Uyurken vücudumuz ruh halimizi, enerjimizi, hafızamızı ve konsantrasyonumuzu etkileyen hormonlar salgılar. Ek olarak, son araştırmalar kronik uyku eksikliğinin yüksek tansiyona neden olabileceğini ve diyabetle ilgili sorunlara katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

Yaygın Uyku Sorunları ve Nedenleri

Çoğu insan kısa süreli uykusuzluk geçirir.Uykusuzluk problemi uykuya dalmakta güçlük çekmeK, uyku arasında uyandığınızda geri dönmekte güçlük çekme ve çok erken uyanmayı içerir.Uykusuzluk kadınlarda, depresyon yaşayanlarda ve 60 yaşından büyük insanlarda daha sık görülür. Geçici uykusuzluğa şunlar neden olabilir:

 • Gürültü ortam
 • İşsizlik veya ailede ölüm durumu
 • Bazı ilaçlar sizi, özellikle de soğuk algınlığı ve alerjileri, kalp hastalığını, yüksek tansiyonu uykusuzluk yapabilir.
 • Alkol içmek ve yatmadan önce yemek yemek dahil uykumuzu sabote eden kötü alışkanlıklardır.
 • Kısa süreli uykusuzluk sadece birkaç gün sürer ve genellikle endişe nedeni değildir.

Örneğin, Hatta mevsimsel zaman değişiklikleri ile, iç vücut saatiniz birkaç gün içinde kendini yeniden ayarlayacaktır. Uykusuzluk, çoğu gece birkaç hafta veya daha fazla sürdüğünde kronik olarak kabul edilir.Kronik uykusuzluğunuz olup olmadığından emin değilseniz, uzmanlar buna baş ağrısı gibi bakmanızı önerir.Gün geçtikçe devam ederse ve yaptığınız hiçbir şey yardımcı olmazsa, özellikle bir neden bulamazsanız bir sağlık uzmanı görmelisiniz.

Bazen uykusuzluğa, tedavi gerektiren altta yatan bir hastalık neden olur, örneğin:

 • Tiroid bozuklukları
 • kaygılı hissetmek
 • Depresyon
 • Astım
 • Bacak ağrıları

Uyku Sorunları

Her gün ve sonra ki gün içinde yorgun hissetmek normaldir. Ancak uykusuzluğun rutin aktivitelerinize müdahale etmesi normal değildir. Örneğin, gazete okurken, iş toplantılarında veya araç başında kırmızı ışıkta dururken uyuklamamalısınız. Yavaş düşünme, dikkat etme sorunu, ağır göz kapakları ve sinirli hissetme diğer uyarı işaretleridir.

Gün içinde sık sık uykunuz varsa, uyumak için daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Uzmanlar, çoğu yetişkinin iyi dinlenmek için her gece en az sekiz saat uyumaya ihtiyaç duyduğunu söylüyor, ancak bu kişiden kişiye değişir. Sonuç olarak, ertesi gün dinlenmiş, tazelenmiş ve tamamen uyanık hissetmeniz için geçen süre boyunca uyumanız gerekir. İyi bir uyku geçirdiyseniz, gün boyunca uykulu hissetmemelisiniz. Şekerlemeler iyi olabilir.

Yeterli miktarda uyuyorsanız ve günlük rutininiz hakkında hala uykulu hissediyorsanız veya uyku alışkanlıklarınızı ayarlamak yardımcı olmadıysa, sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.Örneğin, narkolepsisi olan insanlar tam bir gece uykusundan sonra bile aşırı uyku hali yaşarlar.

Horlama

Horlama, boğazdaki rahat yapılar titreştiğinde ve gürültü yaptığında ortaya çıkan uyku sırasında gürültülü bir nefes alıp vermedir. Çoğu horlama zararsızdır, ancak başkalarının uykusuna müdahale eden bir sıkıntı olabilir. Bazı horlama, yaşam tarzı değişiklikleri ile durdurulabilir:

 • Kilo kaybetmek
 • Sigara ve alkolün kesilmesi
 • Uyku pozisyonlarını değiştirme. Bu genellikle uyku sırasında hava yolunu daha açık tutmanın bir yolu olarak horlayıcıları sırtlarından ve yanlarından uzak tutmak anlamına gelir.
 • Burun içindeki alanı genişletmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için burun üzerine yerleştirilen burun şeritleri vardır.Kullanmadan önce dikkatlice okuyun, çünkü bu şeritler sadece horlamayı tedavi etmek için tasarlanmıştır.

Uyku apnesi olan bir kişi havada nefes almaya çalıştığında, nefes borusunu daraltan ve hava akışını engelleyen bir emme oluşturur. Kan oksijen seviyeleri düşer ve beyin, horlamaya devam eden kişiyi uyandırır. Bu döngü tipik olarak gece boyunca birçok kez tekrarlanır. İnsanların uykunun en derin aşamalarına ulaşmasını engelleyen sık uyanışlarla sonuçlanır, bu da onları gün boyunca uykulu bırakır.

İyi bir gece uykusu nasıl alınır


Aşama 1:Hafif uyku

İçeri ve dışarı sürüklenir ve kolayca uyandırılabilir. Gözlerimiz yavaş hareket eder ve kas aktivitesi yavaşlar.

Aşama 2:

Göz hareketlerimiz durur ve uyku dalgaları adı verilen hızlı dalga patlamaları ile beyin dalgalarımız yavaşlar.

Aşama 3: Derin uyku

Delta dalga denilen son derece yavaş beyin dalgaları ortaya çıkar ve daha küçük, daha hızlı dalgalarla serpiştirilir.

Aşama 4: Derin uykuya giriş

Beyin çoğunlukla delta dalgaları üretir. Göz hareketi ve kas aktivitesi yoktur.

Aşama 5: REM uykusu

Nefes almak daha hızlı, düzensiz ve sığ hale gelir. Gözler hızla sarsılır, uzuv kasları geçici olarak felç olur. Rüyalar neredeyse her zaman bu aşamada gerçekleşir, ancak diğer uyku aşamalarında da ortaya çıkabilir.

Her döngü yaklaşık iki saat sürer. Daha sonra döngü aşama 1 ile tekrar başlar. Döngüler tekrarlandıkça, derin uyku süreleri kısalır ve REM uykusu süreleri uzar. Yetişkinler uyku sürelerinin yarısını aşama 2’de, yüzde 20’si REM uykusunda ve yüzde 30’u diğer evrelerde geçirirler. Bebekler uyku sürelerinin yaklaşık yarısını REM uykusunda geçirmeye başlarlar.

Birçok kişi “8 saat” olarak kalkana kadar yatağa girdikleri zamanı sayar. Ancak 20 dakika okumak ve 20 dakika televizyon izlemek için harcadığınızda ve daha sonra uykuya dalmak için 10 ila 15 dakika daha bulmak zorunda kalırsanız, uyku sürenizden sadece 1 saat kesersiniz.

Ek Uyku İpuçları

 • Düzenli bir uyku yapın. Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışın.
 • Yatmadan dört ila altı saat önce kafein, alkol ve nikotinden kaçının.
 • Yatmadan iki saat sonra egzersiz yapmayın. Yatmadan beş veya altı saat önce egzersiz yapmak daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Yatmadan iki saat sonra ağır yemekler yemeyin.
 • Gün içinde ara uykular yapın
 • Rahat bir sıcaklıkta karanlık ve sessiz bir odada uyuyun.
 • Sıcak bir banyo, yumuşak müzik veya okuma gibi dinlendirici bir uyku öncesi ile yatmadan 30 dakika önce rahatlayın.

Bu ipuçlarını sürekli uygulamak işe yaramazsa, sağlık uzmanınıza danışın ve uyku sorunlarınızı tartışın. Uyku sorunlarınızın ciddi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanmadığından emin olmak önemlidir. Ayrıca, uyku sorunlarınıza neden olmadıklarından emin olmak için aldığınız ilaçları da gözden geçirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Benzer konular