Vücudunuzu Uyku ile yenileyin

0
17Vücudunuz sağlıklı olamayacak kadar yorgun mu?

Yeterince uyuyor musun? İşte vücudunuzdan çok fazla şey isteyebileceğiniz bazı ipuçları:

  • Bir dergi makalesini okurken zihniniz dolaşıyor mu?
  • Araba sürerken gözlerini odaklamakta zorluk çekiyor musun?
  • Her sabah birkaç kez erteleme düğmesine mi basıyorsunuz?
  • Duygularınızdaki sesin açık olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Randevuları veya önemli tarihleri ​​unuttun mu?
  • Ne kadar kalori aldığınız veya egzersiz yaptığınız önemli değil mi?

Uyku eksikliği, şimdi ve gelecek için önemli sağlık sonuçları doğurmaktadır. Yeterli kalitede uyku olmadan vücudunuz size artan kortizol düzeyleri ve daha fazla karın yağı ile geri dönecektir. Bu nedenle, sağlıklı kalmak için Yeterince Uyku düzeni sağlıklı olmanızı sağlar.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, sürekli olarak gece beş saat ya da daha az uyuyan insanların, “atardamar sertleşmesi” tipi kalp hastalığı geliştirme ihtimalinin, gece yedi ila sekiz saat uyuyan insanlardan çok daha fazla olduğu sonucuna varmıştır. Hasar 20’li ve 30’lu yaşlarda başlıyor.

Yeterince uyuyamazsanız vücudunuz size artan kanser, obezite, diyabet, yüksek tansiyon, felç, kalp hastalığı ve depresyon riskiyle öder. Ayrıca uyku eksikliği zihinsel çevikliğinizi azaltır, uyanıklık ve bağışıklık sisteminizi bozar.

Biraz egzersiz yap. Gün boyunca dolaşmak sizi yıpratır ve uyumanıza yardımcı olur. Ancak, iki saat yatmadan sonra egzersiz yapmaktan kaçının (nazikçe germek hariç). Egzersiz sizi yeniden canlandırır ve uykuya dalmayı zorlaştırır.

Birçok araştırmada, geceleri yedi ila sekiz saat uyumanın sağlık için çok önemli olduğunu bulduk. Geceleri 9 saatten daha fazla uyumanın zararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Yardım almak. Düzenli olarak uyumakta sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here