Yaban mersini hakkında bilmeniz gereken her şey

Bunlarada bakabilirsiniz

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Taze yaban mersini popüler bir yaz meyvesidir. Tatlı bir tada sahiptirler, etli ve besleyicidirler.

Yaban mersini, taze olarak toplanabilir veya çeşitli tariflere dahil edilebilir. Dondurulmuş olarak da satın alınabilirler.

Kalp hastalıklarına ve kansere karşı korudukları ve kemik gücü, zihinsel sağlık ve sağlıklı tansiyonun korunmasına yardımcı oldukları gösterilmiştir .Yaban mersini ile ilgili hızlı gerçekler

 • Yaban mersini antosiyanin denilen bir bitki bileşiği içerir. Bu yaban mersini hem mavi renklerine hem de sağlık yararlarının çoğuna verir.
 • Yaban mersini kalp sağlığı, kemik gücü, cilt sağlığı, tansiyon, diyabet yönetimi, kanser önleme ve zihinsel sağlığa yardımcı olabilir.
 • Bir bardak yaban mersini günlük C vitamini bir kişinin yüzde 24’ünü sağlar .

Yararları

Yaban mersini, çeşitli yemeklerde kullanılabilen besleyici, lezzetli bir meyvedir.

Antosiyanin adı verilen bir flavonoid yaban mersini sağlık yararlarının çoğunu verir. Flavonoidler, genellikle güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan bitki bileşikleridir .

Antosiyanin, yaban mersinin karakteristik mavi renginden sorumludur. Aynı zamanda yaban mersini sayısız avantajlarına katkıda bulunur.

Çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarında riskin azalması ile ilişkilendirilmiştir.

Birçok araştırma yaban mersini gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite , diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Bitki gıdaları ayrıca saç ve cilt sağlığını, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı teşvik edebilir.

Dondurucu yaban mersini sıklıkla uzmanlar tarafından tartışılır. Dondurucu işlemin yaban mersini sağlık yararlarının gücünü azaltabileceği sık sık söylenir. Bir çalışma , depoda 6 ay boyunca, antosiyaninin yüzde 59 oranında azaldığını gösterdi.

Ancak, bu doğrulanmadı ve farklı kaynaklar dondurucu yaban mersini sağlık üzerindeki etkilerini azaltıp azaltmadığı konusunda farklı durur. Şüphe durumunda, taze, organik yaban mersini alın.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, yaban mersini sağlıklı yaşamın çeşitli farklı unsurlarıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Sağlıklı kemiklerin bakımı

Yaban mersini, demir, fosfor, kalsiyum , magnezyum , manganez, çinko ve K vitamini içerir. Bunların her biri bir kemik bileşenidir. Bu mineral ve vitaminlerin yeterli miktarda alımı kemik yapısının ve gücünün artmasına ve korunmasına katkıda bulunur.

Demir ve çinko , kemik ve eklemlerin kuvvetini ve elastikiyetini korumak için çok önemli rol oynar .

Düşük K vitamini alımı, daha yüksek kemik kırılma riski ile ilişkilendirilmiştir . Bununla birlikte, yeterli K vitamini alımı kalsiyum emilimini arttırır ve kalsiyum kaybını azaltabilir.

Cilt sağlığı

Kolajen cildin destek sistemidir. C vitamini için temel bir besin maddesidir ve güneş, kirlilik ve dumandan kaynaklanan cilt hasarlarını önlemeye yardımcı olur . C vitamini ayrıca kolajenin kırışıklıkları yumuşatmasını ve genel cilt dokusunu güçlendirmesini sağlar.

Bir bardak yaban mersini , önerilen günlük C vitamini ödeneğinin yüzde 24’ünü sağlar .

kan basıncını düşürücü

Düşük sodyum seviyelerini korumak, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için esastır. Yaban mersini sodyum içermez.

Potasyum , kalsiyum ve magnezyum içerirler . Bazı çalışmalar, bu minerallerde düşük diyetlerin daha yüksek kan basıncı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu minerallerin yeterli miktarda diyet almasının kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir .

Bununla birlikte, diğer çalışmalar bu bulguları engellemiştir. Örneğin, metabolik sendromu olan bir 2015 araştırması , 6 hafta boyunca günlük yaban mersini tüketiminin kan basıncı seviyelerini etkilemediğini buldu.

Diyabet yönetimi

Araştırmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin kan glukoz seviyelerinin düşük olduğunu ve aynı şekilde tüketen tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipid ve insülin seviyelerinin düzeldiğini göstermiştir . Bir bardak yaban mersini 3.6 gram (g) lif katmaktadır.

Bir büyük 2013 kohort çalışması yayınlandı BMJ belli meyveler yetişkinlerde tip 2 diyabet riskini azalttığını öne sürdü.

Çalışma süresince, katılımcıların yüzde 6,5’inde diyabet gelişti. Ancak, araştırmacılar haftada üç porsiyon yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma veya armut tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 7 azalttığını buldular.

Kalp hastalıklarına karşı koruma

Yaban mersini içindeki lif, potasyum, folat , C vitamini, B6 vitamini ve bitki besin içeriği kalp sağlığını destekler. Yaban mersini kolesterol olmaması da kalp için yararlıdır. Elyaf içeriği kandaki toplam kolesterol miktarını azaltmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yaban mersini, kardiyovasküler sağlığı korumaya yardımcı olabilir.

B6 Vitamini ve folat, homosistein olarak bilinen bir bileşiğin birikmesini önler. Vücutta aşırı homosistein birikmesi kan damarlarına zarar verebilir ve kalp sorunlarına neden olabilir.

Kanseri önleme

C vitamini, A vitamini ve yaban mersini içindeki çeşitli bitki besleyicileri, hücrelerin hastalığa bağlı serbest radikallerin zarar görmesine karşı korunmasına yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar olarak işlev görür.

Araştırmalar, antioksidanların tümör büyümesini inhibe edebileceğini , vücuttaki iltihaplanmayı azaltabileceğini akciğer, ağız, farenks, endometriyal, pankreas, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Yaban mersini ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folat içerir. Bu , DNA’daki mutasyonlar nedeniyle kanser hücrelerinin oluşumunu önleyebilir .

Akıl sağlığının iyileştirilmesi

Nüfus temelli çalışmalar, yaban mersini tüketiminin yaşlı kadınlarda daha yavaş bilişsel azalmaya bağlı olduğunu göstermiştir .

Araştırmalar, bilişsel hasar riskini azaltmanın yanı sıra yaban mersini’nin bir kişinin kısa süreli hafızasını ve motor koordinasyonunu da iyileştirebileceğini keşfetmiştir.

Sağlıklı sindirim, kilo kaybı ve tok hissetmek

Yaban mersini , lif içeriği nedeniyle, sağlıklı bir sindirim sistemi için kabızlığın önlenmesine ve düzenliliğinin korunmasına yardımcı olur .

Diyet lifi ayrıca, sindirim sisteminde bir “şişirme maddesi” olarak işlev görerek, kilo vermede ve kilo yönetiminde önemli bir faktör olarak bilinir. Yüksek lifli gıdalar tokluğu veya dolgunluk hissini arttırır ve iştahı azaltır.

Daha uzun süre daha dolgun hissetmek, bir kişinin genel kalori alımını azaltabilir.

Beslenme

Bir bardak taze yaban mersini içerir :

 • 84 kalori
 • 0 g kolesterol
 • 1.1 g protein
 • 0.49 g yağ
 • 21.45 g karbonhidrat
 • 3.6 g diyet lifi
 • 14.74 g toplam şeker

Yaban mersini de sağlar:

 • 9 miligram (mg) kalsiyum
 • 0,41 mg demir
 • 114 mg potasyum
 • 9 mg magnezyum
 • 18 mg fosfor
 • 1 mg sodyum
 • 0,24 mg çinko
 • 9 mg folat

Yaban mersini ayrıca bakır , beta karoten , folat, kolin, A ve E vitaminleri ve manganez içerir.

Riskler

Varfarin gibi kan inceltici kullananlar, yaban mersini veya diğer vitamin K kaynaklarını tüketmeyi aniden değiştirmemelidir. K Vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar ve ilacın kanı inceltme etkisini etkileyebilir.

Genel diyet, hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında herhangi bir tek gıdadan daha önemlidir. Bireysel yiyeceklere konsantre olmak yerine, sağlıklı yaşamın anahtarı olarak çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

Hangi ürünlerin sizin için en iyi sonuç vereceğini belirlemelisiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Türkiye’de instagram shop özelliği açıldı

Türkiye'de instagram shop özelliği açıldı ! Yanlış duymadınız Türkiye hesaplarında instagram alışveriş özelliği kapalıydı.Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? instagram alışveriş özelliği...

2020-2021 İçin En İyi Aksesuar Trendleri

Bir yıla veda ettiğimiz gibi, geçtiğimiz sezonların modasına veda ediyoruz. Bazı önemli parçalar sonsuza kadar şık kalacak olsa da, yeni on yılda...

Denemeye Değer 25 Kolay ve Zarif Dağınık Saç Modelleri

Muhteşem bir saç modeli yapmak tembel kızlar için her zaman zaman alıcıdır. Neden dağınık saç stillerini denemiyorsunuz? İster bir arkadaş buluşmasına gidiyor...

Kaçırmayacağınız Şık Yılbaşı Kıyafetleri

Yeni Yıl gelmek üzere. Eminim her biriniz Yılbaşı gecesi partilere gidiyorsunuz. Eğer muhteşem Yılbaşı Gecesi kıyafetleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.Bu sezonun modaya...

Harika Adidas eşofman ve tayt Fikirleri

Adidas'ın hala sportif kıyafetler için bir marka olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılmıyorsunuz. Giderek daha şık ve şık hale geliyor. Örneğin Adidas tayt modelleri...

Benzer konular