Yağlı saçlardan nasıl kurtulabilirim ? Saç bakımı nasıl olmalıdır ?

Bunlarada bakabilirsiniz

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Saç bakımı oldukça kişisel bir seçimdir. Saçları yıkamak için nadiren tıbbi bir neden vardır.

Bu nedenle, saçların ne sıklıkta yıkanacağına dair karar, bir kişinin saç tipine, saç derisi yapısına, saçın yağlanmasına ve kişisel tercihine bağlıdır.

Bazı insanlar için, çok sık yıkama, zarar görmüş saça ve kuru, kaşıntılı saç derisine neden olabilir. Diğerleri için, sık sık yıkamak saçın yağlı ve cansız görünmesine neden olabilir.

Neden saçını şampuanla?

Saçın yıkanması kişisel tercihlere göre olabilir.

Saçları yıkamak cilt yıkamak gibi bir şey. Su, görünen kir ve kalıntıların çoğunu temizleyebilir, ancak kokuları veya yağlı tortuları gideremez. Şampuan, sudaki kiri, kalıntıları ve duman veya ter gibi kokuları etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olur.

Şampuanlar da yağı çıkarabilir. Saç, yağını sebum denilen yağ salgılayan yağ bezlerinden alır, bu da saçları nemli tutar.

Nemli saçların kırılma veya kuru ve kabarık görünme olasılığı daha düşüktür. Ancak çok fazla nem saçın yağlı, gevşek ve kirli görünmesine neden olabilir. Şampuan olmadan birkaç gün sonra, yağ, saç derisine en yakın olanı gösterir ve yüzün etrafındaki saçları kirletir. Çoğu şampuan, saçın daha uzun süre daha temiz görünmesine yardımcı olan fazla yağı soymak için tasarlanmıştır.

Şampuan nedir?

Şampuan saçı sürfaktan adı verilen kimyasallarla temizler. Bunlar, saç derisinden ve saç derisindeki yüzey kalıntılarını gideren sabunlardır. Pek çok şampuan ayrıca, saçtaki yağı gideren zengin bir köpük oluşturan sülfat adı verilen bileşikler içerir. Bu saçların daha temiz görünmesine yardımcı olabilir, ancak saçlara da zarar verebilir.

Saçın zarar görmemesi için saç üzerinde en az bir miktar yağ bulundurulması önemlidir . Bazı insanlar saç sağlığını korumak için sülfatsız veya nemlendirici şampuanlar kullanmayı tercih eder, ancak sülfatsız şampuanların normal ürünlerden daha az agresif olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Diğer insanlar saçlarını yıkama sayısını azaltmayı seçerler. Bazı insanlar bile şampuandan tamamen vazgeçmeyi savunuyorlar.

Ne sıklıkla saçınızı şampuanlamanız gerekir ?

Çoğu insan için, saçı şampuanlamak, sağlık için gerekli değildir. Saçı haftada birkaç kez suyla yıkamak, görünür kir ve kalıntıların çoğunu temizler. Saçın ne sıklıkta yıkanacağına dair karar kişisel tercihlere dayanan kozmetik bir karardır.

Saç yapısı

Çok kuru saçı olan kişilerde saçı suyla yıkamak arasında durulamak tavsiye edilebilir.

Çok kuru saçları olan kişilerin saçlarını günlük olarak, hatta her gün yıkamasına gerek yoktur. Bunun yerine, saçı daha az sık yıkamak saç derisindeki doğal yağların korunmasına yardımcı olur ve saçları iyi nemli tutar.

Saçlarını haftada bir veya hatta her hafta yıkamak, çok kuru saçları olan insanlar için yeterli olabilir.

Saçları yıkamalar arasında suyla durulamak, saçlarının nemini çıkarmadan taze görünmesini sağlar.

Saç, aşağıdaki durumlarda kuru olma olasılığı daha yüksektir:

  • kalın
  • Kıvırcık
  • yaşlanma veya gri
  • boyalar veya kimyasal gevşeticiler gibi kimyasallarla işlenmiş

Çok yağlı saçlar, özellikle yaz aylarında veya egzersizden sonra, yıkamadan birkaç saat sonra yağlı görünebilir. Çok yağlı saçlı insanlar, saçlarını günlük veya her gün yıkamayı seçebilirler.

Ergenlik gibi hormonal değişiklikler geçiren insanlar da saçlarının normalden daha yağlı olduğunu görebilirler.

Çoğu insan bu aşırı uçların arasında bir yere düşer ve kişisel tercihlerine göre saçlarını haftada 2 ila 5 kez yıkayabilir.

Saç derisi

Bir kişinin saç derisinin durumu da saçlarının durumunu etkiler. Çok kuru saç derisi olan insanlar, sebum üretmezler. Saçı daha az yıkamak saç derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, kaşıntı ve dökülmeyi önler ve saçları yumuşak ve parlak tutar.

Çok yağlı saç derisi olan kişiler saç derisinde veya saç çizgisi boyunca akne gelişebilir ve saçlarının temiz görünmesini sağlamak için saçlarını daha sık yıkaması gerekebilir.

Saç şekillendirme tercihleri

Saçın ne sıklıkta yıkanacağı konusundaki kararın çoğu kişisel stil tercihlerine bağlıdır. Bazı insanlar saçlarını biraz yağlı görünmek ya da hissetmekten bile hoşlanmazlar. Diğerleri saçlarının yıkandıktan birkaç gün sonra daha kolay yönetilebildiğini bulur.

Yağlı mı kuru mu?

Saçların yağlı veya kuru olup olmadığının değerlendirilmesi, birinin ne sıklıkta şampuanlayacağına karar vermesine yardımcı olabilir. Bir kişi şu soruyu sorarak saç tipini belirlemeye yardımcı olabilir:

  • Saç en çok ne zaman görünüyor? Yağlı saçlar şampuan gününde en iyi görünme eğilimindedir. Normal saçlar ertesi gün en iyi görünebilirken, kuru saçlar bir şampuandan birkaç gün sonra iyi görünmeyebilir.
  • Saçlar kolayca kırılıyor mu? Kuru saçlar genellikle kolayca kırılır ve uçları uçabilir. Yağlı saçlar daha elastik olma eğilimindedir.
  • Saçlar nasıl görünüyor? Sadece saça bakmak biraz fikir verebilir. Kuru saçlar aşırı yıkandıklarında kırılgan veya cansız görünebilirken, yağlı saçlar yıkamadan sadece bir gün sonra düz ve yağlı olabilir.

Şampuanlama hiç tıbbi olarak gerekli midir?

Katran ürünleri ve ilaçlı şampuanlar saçlı deri sedef hastalığı olan kişiler için tavsiye edilir.

Çoğu insan için, hiçbir şampuan gerekmez, çünkü suyla durulama kiri ve kepeği giderebilir . Bununla birlikte, bazı sağlık koşulları düzenli şampuanlamadan yararlanabilir.

Baş derisinde parazitik enfeksiyonları olan insanlar, özellikle de bitler, böceklerden kurtulmak için özel şampuanlar kullanmak zorunda kalabilir.

Saç derisi sedef hastalığı , özel şampuanların, özellikle katran ürünlerinin veya ilaçlı şampuanların kullanılmasıyla iyileşebilir . Özel cilt ve saç derisi rahatsızlığı olan kişiler, ideal saç bakım rejimlerini bir dermatologla görüşmelidir.

Aksine, bazı tıbbi durumlar sık ​​yıkama ile daha da kötüleşebilir. 

Şampuanlamaya alternatifler

Şampuanlama, saç derisinin görünmesine veya kendini temiz hissetmesine yardımcı olmanın tek yolu değildir. Bazı alternatifler şunlardır:

  • Kuru şampuan : Kuru şampuan, yağı emen toz halinde ve parfümlü bir spreydir. Özellikle ince veya yağlı saçlı insanlar için, şampuanlar arasındaki süreyi uzatabilir. Ancak, kuru şampuan kiri temizlemez. Birkaç gün üst üste kullanılırsa, saç derisini tahriş eden toz halinde birikime neden olabilir.
  • Deterjan içermeyen şampuanlar :  Saçları nazikçe yumuşatır ama yağından çıkarmaz. Bunlar kuru veya kıvırcık saçlı veya günlük saçını yıkamayı seven, ancak zarar vermek istemeyen kişiler için iyi bir seçimdir.
  • Saç yıkama : Bazen birlikte yıkama olarak adlandırılan saç yıkama, kişinin şampuan yerine saç kremi veya özel bir temizleme saç kremi kullanmasıdır. Normalden kuruya saçları olan kişilerde, saç kremi, özellikle ağır şekillendirme ürünleri kullanmıyorlarsa normal şampuanların yerini alabilir.

Özetle

Bir kişinin haftada saçlarını yıkaması gereken doğru zaman yoktur. Saçın nasıl görünmesi gerektiği ve bir insanın saçını ne sıklıkta yıkaması gerektiği ile ilgili beklentiler kültür, yaş farklılık gösterebilmektedir.

Bir kişinin saçını ne sıklıkta yıkaması kişisel bir karardır ve genel sağlığı etkilemesi muhtemel değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

2022 Rengarenk komidin modelleri

Yatak odasında bir komidin yoksa yatak odası değildir. (: Yatak odası takımlar genellikle komidin birlikte olmaktadır.Kendi isteğiniz dışına çıkmıcağınız...

2022 oymalı avangard gümüşlük modelleri

Evinizi dekore ederken birçok unsurlara dikkat ediyoruz.Evin tasarımına dikkat ederdek evinizi hangi tarzda dekore ettiğinizde çok etkilemektedir.Modern bir tasarım evde oymalı bir...

Dermatologlara Göre Cildinizi İçten Dışa Nemlendirmenin Yolları

Ama önce cildinizin kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu anlamanız gerekiyor. Parlayan bir cilde sahip olduğunuz tek zaman, ona...

Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

En az bebeklerin konforu kadar annelerin konforlu olması da bebek odası dekorasyonunda oldukça önemlidir.Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler.Kullanışlı bebek...

2022 Yaz bikini modelleri Bu modellere bayılacaksınız

2022 yılı için sizlere en iyi yaz bikini modellerini topladık.Hepsi birbirinden güzel tasarımlar çok bayılacaksınız. İster plajda ister havuz...

Benzer konular