Yaslanma ile mücadele eden en iyi yiyecekler hangileridir?

Bunlarada bakabilirsiniz

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için iyi beslenin – bu hepimizin aşina olduğumuz bir gerçek, ama bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak en iyi yiyecekler neler? Bu makalede, size en sağlıklı ve besleyici yiyeceklerden bazılarına genel bir bakış sunuyoruz.

Sağlıklı bir diyet için en iyi yiyecekler nelerdir? Araştırıyoruz.

Resmi rakamlar , şu anda, dünyada yaşam beklentisi en yüksek üç ülkenin Monako, Japonya ve Singapur olduğunu gösteriyor. Bunlar, sakinlerin yüksek bir yaşam kalitesi yaşadıkları ve bunun önemli bir unsurunun sağlıklı yemekler yedikleri yerler.

Yine de, diğerlerinden daha besleyici olan bazı yiyecekler vardır ve araştırmaların gösterdiği gibi, birçok hastalığa karşı koruyucu bir etkisi vardır. Burada, mutlu, sağlıklı bir yaşam arayışı içinde diyetinize dahil etmek isteyebileceğiniz en iyi yiyeceklerden bazılarına genel bir bakış sunuyoruz.

Fasulye

Taze fasulye, nesiller boyu Asya mutfağının temelini oluşturuyor, ancak aynı zamanda Batı cephesinde de popülerlik kazanıyorlar. fasulyeler çorbalardan pilavlı yemeklere kadar çeşitli yemeklere eklenirler, ancak kendi başlarına pişmiş ve baharatlı olarak servis edilirler.

Fasulye, anti-kanser özelliklerine sahip olan izoflavonlar bakımından zengindir.

Fasulye izoflavonlar bakımından zengin , bir çeşit fitoöstrojen – yani. bitki kökenli, östrojen benzeri maddeler. İzoflavonların anti-enflamatuar, antioksidan , anti-kanser ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir .

Böylece, vücudun enflamatuar tepkisini düzenlemeye, hücresel yaşlanmayı yavaşlatmaya , mikroplarla savaşmaya ve ayrıca belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olduklarına yardımcı olabilirler .

Fasulye, meme kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılı” olduğunu belirtti, bu nedenle normal diyetimize fasulyesi eklemek isteyebiliriz.

Soya peyniri

Benzer şekilde, soya peyniri şeklindeki beyaz peynir benzeri bir ürün olan aynı nedenlerle çok sayıda sağlık yararına bağlanmıştır. 

Bir soya ürünü olarak, sağlık yararlarını yukarıda belirttiğimiz izoflavonlar bakımından zengindir; Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır ve vücudumuzun proteini sentezlemesi için ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içerir.

Dahası, vücudumuzun dişlerimizi ve kemiklerimizi güçlü ve sağlıklı tutmak ve enerji elde etmek için ihtiyaç duyduğu mineraller bakımından da zengindir. Peynir kalsiyum, demir, manganez, selenyum, fosfor, magnezyum, çinko ve bakır kaynağıdır.

Bazı uzmanlar ayrıca soya peyniri yemenin sizi daha uzun süre daha iyi hissetmenize neden olabileceğini, bu nedenle yemeklerinizi içine almanın aşırı yemek yemeyi önlemeye yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

Havuçlar

Portakal çeşidinde en iyi bilinen bu yaygın mutfak malzemesi, bu kök sebzenin yaygın versiyonuna rengini veren yüksek miktarda beta-karoten , bir pigment ve karotenoid – için tavsiye edilir.

Havuç, yaşa bağlı görme hasarına karşı koruyabilir.

Beta karoten vücudumuz tarafından A vitamini’ne dönüştürülebilir.Vücudumuz A vitamini kendi başına üretemez , bu yüzden diyetimizden çıkarılmamalıdır.

Bu pigment aynı zamanda vücudumuzdaki hücreleri serbest radikallerin neden olduğu yaşlanma hasarından koruyabilen bir antioksidandır.

Dahası, araştırmalar karotenoidler açısından zengin gıdaların ve elbette havuçların burada en iyi örnek olduğunu yaşlılıktan kaynaklanan görme hasarına bağlı yaşa bağlı maküler dejenerasyona karşı koruyabileceğini göstermiştir .

Beyaz havuç gibi bazı havuç çeşitleri, turuncu pigment beta-karoten içermez, ancak hepsinde, bazı çalışmaların kansere karşı koruyucu bir etkisi olabilecek bir besin olan falcarinol içerir .

Çiğ havuç sağlık için en iyisi olsa da, besinlerini korudukları için, besinlerinin çoğunu “kilitli” tutabilen havuç pişirme yolları da vardır.

“Havuçlarınızı kesmek, yüzey alanını yükseltir, böylece daha fazla besin pişirilirken suya sızar. Bunları bir bütün olarak tutarak ve daha sonra keserek, besinleri ve tadı kilitlediğiniz için havuç sizin için daha iyidir. “

Sebzelerden

Listemizde yer alan bir diğer önemli yiyecek türü de lahana, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, turp ve lahana gibi çok çeşitli yeşil yiyecekleri olarak da bilinen önemli sebzelerdir .

Yeşil sebzeler çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir.

Bu sebzeler , birçok vitamin (C, E, K ve folat ), mineraller ( potasyum , kalsiyum ve selenyum ) ve karotenoidler (lutein, beta-karoten ve zeaksantin) gibi özellikle zengin bir besin içeriğine sahiptir .

Bazı glukozinolatlar vücudun stresi ve iltihaplanma tepkisini düzenler gibi görünmektedir.

Lahana, brokoli ve lahananın ayrıca K vitamini içeriği sayesinde kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkisinin olduğu gösterilmiştir .

Somon

Son dönemlerde yapılan çalışmalar , et tüketiminin – çoğunlukla kırmızı et, aynı zamanda bazı kanatlı eti türlerinin – uzun vadede sağlığımıza zararlı olabileceğini göstermiştir. Bu durumda protein için iyi bir alternatif balıktır ve özellikle somon balığı birçok besinsel yarar sağlar.

Araştırmacılar, somonun bilişsel sağlığı koruyabileceğini söylüyor.

Somon protein ile doludur ve ayrıca görme için faydalı olduğu söylenen bol miktarda omega-3yağ asidi içerir . Araştırmalar, omega-3’ün gözlerde yetersiz yağlanma ile karakterize, ağrıya ve bulanık görmeye yol açabilecek kuru göz sendromuna karşı koruduğunu göstermiştir .

Ayrıca, omega-3 yağ asitleri beyin sağlığıyla ilişkilendirilmiştir ve araştırmalar , yaşlanma ile ilgili bilişsel gerilemeyi engelleyebileceklerini göstermektedir.

Somon ayrıca yüksek potasyum içeriğine sahiptir.

Ek olarak, bu tür balıklar, selenyum açısından zengindir; bu da tiroid bezinin sağlığına katkıda bulunur. Tiroid bezi hormonal aktivitenin düzenlenmesine yardımcı olur ve metabolik süreçlerde rol oynar.

Piyasada hem çiftçilik hem de yabani somon bulunmasına rağmen, yabani somonun genel olarak, daha yüksek protein içeriğine sahip daha besleyici olduğu ve ayrıca daha az doymuş yağa sahip olduğu, yani daha sağlıklı ve kilo yönetimi için daha iyi olduğu bulunmuştur. .

Bununla birlikte, çiftçi somonu daha sürdürülebilir bir kaynaktır ve uzmanlar, çiftlik ve yabani avlanan somon arasındaki farkların bizi bir tür diğerine tercih etmemiz için motive edecek kadar sade olmadığını söylüyorlar.

Turunçgiller

Turunçgillerdeki flavonoidler, daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle belirtilmiştir.

Ancak uzmanlar , bu tür meyvelerin, besin içeriği söz konusu olduğunda sadece C vitamininin ötesine geçtiğine dikkat çekiyor.

“Meyveler, şekerler, diyet lifi, potasyum, folat, kalsiyum, tiamin, niasin, B-6 vitamini, fosfor, magnezyum , bakır , riboflavin ve pantotenik asit dahil olmak üzere diğer makro besinlerde bol miktarda bulunur .”

Bu diyet ürünleri listesi sizi etkilememişse, etkilenmediyse, uzmanlar turunçgil meyvelerinin, flavonoidler, kumarinler ve karotenoidler gibi daha da fazla organik bileşikler içerdiğini, kansere, kardiyovaskülerlere karşı koruyucu etkileri olduğu söyleniyor. hastalıklar ve nörodejeneratif hastalıklar.

Flavonoid içeriği bakımından zengin shikuwasa suyunun içilmesi de daha iyi karaciğer sağlığıyla ilişkilendirilmiştir .

Her ne kadar yukarıda belirtilen yiyeceklerin tümü sağlık açısından önemli yararları için takdir edilse de, dengeli ve kapsayıcı bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı olmadan refah ve uzun ömürlülüğün sağlanamayacağını unutmamalıyız.

Dahası, güncel araştırmalar genetik yapımızın hangi yiyeceklerin sağlığımız için en iyi şekilde çalıştığı konusunda önemli bir söz sahibi olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, besleyici yiyecekler listemizi göz önünde bulundurarak, sizin için en etkili olan sağlıklı beslenmeyi takip ettiğinizden emin olun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

son yüklenenler

Zayıflama Egzersizleri

Evde spor yapmak isteyenler için egzersiz videolarımıza hoşgeldiniz.

Hamilelikte Bağışıklığınızı Korumak İçin 5 İpucu

Hamileyseniz, hamile kadınların koronavirüs için savunmasız bir grubta olduğunu görmek sizi rahatsız edebilir. Bu, sosyal mesafe önlemleri yoluyla sosyal teması azaltmanız gerektiği...

Yumurtlama Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gebe kalmaya çalışan kadınlardan en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.Kısa bir soru cevap yazısıdır. S. Bir adet döngüsünde iki kez...

Sperm Sayısını ve Doğurganlığını Artırmanın 5 Yolu

Hamilelik hakkında konuşalım. Bir bebek düşünüyorsanız sperm sayısı çok önemlidir.Erkekler neden bu kadar çok sperm üretmelidir ? Sperm sayısı...

Seveceğiniz Sevimli Pembe Oje

Pembe, tırnaklar için o kadar çok yönlü bir renktir ki, herkesin seveceği bir renk olacağından emin olabilirsiniz. Mutlu gülümseyen yüzlerden ve sevgi...

Benzer konular